• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Çalışanlar da mutsuz, işverenler de... Neden?

Recep Akbayrak

Tanınmış üye
Genelde bakış açısının farklılığından kaynaklanıyor. Çalışanlar emeğinin karşılığını alamadığını düşünüyor, şirketler de performans ve sonuçtan şikayet ediyor.

Kimsenin fikrinin değişmeyeceğini öngördüğüm için, ben soruna değil çözüme odaklanacağım.

Önce şirketler:

- Şirketler kimlerle çalışacağına yönetim iradeleriyle karar verdikleri için, çalışanlarının performansından şikayet etme hakları yok bence. Eğitim verilebilir, performans artırıcı yöntemler uygulanabilir ya da doğru işe doğru insan seçilmelidir. Yani, burada bir yetersizlik varsa bu çalışanın sorunu değil bence.

Çalışanlar açısından:

- Çalışanların hem şirketlerine yapıcı olmayan eleştirilerde bulunmalarını hem de o şirkette çalışmaya devam etmelerini anlamlı bulmuyorum. Ne yapılabilir? Proje yapılabilir… Yani, ''Ben senin şirketinde senin bana yaptırdığın işi bu şekilde değil, şu şekilde yapacağım, sonuçlarının da şöyle olması için çalışacağım, dolayısıyla bu maaşı değil, 10 katını (vs.) kazanmak istiyorum, başaramazsam da haklarımı verip beni gönderebilirsiniz.'' denebilir.

Bunu hangi şirket kabul eder? diyenler varsa, projelerini bize gönderebilirler. "Yaptığı işin sonuçlarıyla ilgilenebilecek" herkese, ST Endüstri Medya olarak kapımız sonuna kadar açık.

Son güncelleme: