• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Flowmetre Nedir ?

endustrimarket

Yeni Üye

FLOWMETRE NEDİR ?​

Flowmetre (Akış Ölçer), bir gazın veya sıvının hacimsel akış hızını ölçmek için kullanılan cihazlara verilen addır.
Akış ölçerler, belirli sektöre bağlı olarak flowmetre, debimetre, sıvı ölçer, akış sensörü vb. gibi birçok adla anılabilir.
Nehirler veya akarsular gibi açık kanallar, borudan geçen akış, borudan geçen gaz Flowmetreler ile ölçülebilir. Ölçümün hassasiyeti ve doğruluğu prosesin doğruluğuna ve Tercih edilen flowmetre markasına bağlıdır.

Flowmetre seçiminde sıklıkla karşılaşılan hatalardan bir tanesi;
Düzgün çalışacak bir flowmetre seçmek yerine, daha ucuz olduğu için bir başka cihazın seçilmesidir. Bu yapılan “UCUZ” satın alım, uzun vadede daha büyük maliyetler ortaya çıkaracaktır.

Flowmetre ( Akış Ölçer ) Seçim Kriterleri​


Mevcut teknolojiler içerisinde en hassas, en yetenekli, en fazla haberleşme yeteneğine sahip cihazını da alsanız eğer aşağıdakileri uygulamazsanız bu üstün teknolojik cihazlar size hiçbir fayda sağlamaz;
Cihaz yatırımı yapmadan önce prosesin (akışkanın) doğru tanımlanması: Fiziksel ve Kimyasal özellikler (İletkenlik, yoğunluk, viskozite, partikül içeriği vb…)
Ölçüm hattının fiziksel koşulları (Sıcaklık, basınç, vibrasyon vb…)
Nasıl bir ölçüm olacağının baştan belirlenmesi: Hacimsel yada kütlesel ölçüm talebi?

Cihaz bu gerekliliklere uygun seçildiyse;

  • Cihazın montaj yerinin doğru tespit edilmesi
  • Cihaz montajının talimatlara uygun yapılması
  • Devreye alınma işleminin talimatlara uygun yapılması Akış ölçerin sorunsuz çalışmasını sağlar…


Akış Ölçüm Prensipleri :​

 
Flowmeter'i Yakıt sektöründe kullanıyoruz, Ancak yakıtın kesafet yoğunluk ve sıcaklık değerlerini algılayacak bir flowmeter olsaydı daha kullanışlı olurdu. Biz Flowmeter'lere çevre birimleri ekleyerek (Atc,kütle ölçer,kesafet cihazı gibi) Cpu yardımı ile ürünün Benzin Mazot Ad-blue ya da Yağ olduğunu öğretiyoruz cihaza. Mazot'ta çalışan Ad-Blue da sapıyor. Dediğim gibi dış etkenleri ve yakıtı tanıyacak akuple bir Flowmeter daha iyi olurdu. Belkide vardır.
 
Top