• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

4 Milyon Siber Güvenlik Uzmanı Aranıyor...

Cem Karatay

Aktif Üye
Siber güvenlik her dönemde önemli bir konu ve şirketler için gündem maddesiydi hiç kuşkusuz. Ancak Endüstri 4.0 ile bu konudaki farkındalığın arttığını görüyoruz. Şirketler, her an siber saldırı tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Ve gerçekten çok ciddi bir kayıp. Çünkü bu saldırılar şirketleri milyonlarca dolar zarara uğratabilir.

Bir yandan da bu konudaki iş gücünün henüz beklenen seviyede olmadığı görülüyor. Geçtiğimiz günlerde Rockwell tarafından düzenlenen “Yönetim Perspektifleri Webinarı”nda, IT/OT güvenlik açığının kapatılması ile bu bağlamda siber güvenliğin işletmeler açısından önemi konuşuldu. Webinarda Rockwell Otomasyon Akıllı Üretim ve Dijital Dönüşüm Müdürü Cihan Bulut, Siber Güvenlik Uzmanları Derneği ISC’nin verilerini paylaştı ve mevcut siber güvenlik iş gücünün 2,8 milyon profesyonel olduğunu, açığı kapatmak için ise 4 milyon kişiye daha ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Bu bağlamda yaptığınız çalışmaları, deneyimlerinizi ve öngörülerinizi paylaşabilirseniz eğer, birlikte hem fikir alışverişinde bulunuruz hem de belki bir yaraya merhem oluruz..

İlgili haberimizi linkten inceleyebilirsiniz:
 

Bilgic

Üye
Siber güvenlik otomasyon dünyası için tarif edilmesi ve anlaşılması zor ve korkulan bir başlık. IIOT ve endüstri 4 çözümlerimizle gittiğimizde son kullanıcı mutlaka yerlde yani Edge çözüm istiyor, bulut çözüme uzaklar. Tek sebebi güvenlik. Ancak gerçek bir önleyici bakım yada sonrası için kestirimici bakım için bulut şart, fabrika paında neyi depolayabiliriz imkansız görünüyor. Kaldıki en az güvenli bulut bile fabrikalardaki güvenlikten çok daha iyidir.
 
Top