• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

63 kA Patlama Testine Dayanıklı İlk CAM IR Pencereler

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
Yeni Fluke CV Serisi ClirVu® Pencere

Bugünkü elektrik sistemlerinde ark parlaması çok büyük bir tehlike arz ediyor. Ark parlamalarıyla, güneş yüzeyinin sıcaklığından dört kat fazla sıcaklıktaki gazlar ve konsantre radyan enerji açığa çıkar. Metali eritebilen bu sıcak gazlar ve radyan enerji, ileri derecede radyasyon yanıklarına, görme bozukluklarına ve ölümcül olaylara yol açabilir. Sıcak gazlar ve radyan enerjisiyle birlikte gelen basınç dalgaları, işitme ya da beyin fonksiyonlarına zarar verebilir ve sabit olmayan ekipmanların, aletlerin, makinelerin ve molozların etrafa saçılarak insanları yaralamasına yol açabilir.

Ark parlamaları, iletkenler arasındaki hava boşluğundan elektrik akımının geçmesiyle oluşur. Bu elektrik akımı, bir test probunun yanlış yüzeyine dokunulması, bağlantıların yıpranması, izolasyonda boşlukların olması, parçaların düzgün takılmaması ya da toz veya korozyonun dirençli ısınmaya neden olması gibi basit sebeplerden meydana gelebilir. Sebebi ne olursa olsun, CapSchell Inc.ye göre Amerika Birleşik Devletleri'nde her gün ölümcül bir olaya ya da ciddi yaralanmalara yol açan 5-10 ark patlaması meydana geliyor. Ulusal Yangından Koruma Kurumu'nun (NFPA) raporuna göre, 2014 yılında yaklaşık 2000 işçi, ark parlaması ya da patlamasından kaynaklanan termal yanıklarla hastanelerin yanık ünitelerine başvurdu. Ark patlamaları insanlara zarar vermese de ekipmanlara hasar vererek bir süreliğine kullanılmaz hale gelmelerine yol açıyor. NFPA, bu tehlikeleri göz önüne alarak 2009 yılında İş Yerindeki Elektrik Güvenliğine yönelik 70E Standardında yaptığı değişikliklerle ark parlaması tehlikesi olan bölgelerdeki işçiler için riskleri azaltmayı amaçladı. Şalterleri ve motorları denetlemek için düzgün sertifikalandırılmış kızılötesi (IR) pencerelerin takılması, şirketlerin NFPA 70E standardına uymasını kolaylaştırır. IR pencereler, teknisyenlerin elektrikli ekipmanları panel kapağını kaldırmadan denetlemesine olanak tanır. Bu da, ark parlaması olaylarının %99'unun meydana geldiği adımın atlanmasını sağlar.

Reaktif korumadan proaktif korumaya

Eskiden pek çok tesis, bir ark parlaması meydana gelene kadar IR pencere taktırmazdı. Ancak bu olayların sıklığı arttıkça şirketler proaktif bir şekilde mevcut panellerini güçlendirmeye ve yeni ekipmanlara IR pencereler taktırmaya başladı. Yakın zamana kadar bu kurulumların çoğu, endüstriyel uygulamalardaki aslan payına sahip olan düşük voltajlı şalterlerle ilgiliydi. Ayrıca pek çok kurulum, düşük voltajlı uygulamaların termal ve görsel olarak denetlenmesine olanak sağlayan Fluke ark patlamasına dayanıklı ClirVu Kızılötesi (IR) pencereleri de içeriyordu. Ancak orta düzeydeki şalterlerin kurulumu arttıkça 63 kV'lik bir ark patlamasına (üç dinamit patlamasına eşdeğer) dayanacak şekilde tasarlanan, hem termal hem de görsel denetleme özellikleri sunan IR pencerelere ihtiyaç duyulmaya başladı. Fluke, 2011 yılında bu ihtiyacı karşılamak ve daha fazlasını yapmak için yeni nesil Fluke ClirVu IR Pencereleri tasarladı. Fluke'un IR Pencere Üretim Müdürü Tony Shockey, konuyla ilgili şunları söyledi: "Müşterilerimize danışarak en çok sorun yaşadıkları alanların zamanla nasıl değiştiğini anlamayı, onlara hangi alanlarda zaman kazandırabileceğimizi belirlemeyi ve daha üretken ve güvenli bir çalışma ortamına sahip olmalarına yardım etmeyi amaçladık."

