• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Düşük Maliyetli Kalibrasyonların Gizli Maliyeti

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
Kalibrasyon hizmeti satın alma kararı genellikle yalnızca fiyata dayalıdır. Satın almaya yönelik bu fiyat yaklaşımı, beklenmedik maliyetleri ve çok sayıda sorunu gizleyen bir Truva atı gibi düşünülebilir. Bu genel bakış, kalibrasyon hizmeti sağlayıcılarınızın kalibrasyon tekliflerini ve neden en düşük maliyetli kalibrasyonun en iyi değeri sunmayabileceğini değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Üreticilerin Tavsiye Ettiği Kalibrasyon Prosedürleri

Elektronik test ekipmanının kaliteli üreticileri, cihazları için kalibrasyon prosedürleri yayınlar. Bu prosedürler, kalibrasyon kaynak ekipmanı için belirsizlik seviyelerini ve ayrıca uygun kalibrasyonu sağlamak için kalibrasyon öncesi adımları belirler. En önemlisi, prosedürler, cihaz tasarım mühendisleri tarafından seçilen kalibrasyon noktalarını belirler. Bu özenle seçilmiş noktalar, cihazın tüm çalışma aralığı boyunca çalışmasını doğrulamak için gereklidir.

Çalışma Noktaları Bir Cihaz İçinde Nasıl Kayar?

Çoğu ölçü aletinin işi, gerilim, direnç veya sıcaklık gibi bazı fiziksel parametreleri, yüksek doğruluk derecesinde, ölçülen değere karşılık gelen bir sayıya dönüştürmektir. Bu başarıya ulaşmak için elektronik cihazlar, çeşitli işlevleri yerine getiren ve bu parametrenin doğru bir temsiline ulaşmak için tasarlanmış çok sayıda birbirine bağlı devrelere sahiptir. Mükemmel bir dünyada, tüm elektronik bileşenler orijinal değerlerini koruyacaktır. Bununla birlikte, kapasitörler, analog entegre devreler ve dirençler gibi eskiyen bileşenlerin tümü, yaş, ısı ve kirlilik ile değişme kapasitesine sahiptir. Cihazın içindeki PC kartlarındaki nem, bir cihazın analog çalışma aralığı boyunca dikkat çekmeyenden en önemliye kadar devre arızalarına neden olabilir, bu nedenle tüm üreticiler bir nem çalışma aralığı belirler. Nem, nem durumu azaldıktan sonra uzun süre PC kartında kalabilen kirleri beraberinde taşıyabilir. Çoğu zaman, bu kirler, cihazın sinyal ölçüm veya kaynak aralığı içinde bir yerde doğrusal olmayan veya hafif salınım olarak görünebilen hatalı sinyaller oluşturabilir.

gorsel%201.jpg


Düşük Maliyete Kalibrasyona Neler Dahildir, Neler Değildir?

Birçok işletme gibi, kalibrasyon kurumları da kâr marjı üzerinde çalışır ve rekabet eder.

“Düşük maliyetli" bir kalibrasyon laboratuvarı listesinde yüksek kaliteli kalibratörlere ve kaliteli personellere yapılan yatırım genellikle önemsenmez. Bir cihazı kalibre etmek için ne kadar az zaman harcanırsa okadar az efor sarfedilir ,bu da sıradan bir gözlemci için iyi rekabetçi gibi görünmelerini sağlar. "Düşük maliyetli" bir kalibrasyonda kullanılan maliyet tasarrufu yöntemi, "öne çıkan özellikleri" veya bir cihazın veri sayfasında veya etiketinde bulunan özellikleri kullanarak kalibre etmekten geçer. Data sheet’ler genellikle tüketicilerin satın alma kararı verirken cihazın kapsam ve performansını değerlendirmelerini sağlayacak sadece yüksek ve düşük değerleri sunar. Aynı cihazın servis kılavuzundaki kalibrasyon prosedürleri çok daha kapsamlıdır ve tasarım mühendisleri tarafından seçilen kalibrasyon noktalarının tüm kapsamını içerir. Halihazırda, "öne çıkan özellikleri" kullanılarak kalibrasyon sertifikası verilmesini engelleyen hiçbir düzenleme bulunmamakla birlikte, metroloji uzmanları, bunu yapmanın müşterilerin kalibrasyon sertifikasında almayı bekledikleri güveni alamadığını ortaya çıkarmıştır.

