• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Arızalı Buhar Kapanlarını Onarmak Yüksek Oranda Tasarruf Sağlayabilir

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
Uygulama Notu

Arızalı buhar kapanlarından kaynaklanan buhar kaybı her yıl on binlerce Euro’ya mal olabilir. Bu kayıptan kaçınmanın tek yolu, her yıl buhar kapanlarını birkaç kez testten geçirmektir. Buhar kapanları genellikle yüksek, ulaşılması zor yerlerde bulunur. Bunlara erişmek için iskele ve merdiven kullanmak gerekir. Termal görüntüleme cihazı, test işlemlerini makine odasının zemininden gerçekleştirmeyi kolaylaştırır. Cihazı doğrultup düğmesine basarak buhar kapanının sıcaklık profilini tamamıyla görselleştirebilir ve kapanın düzgün çalıştığını ya da onarıma ihtiyacı olduğunu tespit edebilirsiniz. Görüntüleme cihazları buhar kapanlarını ve tüm buhar sistemini izlemek ve sorunlarını gidermek için taşınabilir, kolay bir yol sağlar. Arızalı olan tek bir büyük buhar kapanını bulmak, görüntüleme cihazının maliyetini telafi edebilir.

Arızanın Maliyeti

Kimyasal, yiyecek-içecek ve eczacılık gibi sektörlerde, arızalanan bir buhar sisteminin saatlik maliyeti 550.000 € ile 850.000 € arasında değişebilir. 7 bar buhar sisteminde bulunan orta büyüklükteki bir buhar kapanı açılmazsa her yıl yaklaşık 2500 € kayba neden olur.

Üç ila beş yıl bakım yapılmadığında, buhar kapanlarınızın %15 ila %30'u arızalanabilir. Yani, orta büyüklükteki 60 buhar kapanın buhar kaçırmasından doğan yıllık kayıp, 22.500 € ile 45.000 € arasında değişir.

SEK__L1.1.jpg
SEKIL1.2.jpg


Yukarıdaki gibi düzgün çalıştığında, buhar kapanı termal görüntüleri sıcaklıkta ani bir değişiklik göstermelidir.

ABD'deki bir uygulamada, buhar hatlarında termal görüntülemenin kullanılması yıllık enerji maliyetini 16.200 $ azalttı. Fluke Ti 480PRO Termal Görüntüleme Cihazı çeşitli sorunları tespit etti. Bu sorunlar arasında düzgün çalışmayan altı buhar kapanı, kaplama hatlarındaki kaplama tankı bobinlerinde buhar kaçakları ve yoğuşmayı iyileştirme fırsatları bulunuyordu. Buhar kapanları, kapan başına 500 $ maliyetle değiştirildi, böylece kapan başına 3200 $ tasarruf elde edildi. Kazan tedarik panelindeki enerji kaydı, yapılan modifikasyon çalışmalarının başarılı olduğundan emin olmak için çalışmadan önce ve sonra güncellendi.

Buhar kapanları nasıl çalışır?

Hammaddeleri ısıtma, ürünleri işlemden geçirme, ekipmana güç verme, ortam ısıtması ve elektrik üretimi gibi çok sayıda uygulamada buhar kullanılır. ABD Enerji Bakanlığı'nın tahminlerine göre, ABD'li üreticiler tarafından yakılan yakıtların %45'inden fazlası buhar üretmek için kullanılmaktadır.
Buhar ısıyı verimli bir şekilde taşır, çünkü iç sıcaklığı büyük miktarda enerjiyi tutacak kadar yüksektir ve düşük bir maliyet karşılığında gereken yere borularla kolayca iletilebilir.

SEKIL2.1.jpg
SEK__L2.2%281%29.jpg


Yukarıdaki görsellerde HVAC kanalına buharın beslenmesi gösterilmiştir. Besleme borusu, dikey borunun altında yoğunlaşmayı göstermektedir.
Blog haberinin detayı için tıklayınız!
 

Ekler

  • social18102021.jpg
    social18102021.jpg
    751,3 KB · Görüntülenme: 0
Top