Yeni nesil Fluke IR pencerelerin tasarım ekibinin lideri, Fluke'ta proje yöneticisi olarak çalışan Diane Brown'dı. Projenin baş makine mühendisi Gary Gunell'di. Gunell, Fluke'a gelmeden önce Boeing 787 için ses kontrol paneli tasarlama dahil pek çok telekomünikasyon ve havacılık projesinde çalıştı. Boeing 787 projesinin bir kısmı, herhangi bir sıvının dökülmesine karşı kontrol panelini korumak için katı yalıtım gereksinimleri içeriyordu. IR pencerelerin gereksinimleri oldukça farklı olsa da 63 kA'lık bir ark patlamasına karşı dayanıklılık için yüksek basınçlı yalıtım kritik önem taşıyordu. Ek olarak, yeni pencerelerde diğer Fluke IR pencerelerdeki ClirVu camların kullanılması ve yeni pencerelerin kullanımının ve takılmasının daha kolay olması gerekiyordu. Yeni Fluke CV Serisi ClirVu IR Pencerelerin tasarımı, üç potansiyel tasarım prototipinin olduğu bir alandan seçildi. En son tasarım tüm gereksinimleri karşılıyor hatta beklentileri aşıyordu. Isıya dayanıklı silikon contaları, yüksek basınca dayanıklı montaj ve kapı mandalı donanımları ve pres döküm bileşenleri en yüksek UL ve TUV çevre standartlarına karşı "işkence testine" tabi tutuldu. Bu yeni ClirVu IR pencere, KEMA Labs'te IEEE C37.20.7 standardına yönelik bir 63 kA ark testini başarıyla geçen ilk cam IR penceredir.

BEŞ DAKİKA YA DA DAHA KISA SÜREDE TAKILIR

1. Yeni nesil Fluke IR pencerelerin en dikkat çekici özelliği daha yüksek patlama dayanıklılığı olsa da, yeni özellikler sadece bundan ibaret değildir. Öncelikle, bir teknisyenin CV serisi bir IR pencereyi takması beş dakika ya da daha az sürer. Bu işlem, ekipmanı kapadıktan sonra üç basit adımla tamamlanır. Teknisyen:

F-cv300_04a_s%20kopya.jpg


2. Standart bir Greenlee matkapla 50 mm (2 inç), 75 mm (3 inç) ya da 95 mm (4 inç) boyutunda tek bir delik açar. Delik açıldıktan sonra panel kapısı kapatılabilir.

3. Pencereyi deliğe göre konumlandırır ve vidaları iyice sıkar. Bu vidalar patent başvurusu yapılan AutoGround™ prosesi sayesinde pencereyi otomatik olarak metal muhafazaya oturtur.

F-cv300_08a_s%20kopya.jpg


Menteşeli pencere kapağını kapatır ve mandalı çeyrek tur döndürerek sabitler. Çalışma izni gereksinimleri ve NFPA 70E işlemleri büyük oranda azalmıştır. Hatta çoğu zaman tesisatçılar, kişisel korunma ekipmanının (KKE) tamamını giymek zorunda değildir.

F-cv300_09a_s%20kopya.jpg


"100 tane panelde güçlendirme yaparken hızlı kurulum büyük bir avantaj sağlıyor" diyen Shockey, sözlerine şöyle devam ediyor: "Tüm sistemi kapattığınız durumlarda kurulum başına 10 dakika ayırma ile 5 dakika ya da daha az ayırma arasındaki fark, önemli oranda zaman tasarrufu sağlar."

Sorunları erken çözmeye yardımcı olur

CV Serisi IR Pencereler takıldığında denetleme zamanından da tasarruf sağlar. Sökülmesi gereken vidalar ve sürekli dikkat edilmesi gereken yerinden oynamış bir kapı yoktur. Pencerelerin kapağı menteşede bulunur. Operatörlerin kapıyı açmak için yapması gereken tek şey, mandalı çeyrek tur döndürmektir. Operatörler, termal görüntü almak için termal görüntüleme cihazlarını kullanabilir ya da bir el feneri yardımıyla ekipmanı görsel olarak denetleyebilir. Pencereler güvenli olmayan bir yere takıldığında bir güvenlik anahtarı temin edilir. Yeni menteşeli kapak, denetleme zamanında pencere başına sadece birkaç dakikalık avantaj sunsa da fayda sağlamış olur. Sağladığı maliyet tasarruflarının ötesinde, CV Serisi IR Pencereler daha sık denetim yapılmasını kolaylaştırarak ciddi yaralanma ya da daha kötü olayların yaşanma riskini azaltır. Gurnell: "Daha sık denetim yapılması, sorunların erkenden tespit edilmesine yardımcı olur; böylece ciddi bir durum yaşanmadan devreye girip sorunu halledebilirsiniz."

F-cv300_12a_s%20kopya.jpg
 
Top