• Hoş geldiniz,

  Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

  Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Enerji verimliliği ve Yenilenebilir enerjinin İstihdamın artmasına katkısı nasıl olacak ?

KOvid-19 sonrası istihdama katkı sağlayacak sektörler hangileri olur ?

 • Enerji verimliliği

  Oylar: 2 33,3%
 • Yenilenebilir Enerji

  Oylar: 1 16,7%
 • (Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji ) Temiz enerji

  Oylar: 1 16,7%
 • Dijital yöntemler ve bilişim sektörü

  Oylar: 1 16,7%
 • Yeni medya

  Oylar: 0 0,0%
 • Hepsi

  Oylar: 2 33,3%

 • Oy kullanan toplam üye
  6
Kovid-19 sonrası ekonomik büyümenin başlaması ve istihdamın artması için senaryolar konuşulurken , IEA nın açıklamaları enerji verimliliğinin istihdamın artmasına ve yeni işgücüne çok ciddi katkı sağlayacağını göstermişti. BU kapsamda yeni bir haber daha geldi. AB Bianalarda yenileme dalgası hareketini başlatıyor. Sizce enerji verimliliğinin istihdama ve yeni yatırımlara katkısı ne olur ?

Enerji verimliliği ve çatı üstü güneş yatırımları ile pandemi sonrası ekonomik büyümeye katkı sağlamak hedefleniyor
cati-ustu-gunes.png

AB Enerji Komiseri Kadri Simson Avrupa Birliği’ndeki binaların enerji verimliliği değerlerinin ve çatı üstü güneş enerjisi yatırımlarının artırılmasını amaçlayan “Yenileme Dalgası”programının başlatılacağını duyurdu.
Simson geçtiğimiz hafta enerji sektörünün Avrupa Yeşil Mutabakatı ile İklim Kanunu’ndaki rolünün tartışıldığı toplantıda yaptığı konuşmada [1] KOVID-19 krizinin Avrupa’nın sağlığını, refahını ve ekonomisini tehdit ettiğini, aynı zamanda petrol fiyatlarının ilk defa negatif değerlere indiğinin altını çizerken, gelecek birkaç ay içinde bu krizlere karşı verilecek tepkilerin gelecek yılları hatta on yılları etkileyeceğini söyledi.
Bu kriz durumunda hem gereklilikler hem de fırsatlar gördüğünü kaydeden Kadri Simson, gerekliliğinin Avrupa vatandaşları için güçlü ve sürdürülebilir bir ekonomi sağlama, fırsatın ise AB’nin 2050’de iklim nötralitesi hedefine hızla ilerleme olduğunu söylerken AB’nin büyüme stratejisi ve ilerlemesini belirlemede AB’nin rehberinin yeşil gündem olması gerektiğini ifade etti.
Simson bunun için de Enerji Verimliliği, Yenilenebilir Enerji ve Sektör Entegrasyonu olarak üç programla ilerlemeyi hedeflediğini, Eylül ayında ise “Yenileme Dalgası” adı ile bir program başlatılacağını duyurdu.
Kadri Simson konuşmasında program ile Avrupa’daki binaların daha sağlıklı hale getirilmesi ile enerji verimliliği değerlerinin yükseltilmesinin ve Avrupalıların enerji tüketim maliyetlerinin düşürülmesinin amaçlandığını kaydetti.
Bununla birlikte Simson “geleceğin şarj istasyonları” olarak nitelediği binalarda çatı üstü güneş enerjisi yatırımlarını artıracak adımların da programının hedefleri arasında olacağı bilgisini verdi.
Çatı üstü güneş enerjisi yatırımlarında ilk olarak krizden en çok etkilenen hastaneler ve okullar ile birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelerin binalarına odaklanılacak.
 
Top