• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Güç Kaynakları Seçilirken Kaçınılması Gereken En Önemli 5 Hata

NETES MÜHENDİSLİK

Tanınmış üye
Güç kaynağı, bir elektronik sistemin belki de en az dikkate alınan bileşenlerinden biridir. Sonuçta, sisteminiz için doğru güç kaynağını bulmak ne kadar zor olabilir? Sisteminizin çalışacağı voltajda ne kadar akıma ihtiyacınız olduğunu hesaplarsınız, o voltajı ve akımı sağlayabilecek bir model bulursunuz bir katalogdan ya da bir web sitesinden satın alırsınız.Aslında, konu o kadar basit değildir. Bir güç kaynağı seçme ve kullanma konusunda düşünmeniz gereken başka bir çok şey var.
İşte mühendislerin projeleri için bir güç kaynağı seçerken ve kullanırken yaptıkları beş yaygın hata:

1.Yeterli çıkış gücüne sahip bir kaynak satın almamak:


Çok fazla güç çıkışı olan bir kaynak satın almayı hiç istemeseniz de, sadece yeterli güç çıkışına sahip bir kaynak satın alarak paradan tasarruf etmeye çalışmak da iyi bir fikir değildir. Daha küçük bir güç kaynağı satın almak, daha sonraki bir tarihte yüksek güç kaynağıyla değiştirmeniz gerekirse size para kazandırmaz. Bunu önlemek için, mevcut ihtiyaçların yanı sıra geleceği de göz önünde bulundurun ve mevcut ihtiyaçların en az %25 üzerinde kapasiteye sahip bir kaynak satın alın.


2.Yeterli çıkış akımına sahip bir kaynak satın almamak:

Bir güç kaynağı belirli bir miktarda güç sağlayabilse de, her voltaj/akım kombinasyonunu sağlayabileceği garanti değildir. Örneğin, 400 VDC aralığına sahip 1.500 W DC güç kaynağı, tüm aralıkta yalnızca maksimum 3,75 A sağlayabilir. AMETEK'in Asterion güç kaynakları, iX2 akım ikiye katlama teknolojisini kullanarak bu sınırlamanın üstesinden gelir. iX2 akım ikiye katlama teknolojisi, Asterion güç kaynaklarının çıkış akımını doğrusal olarak artırmasını ve çıkış voltajı maksimum çıkış voltajından bu değerin yarısına düştüğünde maksimum güç çıkışını korumasını sağlar. Başka hiçbir güç kaynağı bu kadar geniş bir voltaj aralığında tam çıkış gücü sağlayamaz. iX2 akım ikiye katlama teknolojisi, testleri düşük hat voltajlarında çalıştırmak için birden fazla kaynak veya aşırı güçlü kaynak satın alma ihtiyacını ortadan kaldırır.

3.Başlangıç koşullarını dikkate almamak:

Anahtarlamalı güç kaynakları ve elektronik aydınlatma balastları gibi AC ile çalışan birçok ürün, kapasitif devreyi şarj etmek için yüksek başlangıç akımları çeker. Aşırı ani akımlar yalnızca ışıkların titremesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda güç kaynağına da zarar verebilir. Neye güç verdiğinize bağlı olarak, güç kaynağının bu miktarda ani akım sağlayabilmesi gerekebilir.

4.Kablolamaya yeterince dikkat etmemek:

Bir sistem için uygun güç kaynağını seçtikten sonra, onu sisteme bağlamanız gerekir. Yüksek akım sağlıyorsanız, o akımı kaldıracak kadar büyük güç kablosu seçtiğinizden emin olun. Bu değerler için Ulusal Elektrik Koduna bakın. Temel kural, kablolamayı mümkün olduğunca kısa tutmaktır. Böylece güç kablolarındaki voltaj düşüşü en aza inecektir. Toleranslar kısıtlı olduğunda, uzaktan algılama özelliğine sahip cihazlar kullanmayı düşünün. Bu özelliğe sahip AMETEK güç kaynakları, bir sisteme güç girişinde ikinci bir kablo seti ile voltajı algılamanıza ve bu değere göre çıkış voltajını düzenlemenize olanak tanır.

5.Kötü tasarlanmış raf montajı:

AMETEK Programlanabilir Güç Kaynaklarının çoğu, nispeten yüksek güç sağlamak üzere tasarlandığından, genellikle 19 inç (50 cm) raflara monte edilirler. Ekipmanı monte edeceğiniz rafların bu koşulu sağladığından ve cihaz için en uygun çalışma sıcaklığını sağlayacak havalandırmaya sahip ortamda olduğundan emin olun.
 
Top