• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Cnc Nedir?

cnc-1200x675.jpg

İngilizce olarak Computer Numerical Control kelime grubunun baş harflerinin kısaltması olan CNC kelimesi Türkçe karşılığı bilgisayar sayısal kontrolüdür. Seri üretim için makinelerin kullanılmasıyla beraber gelişen üretim sektöründe cnc makineler hızlıca sektörü ele geçirdi. Cnc makineler bilgisayar ile programlanıp işleme yapar. İstenilen şekilde ürünler ortaya çıkarmak için yüzlerce çeşit cnc makine bulunmaktadır. Bu cnc makineler seri üretim için olmazsa olmazdır. Cnc nedir sorusuna cevap verdiğimize göre şimdi detaylara geçelim.

Cnc makineler insan eli ile yapılacak işi azaltıp çok hızlı şekilde üretim yapılmasına olanak sağlar. Bu da zaman ve iş gücü tasarrufu anlamına gelir. Aynı şekilde cnc makineler maliyet tasarrufu da sağlar. Bir insanın haftalarca uğraşıp yapacağı ürünü cnc makine saatler içinde hazır edebilir. İşte bu cnc makinelerin ne kadar büyük bir nimet olduğunu gösteriyor. Rakiplerin çok hızlı şekilde üretim yapması ve maliyeti düşürmesiyle diğer işletmeler de zamanla cnc makinelere geçmek zorunda kaldırlar. Bu geçişin ne kadar doğru bir karar olduğunu da yaşayıp gördüler.

Ülkemizde yurt dışından gelen ve Türkiye’de üretilen yüzlerce cnc markası bulunuyor. Bu cnc firmaları standart makineler ile beraber özel üretim de yaparak ihtiyaca cevap veriyorlar. Cnc tezgahları üretim hızını inanılmaz derecede arttırıyor ve bu sayede seri üretim denen durum karşılanıyor.

Devamı: https://ferromagnet.biz/cnc-nedir/