• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

COVID-19 etkisiyle 2021'de otonom robot pazarı 23 milyar USD olacak, biz bu işin neresindeyiz?

Koronavirüs salgını, mobil robotların ortamı ve dokunulan yüzeyleri başarıyla temizlemesi, dezenfekte etmesi, izlemesi, incelemesi ve işlemesi için birçok değişik kullanım örneklerini vurgulamıştır.

Bu örnekler ve yakında piyasaya çıkacak olan benzerleri, teknoloji pazarı danışmanlık firması ABI Research tarafından hazırlanan bir rapora(1) göre, 2021 yılında mobil robotik pazarını 23 milyar dolara çıkaracak. Araştırma firması raporunda “Krizler, hem özel hem de devlet sektörü adına yatırım ve dönüştürücü eylemle ilgili neyin mümkün olduğuna ilişkin algıları değiştiriyor. Covid-19 salgını geçtiğinde, robotlar çeşitli uygulamalar ve pazarlarda yaygınlaştırılacak.” şeklinde yorum yapıyor.

Virüs, şirketler için halka açık uygulamalar bazında robotlar sergilemek için iyi bir fırsat oldu. Yaygınlaşmaya başlayan zemin bakım ve temizlik robotlarının yanı sıra tesisleri dezenfekte etmek için ultraviyole ışıklı veya kimyasal sisleme yapabilen mobil insansız platformlar kullanmak bu pandemi sırasında aranılan ve öne çıkan uygulamalardır.

Danimarkalı şirket UVD Robots bu konuda önde gelen ilk firmalardan ve hastanelerde yüzeyleri dezenfekte etmek için robotlar üretiyor. Hastane içinde otonom bir şekilde önceden planlanmış bir çerçevede dolaşan ve üzerindeki UVC lambaları ile yüzey dezenfeksiyonu yapan UVC Robots ürünleri özellikle Avrupa’da yaygınlaşıyor.
Ülkemizde de bu konuda bazı çalışmalar var ancak ya çok pahalı, ya da teknoloji olarak zayıf girişimler.

ABD merkezli Germ Falcon, uçaklar için benzer bir UV dezenfeksiyon çözümü sunarken Çin firması TMiRob, Wuhan'da dış mekan için hazırlanan dezenfeksiyon robotları üretiyor.

“Dezenfeksiyon ve yüzey sterilizasyonunun otomatikleştirilmesi, sağlık ve güvenliği korumanın önemli bir parçasıdır ve Covid-19'a verilen yanıtta önemli noktalardan biri olabilir.”

Pandemi sırasında alınan geniş önlemler arasında sokağa çıkma yasaklarını ve gözetleme alanlarını güvenlik amacıyla gözlemleyen dronlar da kullanıldı. Bu, havacılık ve uçak şirketleri için devlet kurumlarına satışları artırma konusunda büyük bir fırsat yaratıyor. ABI Research, küçük paket taşıma amaçlı drone pazarının 2021'de 414 milyon dolara ve 2030'da 10.4 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Ülkemizde bu konuda henüz ciddi bir girişim olmaması düşündürücü.

Kısa vadede, karantina hükümlerini uygulamak için hükümetlerin güvenlik cihazlarını ve tıbbi kurumlarının verimliliğini artırması gerekmektedir. Robotlar, dezenfeksiyon, temizlik, izleme ve gözetim yoluyla bunu başarmanın anahtarı olacaktır. Bu noktada, insanların evde kalmaya zorlanması robot dağıtım şirketlerinin - hem kara hem de hava için - değerlerini gösterme şansını arttırmaktadır. Birçok firma henüz daha tam oturmamış olsa da evlere otonom teslimat için robot kullanımını çalıştırmaktadır. Bazı sorunlar olsa da sokaklar boş iken robotları kullanmaya başlamak geliştiriciler için de çok önemli kazanımlar getirmektedir.

Orta vadede Covid-19, küresel imalat tedarik zincirinin önemli ölçüde yeniden değerlendirilmesine ve tasarlanmasına öncülük ediyor. Bir örnek vermek gerekirse, ABD’nin Çin'den temel ekipman ve ilaçlar için ithalat bağımlılığı artık tartışmalı bir konu haline geliyor ve hükümet temsilcileri krizi iç pazara daha fazla üretim kapasitesi oluşturmak için bir fırsat olarak görüyorlar. Ülkemizde de öncesinde dışarıdan temin edilen bir çok tıbbi malzeme kriz zamanında bulunamadığı için yerli tedarik şekline döndü. Bu hemen her ülke için çok ciddi ve milliyetçi bir yaklaşımdır.

Covid-19, imalat, sanayi ve tedarik zincirinde gelişmiş pazarlar için çözümler üreten robot satıcıları için büyük bir zararı temsil ediyor. Ancak sağlık, otonom bakım, güvenlik ve savunma gibi hükümetlere daha yakın pazarları hedefleyen üretici ve satıcılar(2) için büyük bir fırsattır. Özellikle otonom zemin bakım, dekontaminasyon, hastane içi teslimatlar gibi konularda görev yapan robotlar için kısa ve orta vadede pazar sınırsız gibi görünüyor.

(1): https://www.abiresearch.com/market-research/product/1034058-mobile-robotic-systems-market-update/

(2): https://www.abiresearch.com/press/n...nd-material-handling-are-passing-test-retail/
 
Top