• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Doğru Sızdırmazlık Test Cihazını Seçmek

NETES MÜHENDİSLİK

Tanınmış üye
sts6_webmanset kopya.jpg

Pek çok uygulamada, düzgün çalışmayı sağlamak için kesinlikle sızdırmaz olması gereken bileşenler bulunur. Sızıntı testleri genellikle yüksek gereksinimleri karşılaması gereken basınç transdüserleri ile yapılır.

Sızdırmaz olması gereken diğer uygulamalar ve bileşenler arasında şunlar bulunur:
-Motorlar, fren sistemleri, klima sistemleri, silindir kapakları, valfler, filtreler, yakıt ve enjeksiyon sistemleri
-Gıda endüstrisinde veya tıbbi teknolojide kullanılan ambalajlama sistemleri
-Elektrikli aletler
-Soğutma sistemleri
-Hidrolik sistemler

Sıkı olması gereken bileşenler genellikle kurulumdan önce kaplanır. Sızdırmazlık testi için kullanılan ekipman bu nedenle üretim sırasında çok güvenilir bir şekilde çalışmalıdır.Genellikle sızıntı testi, bir basınç ölçümü yoluyla gerçekleştirilir. Bileşene basınç uygulanır. Bir dinlenme süresinden sonra basınç tekrar ölçülür. Her iki ölçüm arasında bir basınç düşüşü meydana gelirse, bileşen sızdırıyor olarak kabul edilebilir.

leak-testing-pressure-sensors%282%29.jpg

Test için kullanılan basınç sensörünün kararlı ve hassas işlevi, kaçakların tespiti için çok önemlidir. Özellikle, kararlılık ve atmosferik gürültünün olumsuz etkileri ile ilgili gereksinimler çok yüksektir. Minimum basınç kayıpları bile güvenilir bir şekilde algılanmalıdır.

Örneğin, doğruluk değerleri 10 barlık bir sensör için tam ölçeğin 10 … 20 Pa veya %0,001 … %0,002'sini geçmemelidir.

STS, 4 … 20 mA çıkış sinyalli ATM serisi analog basınç transmiterleri de dahil olmak üzere yıllardır kaçak tespit sensörleri üretmektedir. Yüksek hassasiyetli ölçüm elemanı, mbar aralığındaki düşük basınç kayıplarını bile algılar ve böylece sızıntı testi uygulamalarının yüksek gereksinimlerini karşılar.
Mekanik tasarım (proses bağlantısı ve elektrik bağlantısı), sensörün davranışını etkilemez ve STS tarafından kullanılan modüler tasarım ilkesi sayesinde yapılandırılabilir.
ATM serisi basınç sensörlerinin farklı çıkış sinyalli modelleri mevcuttur. Ancak bu uygulamada, bu sağlam çıkış sinyali atmosfer gürültüsünden büyük ölçüde etkilenmediği için 4 … 20 mA kullanmak önemlidir.
 
Top