• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Covid-19, robotların insanlarla birlikte çalışmaya başlamasını hızlandırıyor.

Covid-19, robotun insan işlerini ele geçirmesini hızlandırabilir

Endüstri 4.0 prensiplerine göre makinelerin insanlar için pis, tekrarlanan, zor ve tehlikeli görevleri üstlenmesi gerekiyordu. İşte şimdi insanlar tehlike altında ve robotlar çözüm olabilir.

Ankara AnkaMall’daki 5M Migros mağazasının içindeki cips ve atıştırmalıklar reyonu çoğunlukla sık temizlenmesi gereken alanlardandır. Yavaş ve temkinlice ilerleyen bir robot bir köşede görünür, cips ve taco kabuklarıyla dolu bir koridordan aşağı doğru ilerler. Şort ve spor ayakkabı giyen ağzı maskeli bir müşteriyle karşı karşıya gelir, duraksar. Otonom zemin bakım robotu ARI, bugünlerde ülkemizde de yaygınlaşan robot süpürgelerin iricesidir: geniş alanları temizlemek için tasarlanmış, ortalama boyutlarda, kaşı gözü olmayan ama çevresindeki her şeyin farkında olan bir cihazdır. “Merhaba, temizlik yapıyorum, sizi bekleyeceğim” diye seslenir sakin bir tonda müşteriye.

ARI koskoca marketin zeminlerini umarsızca temizlerken bir yandan da raf stoklarını kontrol etmektedir. Bunu 7/24 yapabilir ve online olarak stokları güncelleyebilir. Tabii bir yandan ortalığı da temizleyerek.

ARI’nın müşteri ile karşılaştığı an belirsizlik anıdır: robot durur ve bekler, temizleyeceği yer müşteriye çok yakındır. Müşteri de şaşırmış ve bakakalmıştır, insansız çalışan bir endüstriyel süpürge karşısında durmakta ve adeta “elini çabuk tut, işimi yapmak için seni bekliyorum” demektedir. Müşteri duraklar, o an için kararsız kalmıştır, bir sonraki adımda ne yapacağından emin görünmemektedir. Robotun etrafında manevra mı yapmalıdır? Yoksa kendi başına hareket etmesini mi beklemelidir? Birkaç saniye sonra, müşteri yönlendirmeyi seçer ve başka bir koridora geçerek işine devam eder.

ARI, cips, kraker, ton balığı ve diğer konservelerin bulunduğu rafları kontrole devam ederken bazıları maskesiz alışveriş yapmayı seçen müşterileri nazikçe uyarır, toplum sağlığı mesajları verir, müşteriler robotun varlığından olumlu yönde etkilenmektedir.

Bu senaryo yakında ülkemizde de gösterime girecek ve giderek yaygınlaşacak, yerli girişim Ara Robotik firmasının ARI modeli bu ve bir çoğu patentli başka birçok özellikleri ile ticari kullanıcıların yardımcısı olacak.

Karakter kısıtlaması yüzünden tamamı yayınlanamayan yazımı okumak için lütfen Covid-19, robotların insan işlerini ele geçirmesini hızlandırabilir linkini tıklayınız.

Saygılarımla
 

phil07

Yeni Üye
Büyük ve küçük şirketler, sosyal mesafeyi artırmak ve fiziksel olarak işe gelmesi gereken personel sayısını azaltmak için robotları nasıl kullandıklarını genişletiyor. Robotlar, çalışanların mybkexperience evde yapamayacakları rolleri gerçekleştirmek için de kullanılıyor.

Amerika'nın en büyük perakendecisi Walmart, yerlerini temizlemek için robotları kullanıyor
 
Son güncelleme:
Top