Düşük maliyetli kalibrasyon tesisleri, imalatçıların prosedürlerini “kısa keserek" kalibrasyon süresini kısaltabilir ve marjları artırabilir. En cazip prosedür ise ısınma süresini atlatmaktır. Bazı üreticilerin prosedürleri, kalibrasyon yapmadan önce bir saat veya daha fazla ısınma süresi uygulamaları şeklindedir. Bu bekleme süresini 10 dakikaya indirmek zaman kazandırır, ancak tahmin edebileceğiniz gibi kalibrasyon bütünlüğü zarar görür.

Müşteri için "düşük maliyetli" bir kalibrasyonda potansiyel eksikliklerin bir örneğini göstermek için, bir Fluke 744 Belgeleme Proses Kalibratörünün kalibrasyonunu inceleyelim. Fluke 744 kalibratörü, hem kaynak olmada hem de ölçüm için çok sayıda parametre ve aralığa sahip saha belgeleme kalibratörüdür. Bu saha kalibratörünün düzgün çalıştığını doğrulamak için fabrikada önerilen kapsamlı bir kalibrasyon için 150 ayrı ölçüm yapılmasını gerektirir. Kalibrasyon sırasında bir ayarlamaya ihtiyaç duyulursa, kalibrasyon tamamlanmadan ve sertifika verilmeden önce 150 nokta tekrardan kontrol edilmelidir.

“Düşük maliyetli" bir kalibrasyon, fabrika tarafından önerilen kalibrasyon prosedürünü atlayarak, cihazın 10 “doğaçlama” kalibrasyon noktasıyla kalibrasyon hizmetinin yapılması şeklinde olabilir. Bu örnek Fluke 744, daha önce bahsedilen bileşen değeri kayması sorunlarından bazılarının neden olduğu bir soruna sahipse, kalibrasyon sırasında doğrusal olmama durumuna yakalanmama olasılığı oldukça yüksektir. Ancak yine de sağlayıcınızdan bir kalibrasyon sertifikası almış ve kalibratörünüzü şirketinizde tekrar hizmete sokmuş olursunuz.

Gerçek Maliyetler

Bu örnekteki Fluke 744'ün kendisi bir kalibratör olduğundan, bu hatalar tesisinizin tamamında devam edecek ve ürününüzün kalitesini, en düşükten en astronomik boyutlara kadar değişen maliyetlerle etkileyebilecektir. Kötü kalibre edilmiş bir cihazdan kaynaklı etkiler zayıf bir pazar imajına, cihazın geri çağrılmasına hatta müşterilerinizle davalık olmanıza yol açabilir.


Fluke 744'ünüze "nitelikli bir laboratuvardan" bir "kalibrasyon etiketi" almış olsanız diyelim.Yasadışı veya yanlış bir şey mi yapıyorlar sizce ? Hayır, sadece "düşük maliyetli" bir kalibrasyon ödemenizin karşılığını veriyorlardı. Şirketinizin ölçüm kalitesinden sorumlu kişi olarak, kalibrasyon sağlayıcınızın minimum nokta kalibrasyonları konusundaki felsefesini bilmeniz gerekir.

gorsel%202%281%29.jpg


Kaliteli Kalibrasyonu Alıp Almadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Kalibrasyon hizmeti alacağınız firma ile görüşün. Üreticilerin tavsiye ettiği tüm kalibrasyon noktalarını ölçüp ölçmediklerini sorun ve üreticinin tavsiye ettiği kalibrasyon prosedürlerini takip edin. Kalibre etmeyi düşündüğünüz cihaz için üreticinin kalibrasyon talimatlarının bir kopyasını görmeyi isteyin. Kendilerinin şirket içi kalite güvence programlarına sahip olup olmadıklarını sorun. Kalibrasyon için yazılı bir yedekleme istiyorsanız veya buna ihtiyacınız varsa, kalibrasyon sırasında alınan ve ölçülen tüm verileri sağlamanın yaygın bir yöntemi olan "verilerle kalibrasyon" talebinde bulunun. Bu bilgi mevcut değilse, fiyat için sağladıkları değeri yeniden gözden geçirin ve olası gizli maliyetlerin şirketinize değip değmeyeceğine karar verin.
 
Top