• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

AC Güç Kaynağı Ölçümlerini Anlamak Bölüm 2: Frekans ve Güç

NETES MÜHENDİSLİK

Tanınmış üye
Programlanabilir AC güç kaynakları, öncelikle test edilen bir üniteye düşük bozulma, hassas bir şekilde kontrol edilen sinüzoidal voltaj sağlamak için kullanılır, ancak California Instruments I-iX Series II gibi bazı AC kaynakları ölçüm de yapar. Bölüm 1, ölçüm için kaynak kullanmanın faydalarını ve voltaj ve akım ölçümlerinin nasıl yapılacağını açıklar. Bölüm 2'de frekans ve güç ölçümlerinin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Frekans

Frekans, voltaj sinyaline bağlı olarak AC kaynağının çıkışında ölçülür. Çıkış referans clock’unu oluşturmak için doğrudan dijital birleştirici (DDS) kullanan AC kaynaklar için, AC kaynağın çıkışının frekans doğruluğu genellikle frekans ölçümünün doğruluğunu aşar.

Gerçek ve Görünür Güç

Görünen güç (VA), RMS voltajı ile RMS akımının çarpılmasıyla hesaplanabilir. Bu nedenle, bu işlevi sunmayan ancak RMS voltajını ve akımını ölçen bir AC kaynağı, bir test sisteminde kullanıldığında yine de VA değerini okuyabilir. Hesaplamayı test programı yapabilir.

Ancak gerçek gücü ölçmek bu kadar basit değildir. Test edilen ürün yük’ü (equipment under test-EUT) tamamen dirençli olmadıkça, gerilim ve akım aynı fazda olmayacaktır ve gerçek güç görünen güçten daha azdır. Yalnızca gerçek bir güç ölçümü, EUT tarafından dağıtılan gücün doğru bir ölçümünü sağlayacaktır.

Gerçek güç ölçümü, zaman içinde anlık gerilim ve akım üretiminin entegrasyonunu gerektirir. Bu hesaplamanın sonucu aşağıdaki grafikte gösterilmiştir. Anlık gücün bir süre sıfırın altına düştüğüne dikkat edin. Birçok EUT tamamen dirençli olmadığı için gerçek güç önemli bir ölçüm fonksiyonudur.

Gorsel1%2829%29.png
 
Top