• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Ölçüm Cihazlarınızı Ne Sıklıkta Kalibre Ettirmelisiniz?

NETES MÜHENDİSLİK

Tanınmış üye
manset.jpg

Asıl soru cihazı kalibre edip etmemek değil, kalibrasyonun ne sıklıkta yapılacağıdır. "Herkese ve her duruma uyan tek bir çözüm " yoktur. Çoğu durumda gereksinimler uygulamaya, QA gereksinimlerine, endüstri standartlarına, performansa veya güvenlik düzenlemelerine bağlı olarak değişir. Kalibrasyon genellikle bir geri çağırma, tolerans dışı durum veya potansiyel güvenlik endişesini ortadan kaldırmanın anahtarıdır.

İşleminiz, ekipmanınız ve uygulamanız için en iyisinin ne olduğuna karar vermenize yardımcı olması için kalibrasyon frekanslarını gözden geçirirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç olası nokta vardır:

1.Üretici Tarafından Önerilen Kalibrasyon Sıklığına Göre

Üreticilerin genellikle kılavuzda yer alan spesifikasyonları, aletlerinin ne sıklıkla kalibre edileceğini gösterir. Kritik ölçüm uygulamalarının, genellikle daha sık, katı veya endüstri tarafından tanımlanmış (ASTM 2570, ISO 9000, ISO/IEC 17025, MIL-STD xxx) olmak üzere farklı aralıklar gerektirebileceğini unutmayın.

2.Büyük Bir Kritik Ölçüm Projesinden Önce
Bir üniteyi test için indirdiğinizi ve bu ünitenin oldukça hassas ölçümler gerektirdiğini varsayalım. Bu test için hangi aletleri kullanacağınıza karar verin ve kullanmadan önce bu aletlerin spesifikasyonlara uygun olduğundan emin olun. Bunları kalibrasyon için gönderin, ardından testten önce kullanılmamaları için depoda "kilitleyin". Kritik bir ölçüm projesinden önce kalibrasyon yapmak son derece önemlidir. Ölçüm sonuçlarına göre kararlar alacak veya eylemlerde bulunacaksanız, kullanılan standartların tolerans içinde kaldığından yüksek derecede emin olmak isteyeceksiniz.

3.Büyük Bir Kritik Ölçüm Projesinden Sonra
Büyük bir kritik ölçüm projesinden önce kalibre etmek önemli olduğu gibi, daha sonra kalibre etmek de önemlidir. Kalibre edilmiş test aletlerini kritik bir test için ayırdıysanız, aynı ekipmanı testten sonra kalibrasyon için göndermek en iyi uygulamadır. Kalibrasyon sonuçları geri geldiğinde, cihazla yapılan testlerin eksiksiz ve güvenilir olup olmadığını öğreneceksiniz. İlaç gibi bazı endüstrilerde, önemli bir kritik ölçüm projesinden önce ve sonra kalibrasyon yapılması gerekebilir. Bu, kullanılan referansın kritik ölçüm projesi öncesinde, sırasında ve sonrasında bir intolerans durumunun oluşup oluşmadığını göstermesini sağlar.

4.Beklenmedik Bir Olaydan Sonra
Cihazınız darbe aldıysa - örneğin, dahili aşırı yük korumasını devre dışı bırakan bir olay veya fiziksel bir darbe - bütünlüğü kontrol ettirmek için kalibrasyona göndermek en doğrusudur. Bu önemlidir çünkü bazen ünitede göçük, çizik veya kırık konektör gibi görünür bir fiziksel kusur olmayabilir. Kalibrasyon, ünitenin ve kritik dahili bileşenlerin iyi çalışır durumda olduğunu doğrulayacaktır.

5.Gereksinimlere Göre
Bazı ölçüm işleri, proje boyutundan bağımsız olarak kalibre edilmiş, sertifikalı test ekipmanı gerektirir. Bu gereksinimin açıkça belirtilmeyebileceğini, ancak endüstri standartlarına göre doğal olarak beklenebileceğini unutmayın. Testten önce daima bir sürecin özelliklerini ve gereksinimlerini gözden geçirin. En yaygın gereksinim, yıllık kalibrasyondur, ancak bu, uygulamaya, sektör düzenlemelerine veya KG gereksinimlerine bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.

6.Aylık, Üç Aylık veya Altı Aylık
Çoğunlukla kritik ölçümler yapıyorsanız ve bunları sık sık yapıyorsanız, daha sık kalibrasyon, daha az şüpheli test sonuçları anlamına gelir. Kullanıcılar, kalibre edilmiş ekipmanlarındaki eğilimleri araştırmalı ve periyodik olarak gözden geçirmeli, ardından değişiklikleri not etmelidir. Örneğin, ekipman eskidikçe, bir sonraki kalibrasyon döngüsünden önce ekipmanın saptığını görebilirsiniz. Trendleri veya yıldan yıla kalibrasyon sonuçlarını gözden geçirmek, kullanıcıların uygulamanıza ve kullanımınıza özel bir cihazın ne zaman kalibre edilmesi gerektiğini anlamalarına yardımcı olur. Kullanıcılar, zaman içinde gördükleri sonuçlara bağlı olarak cihazları daha kısa veya daha uzun döngülerde kalibre etmeyi seçebilirler.

7.Yıllık:
Kritik ve kritik olmayan ölçümler yapıyorsanız, yıllık kalibrasyon için sağduyunuz ve maliyet arasında doğru dengeyi bulmak, kalibrasyon için doğru zamanı da bulabilmenizi sağlar.

8.İki Yılda Bir:
Nadiren kritik ölçümler yapıyorsanız ve ölçüm cihazınızı sıradışı koşullara maruz bırakmıyorsanız, uzun aralıklarda kalibrasyon yapmak, uygun maliyetli olabilir.

9.Asla:
İşiniz yalnızca brüt voltaj kontrolleri gerektiriyorsa ("Evet, bu 480 V'tur"), kalibrasyon yapmak cihaza aşırı yükleme yapmak gibi görünür. Ama ya cihazınız bir olaya maruz kalırsa? Kalibrasyon, cihazı güvenle kullanmanızı sağlar.

Öğrenmeye Devam Edin :

Establishing Correct Calibration Intervals

Establishing calibration intervals for Fluke products

Why calibrate test equipment?

İlgili Ürünlerimiz:

Kalibrasyon Ürünlerimiz

Test ve Ölçüm Cihazlarımız
 

Ekler

  • manset.jpg
    manset.jpg
    425,8 KB · Görüntülenme: 0
Top