• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Şimdi Ne Yapıyorlar? – Araştırma Dosyası

kudretggorciz

Yeni Üye
Fabrikaların dijitalleşen hatlarında çalışanlar şimdi ne yapıyor?
Bu konu sürekli konuşuluyor, olumlu, olumsuz yorumlar yapılıyor. Peki, gerçekte ne oluyor?

Öne çıkan görüşler şöyle;
* Yatırımcı; ''Fabrikamızın dijitalleştirdiğimiz hattındaki eski çalışanlarımızı üretimin farklı alanlarına kaydırdık.''
* Entegratör; ''İlgili hattın çalışanlarına eğitim verdik, sistemi onlar kullanıyor."
* Çalışan; ''Şirketimiz dijitalleştikçe yeni yatırımlar yapıyor ve personel sayımız artıyor'' gibi yanıtlar ön plana çıkıyor.

Siz de bu konudaki deneyiminizi;
- Adınız, soyadınız,
- Şirketinizin adı,
- Ünvanınızı yazarak burada (Forumda) yanıtlarsanız, hem topluca istişare ederiz, hem de ST Endüstri Dergilerinde ''Araştırma Dosyası'' olarak yayınlanır.
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederiz...
Fabrikaların dijitalleşen hatlarında çalışanlar şimdi ne yapıyor?
Bu konu sürekli konuşuluyor, olumlu, olumsuz yorumlar yapılıyor. Peki, gerçekte ne oluyor?

Öne çıkan görüşler şöyle;
* Yatırımcı; ''Fabrikamızın dijitalleştirdiğimiz hattındaki eski çalışanlarımızı üretimin farklı alanlarına kaydırdık.''
* Entegratör; ''İlgili hattın çalışanlarına eğitim verdik, sistemi onlar kullanıyor."
* Çalışan; ''Şirketimiz dijitalleştikçe yeni yatırımlar yapıyor ve personel sayımız artıyor'' gibi yanıtlar ön plana çıkıyor.

Siz de bu konudaki deneyiminizi;
- Adınız, soyadınız,
- Şirketinizin adı,
- Ünvanınızı yazarak burada (Forumda) yanıtlarsanız, hem topluca istişare ederiz, hem de ST Endüstri Dergilerinde ''Araştırma Dosyası'' olarak yayınlanır.
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederiz...

Ekler

• SAĞLIK PENCERESİNDEN kil ürünler.pdf
    683,2 KB · Görüntülenme: 2

kudretggorciz

Yeni Üye
Digitalleşme ne yazık ki bizim sanayi sektöründe çok ağır ilerliyor. Fakat her geçen gün Tuğla ve Kiremit üretiminde yeni yatırımlar ve otomasyona yönelik çalışmaları daha fazla görmeye başladık. Ofislerimizde digitalleşme neredeyse maksimum düzeyde fakat bu durumun üretimlere yansıması zaman alacak gibi görünüyor. Özellikle inşaat sektöründeki durgunluk ve pazar daralması bu konuda yeni yatırımların da önünü kesmiştir.
Ben sağlık konusunda son gelişmelerin ardından sağlıklı yapı ve inşaat ürünlerine ,doğal malzemelere geçişin bir an önce gerçekleşmesi adına yaptığımız son araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim. Covid-19 hastalık sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken hijyen şartlarını maksimum düzeyde sağlayan ürünlerin tercih sebebi olması en önemli öncelik diye düşünüyorum.

Yeliz Yirmibeş

Aktif Üye
Digitalleşme ne yazık ki bizim sanayi sektöründe çok ağır ilerliyor. Fakat her geçen gün Tuğla ve Kiremit üretiminde yeni yatırımlar ve otomasyona yönelik çalışmaları daha fazla görmeye başladık. Ofislerimizde digitalleşme neredeyse maksimum düzeyde fakat bu durumun üretimlere yansıması zaman alacak gibi görünüyor. Özellikle inşaat sektöründeki durgunluk ve pazar daralması bu konuda yeni yatırımların da önünü kesmiştir.
Ben sağlık konusunda son gelişmelerin ardından sağlıklı yapı ve inşaat ürünlerine ,doğal malzemelere geçişin bir an önce gerçekleşmesi adına yaptığımız son araştırmayı sizlerle paylaşmak istedim. Covid-19 hastalık sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken hijyen şartlarını maksimum düzeyde sağlayan ürünlerin tercih sebebi olması en önemli öncelik diye düşünüyorum.
Merhaba Gökhan Bey, tuğla ve kiremit sektöründe dijitalleşmenin sağladığı zaman ve hız avantajına paralel üreticiye sağladığı verimlilik deneyimlendikçe bu teknolojiye olan talep artacaktır. Öte yandan yazınızda önemli bir noktaya değindiniz ki Endüstri Forum'da ayrı bir konu başlığı olarak da açmıştık; Coronanın inşaat ve yapı malzeme sektörüne olan etkisini, sağlayacağı değişimi. Buradan çıkışla sizin de dediğiniz gibi yapıda doğal olan malzemeler tercih edilmeli. Evlerimizde kapalı kaldığımız şu zamanda bir yapının sağlının insan sağlığı ile olan ilişkisini daha iyi gözlemledik. Nefes alıyoruz, teneffüs ettiğimiz hava aslında dört duvarı kapsayan boyanın, tuğlanın ya da yapı malzemenin kendisi.Forum üyelerini daha da bilgilendirmek amacıyla bizlerle tuğlanın insan sağlığı açısından önemini ilgili konu başlığımızda da paylaşırsanız çok mutlu oluruz. Böylelikle o ilgili bölümde de farkındalık sağlamış oluruz.

Yeliz Yirmibeş

Aktif Üye
Dijital-teknik platformlar genel işletme stratejimizin temel bir parçası haline gelmiştir. Dönüşüm uyum sürecinde insan kaynağına ilişkin ihtiyaçların belirlenmesine yönelik karar, bulgu ve yapılacak çalışmalar üst yönetimimiz tarafından özellikle takip edilmektedir.

Dijitalleşme sürecinde öncelikli olarak mevcut kadromuzun uyum sürecine önem vermekteyiz. Üretim hattımızdaki mevcut personelimizin sistem bileşenlerinin bir arada nasıl uyum içinde çalışacağını anlaması zaruri hale gelmiştir. Süreçlerdeki ihtiyaçların analizi noktasında Üretim, Planlama, Kalite gibi ana süreçlerdeki sorumluluların eylem önerilerini değerlendirdik ve yol haritalarımızı belirledik. Nitelikli insan kaynağını hazırlamaya yönelik gereksinimleri belirledikten sonra nasıl bir süreç ve metodolojinin uygulanması gerektiği hususunda çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Periyodik olarak yapmış olduğumuz iç denetimler ile süreçlerimiz sürekli gözden geçirilmektedir. Dönüşümde ihtiyaç duyulan niteliklerin bireye kazandırılmasına yönelik özellikle üretim süreci ile doğrudan ilgili olan mühendislerimiz ve operatörlerimiz için eğitim programları ve gerekli bilgi platformlarını oluşturduk. Müşterimize sunulan tüm değer zincirinde rol alan her personelin sistemle bütünleştirilmesi ve uyumlandırılması önem arz etmektedir. Bu kapsamda personelimizin sürece uyumluluğu için çalışmalarımızı önplanda tutmaktayız.

Bursa Beton Genel Müdürü
Barbaros ONULAY
Merhaba Barbaros Bey, sizin de belirttiğiniz gibi personelin sistem birleşenleri ile uyum içerisinde olması önemli. Zira üretim süreçleri zor olmasından ötürü beton ve çimento sektörü nitelikli eleman öneminin öne çıktığı sektörler arasında. Bu kalifiyeli iş gücünü teknoloji ile birleştiren, uyuöu yakalayan markalar rakiplerine göre de bir adım önde oluyor. Bursa Beton teknolojiye önem veren, yaptığı yatırımlarla iş hızını arttıran bir marka.Bahsettiğiniz çalışmalarla bu başarınız çok daha artacaktır.

Lutfi Okay

Yeni Üye
Merhaba ben Lütfi Okay,

Altınay Teknoloji Grubu'nda Grup Koordinatörü olarak görev alıyorum.

Endüstri 3.0 kapsamında otomasyon teknolojilerine giriş yapmış ve bu konuda kurum içinde belli bir yaygınlık ve olgunluğa gelen firmaların, bir sonraki hedefi dijitalleşme yolunda ilerlemek olacaktır diye düşünüyorum . Bu sayede otomasyon yapısı oluşmuş olan bir üretim altyapısının kontrol edilebilirliği ve bu üretim altyapısından alınan verilerin işlenerek hat verimliliklerinin arttırılması ve bunun kapasiteye yansıtılması , kestirimci bakımlar ile arıza olmadan müdahalelerin yapılarak duruşların azaltılması veya ortadan kaldırılması gibi avantajlar elde edilecektir.

Bu hatlarda çalışanlar ise , otomasyona geçirilmiş ve dijitalleştirilmiş bu hatlarda emek yoğun işlerden ziyade , sürdürebilir bir üretim altyapısının vazgeçilmez bir unsuru olmaya devam edecektir. Şu anda yaşadığımız ve gelecekte olmasını beklediğimiz gelişmeler ile bu dijitalleşme kapsamında , fabrika altyapılarının da hızlı bir değişim içinde olması ve mevcut otomasyonlu üretim hatlarından , çok türevli üretebilen ve çok daha esnek ürünlerin oluşturulabileceği üretim bileşenlerine doğru yönelim gerçekleşecektir. Bu da şüphesiz alışageldiğimiz üretim altyapılarından, otomasyon seviyelerinin daha yüksek olacağı, dijitalleşme ile daha etkin ve kontrol altında olacak bir üretim altyapısına doğru ilerlemeyi getirecektir. Bu hatlarda yer bulmayacak olan insan kaynağının da daha üst yetkinliklere haiz olmasını getireceği beklenmelidir. Verilerin işlenmesi, yorumlanması ve bu yorumlara istinaden önlem ve çözümler bulunması gibi görevlerde etkin olabilecek insan kaynağına ihtiyaç olacaktır . Dijitalleşme, sadece üretim hatlarının altyapısını değil aynı zamanda insan kaynağının da bilgi ve yetkinlik altyapısında köklü değişikliklere gitmesine neden olacaktır kanaatindeyim.