• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Düşük Güç Kalitesinin Maliyetleri

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
Günümüzün küresel ölçekte rekabetçi ortamında ayakta kalabilmek için, verimliliğin kilit bir rolü vardır. Süre, işçilik ve malzeme gibi üretimdeki temel girdileri dikkate aldığınızda, optimizasyonun pek mümkün olmadığını görürsünüz. Bir günde 24 saatiniz vardır, işçilik maliyetlidir ve malzeme için ise çok fazla seçeneğiniz yoktur. Bu nedenle, şirketler aynı girdiden daha fazla çıktı elde etmek için otomasyonu kullanmak zorundadır. Aksi takdirde, yok olmaya mahkum olurlar.
İşte bu yüzden otomasyona önem veriyoruz. Çünkü otomasyon temiz enerjiye dayanmaktadır. Güç kalitesi sorunları, proses ve ekipmanın arızalanmasına veya çalışmasının durmasına neden olabilir ve sonuçlar aşırı enerji maliyetlerinden tüm işin durmasına kadar değişiklik gösterebilir. Gerçekten de, güç kalitesi kilit öneme sahiptir.

Çeşitli sistemlerin birbirine bağlı olması, güç kalitesi sorunlarına çok daha karmaşık katmanlar eklemektedir. Bilgisayarlar sorunsuz çalışıyor, fakat ağınız devre dışı ise, hiç kimse bir uçuş rezervasyonu yapamaz veya harcama raporu hazırlayamaz. Proses doğru bir şekilde çalışıyor, fakat HVAC kapalıdır ve bu durumda üretim durmak zorundadır. Kritik görevli sistemler tesis ve kurum boyunca mevcuttur. Güç kalitesi sorunları ise, herhangi bir zamanda bunlardan herhangi birini zorlayıcı bir aksaklık olarak karşımıza çıkarabilir ve bu da genellikle olabilecek en kötü zamanda karşımıza çıkar.
Güç kalitesi sorunları neden kaynaklanır?
Bu sorunlar genellikle tesis içerisinde ortaya çıkar. Aşağıda sıralanan hususlardan kaynaklanabilir:
• Kurulum : yanlış topraklama, yanlış yönlendirme veya olması gerekenden küçük dağıtım.
• İşletim : tasarım parametrelerinin dışında çalıştırılan ekipmanlar.
• Azalma : yanlış koruma veya güç faktörü düzeltme eksikliği.
• Bakım : hasar görmüş kablo yalıtımı veya topraklama bağlantıları.

Mükemmel bir şekilde dizayn edilmiş bir tesiste, ideal seviyede kurulmuş ve bakımı yapılmış ekipmanlar bile zaman geçtikçe güç kalitesi sorunları ortaya çıkarabilir. Kötü güç kalitesinden kaynaklanan atıkların doğrudan ölçümü, Fluke 430 II Serisi cihazlar ile yapılabilmekte, bu cihazla harmonik ve dengesizlikten kaynaklanan atıklar doğrudan ölçülmekte ve elektrik şirketinin birim güç maliyetine dayanarak bu atık maliyeti belirlenebilmektedir. Güç kalitesi problemleri tesis dışından da kaynaklanabilmektedir. Öngörülemeyen elektrik kesintileri, gerilim düşüşleri ve güç dalgalanmaları tehdidiyle yaşıyoruz. Açıkça görülüyor ki, bu da maliyetlere sebep oluyor. Peki bu maliyetleri nasıl belirleriz?

Güç Kalitesi Maliyetlerinin Ölçülmesi
Güç kalitesi sorunları üç genel alanda etkilerini hissettirir: çalışmama süresi, ekipman sorunları ve enerji maliyetleri.

İsterseniz bir örnekle açıklayalım: Fabrikanız saatte 1,000 parçacık üretiyor ve her bir parçacık saatte 9 $ gelir sağlıyor. Böylece, saatlik geliriniz 9.000 $ olmaktadır. Eğer üretim maliyetiniz saatte 3.000 $ ise, üretim devam ediyor iken, saatlik işletme geliriniz 6.000 $'dır. Üretim durduğunda, saatlik 6.000 $ geliri kaybeder ve bunun ötesinde sabit
maliyetlerinizi (örn. genel masraflar ve personel masrafları) yine de ödemek zorunda kalırsınız. İşte iş kesintisini maliyeti budur. Bununla birlikte, çalışmama süresinin bununla ilintili başka maliyetleri de vardır:
• Atık ürün. Bir proses durduğunda, işlenmekte olan ham madde veya işin ne kadarlık kısmını atmak zorunda kalırsınız?
• Yeniden çalıştırma. Planlanmamış bir durma işleminden sonra, toparlanma ve yeniden çalıştırmanın maliyeti nedir?
• Ek işçilik. Mesai ücretlerini ödemeniz gerekiyor veya çalışmama süresini telafi etmek için dış kaynak kullanıyor musunuz?

Çalışmama Süresi
Sistemin çalışmama süresi maliyet miktarını belirleyebilmek için, iki şeyi bilmeniz gerekir:
1. Sisteminizin saat başına sağladığı gelir.
2. Üretim maliyeti.
Ayrıca, iş prosesini de dikkate alın. Sürekli, tam olarak kullanılan bir proses midir (örn. bir rafineri)? Ürününüz üretildiğinde tüketilmek zorunda mıdır (örn. bir enerji santrali)?Eğer ürün mevcut değilse, müşteriler farklı bir alternatife geçebiliyor mu (örn. kredi kartı)?
Eğer bu sorulardan herhangi birinin cevabı evet ise, bu durumda kayıp gelirin geri kazanılması zor veya imkansızdır.
Bir OEM üreticisi misiniz? Zamanında teslimat yapamıyorsanız, müşteriniz bunu yapabilecek bir kaynağa geçiş yapabilir.

Ekipman Sorunları
Çok sayıda değişken söz konusu olduğundan maliyetlerin tam olarak belirlenmesi oldukça zordur. Şu motor aşırı harmonik nedeniyle mi arızalandı, yoksa başka sebepler mi vardı? Üç Numaralı Hat, güç kaynağındaki değişiklikler makine performansında değişikliklere sebep olduğundan atık mı üretiyor?
Doğru cevapları almak için, iki şey yapmalısınız:
1. Temel nedene yönelik arıza giderme.
2. Gerçek maliyetlerin belirlenmesi.

İsterseniz bir örnek verelim. Fabrikanız, tekdüze kalınlığa sahip plastik şerit üretiyor. Operatörler, öğleden sonra yüksek ıskarta oranını bildiriyor. Makine hız değişikliklerinden ağır HVAC yüklerinin neden olduğu alçak gerilimi doğrudan takip edebilirsiniz. Operasyon müdürü net ıskarta maliyetini günlük olarak 3.000 olarak hesaplamıştır. Bu ise, alçak gerilimin gelir maliyetidir Fakat, çalışmama süresi gibi diğer maliyetleri de unutmayın.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız!

Ekler

• social.jpg
    social.jpg
    769,6 KB · Görüntülenme: 0