• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Basınç Kalibrasyonunu Belgelemek (Basınç Kalibrasyonu.02)

Basınç kalibrasyonunu belgelemek, doğru ve kritik alet kayıtlarına sahip olmak için oldukça önemlidir. Ancak bu prosedürü belgelemek için gerekli adımların ve ortalama bir basınç kalibrasyonu işlemi için gerekli araçların sayısı bu görevi zorlaştırabilir.
Örneğin; tipik bir basınç kalibrasyonu işlemi bir basınç kalibratörü, basıncı ölçmek için basınç modülü veya ölçüm cihazı, basınç oluşturmak için pompa ve (basınç transmitteri bağlantıları dahil olmak üzere) cihazlar arasında birçok hortum ve bağlantı parçası gerektirir.
Sahaya gitmeden önce teknisyenlerin kurulumlarını test ederek ve ekipmanlarının düzgün şekilde kalibre edildiğinden emin olarak belirli kalibrasyon süreçlerine hazırlanmaları gerekir.
Ayrıca tüm uygun test bileşenleri de yanlarında olmalıdır. Test işlemi başlamadan önce teknisyenler, test prosedürünü yazmalı veya bir yöntem formu doldurmalıdır. Prosedür sırasında uygulanan basıncı ve ölçülen mA sonucunu belgelemeleri ve ardından belirlenen kriterlere göre, test edilen birimin testi geçip geçmediğine karar vermeleri gerekir. Test edilen birim testi geçemezse teknisyen sistem ayarlarını gerektiği şekilde yapmalı ve test prosedürünü tekrar başlatmalıdır. Tüm doğru bileşenlere sahip olmanın yanı sıra teknisyenler, kullanılan basınç ölçüm aracının test edilen vericiyi ya da başka cihazları kalibre edecek kadar hassas olduğundan emin olmalıdır. Gerekli araçlar ve hassaslık düzeyleri cihazdan cihaza değiştir ve bu durum işleri daha da zorlaştırır. Özel amaçlı test hortumları ve konektörleri basınç bağlantılarını kolaylaştırıp sızıntı olasılığını azaltarak testin zor olmasına neden olan sebeplerden birini ortadan kaldırabilir.

Fluke 729 Otomatik Basınç Kalibratörü otomatik elektrikli pompa, ayrı bir el pompası taşıma ihtiyacını ortadan kaldırır ve entegre HART iletişimi teknisyenlerin başka bir kalibratör kullanmadan, ayarlamaları anında yapmasını sağlar. Fluke 729 ile belgelenen bir basınç kalibrasyonu gerçekleştirmek, otomatik belgeleme sayesinde kalibrasyon verilerini yönetmek artık hiç olmadığı kadar kolay...5 KasımManset.jpg
 
Top