• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Geçen yıl artmadı, sizce bu yıl robot nüfusu artacak mı?

Robot Gündemi

Yeni Üye
Geçtiğimiz yıl düşüş eğilimi gösteren endüstriyel robot satışlarının, bu yıl endüstride fabrikalarda daha fazla gündeme geldiği gözlemleniyor.

Uzmanlar, robotların her geçen yıl daha fazla sektörde yer alması ve robotlu uygulamaların sayısının artmasıyla birlikte, dünya genelindeki endüstriyel robot satışının da yükselişe geçeceğini ifade ediyorlar.

Siz 2020 ve 2021’de endüstriyel robot satışlarının ve kurulumlarının artacağını düşünüyor musunuz?
 

Cem Karatay

Aktif Üye
Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR)'nun son paylaşımı bu konuyu destekliyor. IFR'ye göre 2022'ye kadar, yaklaşık 4 milyon endüstriyel robotun dünya çapındaki fabrikalarda işbaşına geçmesi bekleniyor. Bu robotların pandemi sonrasında ekonomiyi hızlandırmak için üretimi otomatikleştirmede kilit bir rol oynayacağı/görev üstleneceği belirtiliyor. Aynı zamanda robotların vasıflı çalışanlar için de talep yarattığı ifade ediliyor. IFR, eğitim sistemlerinin bu talebe etkili bir şekilde uyum sağlaması gerektiğinin altını çiziyor. IFR Başkanı Milton Guerry de hükümetlerin ve şirketlerin, robotlar ve akıllı otomasyon sistemleriyle çalışmak için gerekli olan doğru becerileri sağlamaya odaklanması gerektiğini söylüyor. Guerry ayrıca, "Covid-19 sonrası iyileşme, robotların konuşlandırılmasını daha da hızlandıracak. Politikalar ve stratejiler, işgücünün daha otomatik bir ekonomiye geçiş yapmasına yardımcı olmada önemlidir." diyor.
 
Son güncelleme:
Top