• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Başarılı bir Endüstri 4.0 dönüşümü nasıl yapılmalıdır?

Can Cansağlar

Yeni Üye
"Öncelikle dönüşüm yapacak işletmede “Yönetim Bilgi Sistemi” (MIS) yazılımları kurulmuş ve çalışıyor durumda olmalıdır. Çünkü sahadan toplanacak veriler bilgiye dönüştürüldükten sonra değer yaratmak için bu yazılımlara ihtiyaç duyulacaktır. Yönetim Bilgi Sistemi yazılımlarını yeni kuracak işletmeler doğru seçim için yazılımların, TPM gibi “Uygulama Seviyesi” yazılımlara (MES) kolay bağlanabilir, yenilikçi ve esnek yapıda olmasına dikkat etmelidir.

İşletme eş zamanlı olarak; üretim, kalite, bakım gibi tüm saha süreçlerinde yalın çalışma prensiplerini uygulamaya başlamalıdır. Üretim değer zincirinin tamamında tek seferde dönüşüm gerçekleştirmek yüksek maliyetli, çok fazla işgücü gerektiren ve işletme için oldukça riskli bir yaklaşım olur. Bunun yerine fabrikaların verimlilik sorunu olan yerlerinde amaca odaklı projelerin yapılması ve sonuçlandırılması en doğru yaklaşım olacaktır. Ayrıca kısa zamanda sonuç alınabilen ve yarattığı değer ile bir sonrakini finanse eden sürdürülebilir küçük adımlarla ilerlemek kaynakların optimize kullanımı açısından hayatidir.

Özetle sanayi dönüşümünü başlatmayı amaçlayan fabrikaların kendi organizasyonlarını yeniden yapılandırmaları, çalışanlarını eğiterek hazırlamaları zorunludur. Ayrıca farklı disiplinlerden gelen teknik personellerinden ortak çalışma ekipleri kurarak faydalanmaları sürecin en önemli gerekliliklerinden biridir."

PILZ Türkiye Genel Müdürü Yavuz ÇOPUR