• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Fiziksel Çalışma Hayatı Sona Erecek & Nitelikli İnsan ve Eğitim

Sanayi 4.0 ve Toplum 5.0 ile birlikte zihinsel ağırlıklı bir çalışma hayatı başlayacak. Dolayısıyla artık daha fazla nitelikli ve hayat boyu öğrenmeye açık nitelikli iş gücüne ihtiyacımız olacak. Eğitim eskisinden de önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Meslek lisesi, Yüksek Okul ve Üniversite düzeyinde günümüz koşullarında ve pratiğe dayalı eğitim teşvik edilmelidir. Dijital dönüşüme hızlı adaptasyon için aşağıdaki detayları eğitim açısından dikkate almamız faydalı olacaktır;

* Eğitim politikalarını ve içeriklerini buna göre düzenlemek. Kısaca Sanayi 4.0 uyumlu, çok disiplinli mühendislik eğitimi oluşturmak.

* Bilgi ve beceri temelli eğitim programları oluşturmak, çalışma hayatı içerisinde Profesyonel Gelişim, İzinli Akademik Öğretim, Çok Disiplinli Uzmanlık Eğitimleri oluşturmak, iş garantili örgün ya da uzaktan (on-line) uzmanlık eğitimleri.

* Gündemde sıkça konuşulan "kodlama" konusunun ders programlarına ilköğretim müfredatından başlayarak konması.