• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

802.11 Yeniden Deneme Ne Anlama Gelir?

NETES MÜHENDİSLİK

Tanınmış üye
Wi-Fi trafiğini analiz etmek için EtherScope™ nXG'yi kullanırken, fark edebileceğiniz şeylerden biri “Yeniden Denemeler”dir. Bu teknik ipucunda, bunların ne olduğunu, bunlara neyin sebep olduğunu ve yakalandıklarında Wireshark'ta nasıl göründüklerini inceleyeceğiz.
Bir Wi-Fi cihazı, her veri çerçevesi ilettiğinde, alıcı cihazdan bir onay alması gerekir. Her çerçevenin başarıyla alındığını varsayan kablolu ağların aksine 802.11 ağları, alıcının çerçevenin başarılı bir şekilde alındığını onaylamasını gerektirir. Verici, veri çerçevesi için bir onay almazsa çerçeveyi yeniden iletir. Varsayılan olarak verici, vazgeçmeden ve üst katman protokollerinden birinin yeniden iletmesine izin vermeden önce çerçeveyi 7 kez yeniden iletmeyi deneyecektir.
Çoğu durumda, bu onaylanmayan çerçeveler, 2,4 GHz ve 5 GHz bantlarındaki girişimin sonucudur. Çerçeve alındığında, çerçevede bulunan CRC, alıcı tarafından hesaplanan CRC ile eşleşmez ve çerçeve atılır.
802.11%20graf1.jpg

EtherScope™ nXG'nin RF ve Trafik İstatistikleri bölümü, önemli Wi-Fi istatistiklerinin kanal başına bir görünümünü sağlar. Buna EtherScope® nXG tarafından gözlemlenen yeniden denemelerin yüzdesinin bir grafik temsili dahildir. Yukarıdaki grafik, AirCheck™ G2 ile Test Aksesuarı arasında bir iPerf testi çalıştırırken yapılan yeniden denemeleri gösterir.
EtherScope™ nXG'deki paket yakalama uygulaması, AirCheck™ G2 ile Test Aksesuarı arasındaki trafiği yakalamak için kullanıldı. Bir Wi-Fi çerçevesi yeniden gönderildiğinde ne olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek için bu trafiğe bir göz atalım.
802.11%20graf2.jpg

Yukarıda, Wireshark'ta görüntülenen yakalama dosyasının bir kısmı verilmiştir. Çerçeve 11690, AirCheck™ G2 tarafından gönderilen ilk çerçeveyi içerir. Bu çerçeve 52 Mbps'de gönderilir. Erişim noktasından bir onay almadığında çerçeveyi yeniden iletir ve Çerçeve Kontrol Bayrakları alanında Yeniden Deneme Bitini ayarlar.
Henüz bir onay alamadığından 11696 çerçeve numarasında tekrar dener. Bu sefer veri hızını 26 Mbps'ye düşürür. Buradaki fikir, veri hızını azaltarak çerçevenin alıcıya başarılı bir şekilde ulaşmasının daha olası olmasıdır. Bu girişim başarısızdır. İki denemeden ve veri hızı 13 Mbps'ye düşürüldükten sonra, erişim noktası nihayet veri çerçevesini kabul eder.
İlk çerçevenin iletildiği zaman ile onay arasındaki süre 6,32 milisaniyedir. Yalnızca mikrosaniye sürmesi gereken bir şey, milisaniyeler içinde sona erdi. Bu tekrar tekrar meydana geldiğinde, genel verim düşer ve kanaldaki tıkanıklık artar.
Wireshark'ta yeniden deneme çerçevelerini görüntülemek için aşağıdaki filtreyi kullanın: wlan.fc.retry==1
Yüksek yeniden denemelerin nedenleri şunlardır:
• 802.11 Olmayan Girişim
• Zayıf Sinyal
• Bitişik Kanal Girişimi
• İletim Gücü Uyuşmazlığı
• Düşük Hızlar Devre Dışı
• Gizli Düğümler
Olası nedenleri ele alırken, her seferinde bir şeyi değiştirdiğinizden emin olun. Değişikliğin yeniden deneme oranları üzerindeki etkisini belirlemek için değişiklikten sonra kanalın yeniden deneme oranlarını izleyin. Yeniden denemeler Wi-Fi işleminin normal bir parçası olsa da, aşırı yeniden denemeler daha düşük veri hızlarına ve zayıf ağ performansına yol açacaktır.
 
Top