• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Hava Kaçaklarını Görerek Çalışmanın Avantajları- Kullanıcı Yorumları

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
Kullanıcı Yorumları
Araçları ve prosesleri çalıştırmak için üretim hattının büyük oranda basınçlı havaya bağlı olduğu durumlarda, en ufak hava kaçakları bile ürün ve enerji israfını ve üretim zamanı kaybını artırabilir. Bu tür hava kaçaklarının üzerinde durmak önceliklidir. Sepetli vinç ekipmanlarının önde gelen global üreticisi olan bir firma, sinir bozucu ve maliyetli kaçaklarla mücadele etmek için yeni bir silah buldu.

Sözkonusu firma, tüm endüstri alanlarında kullanılmak üzere yüksek bölgelerde daha güvenli ve daha verimli çalışılması için yenilikçi dikey çalışma platformları ve malzeme kaldırıcılar tasarlıyor ve inşa ediyor.Firmanın ekipmanlarına, inşaat şantiyeleri ve havacılık tesislerinden eğlence merkezleri ve perakendeci depolarına kadar her iş alanında rastlamak mümkün. Sektörde 50 yıldan fazla tecrübeye sahip olan firma, değişen ihtiyaçları karşılamak için son teknolojiyi geliştiren yeni ürünleri tasarlamaya devam ediyor ayrıca şirket olarak gelişimi boyunca, kaliteyi yükseltmek ve düşük maliyeti sürdürmek için zorlu üretim standartlarına tamamen uyuyor.

Düşük Basıncın Yüksek Maliyeti
Redmond, Washington’taki bu firma, malzeme kaldırıcılar üretiyor ve her gün 1800 ve 2600 CFM aralığında basınçlı hava kullanıyor. Bu büyüklükteki basınçlı hava, hat başına 200 adede kadar torklu cihazı ve yarım inç kalınlığındaki geniş levhaları hareket ettirmek ve parçaları yerleştirmek için kullanılan ekipmanları çalıştırır. Cihazlar düzgün çalışmaları için yeterli hava basıncına sahip değilse sonuçlar maliyetli olabilir.
Firmanın bakım şefi, “Levhaları kaldırmak ve onları kesilmek üzere lazer birimine aktarmak için vakum kullanmak durumundayız, eğer kullanılan basıncı sistemde kaybedersek levhaları toplayamaz veya aktaramayız” diye açıklıyor ve ekliyor: “Tek bir levha aktarımı kaçırırsa yaklaşık 20 adet kesilmiş levha parçası, diğer bir deyişle 200.000 adede varan parça kaybımız oluyor. Torklu cihazlarımızdaki basınç çok düşükse, yanlış tork uygulanmış üniteler elde edebiliriz.”

Kaçak ne kadar çoksa, basınçlı havaya da o kadar ihtiyaç olur .Hava basıncına artan ihtiyaç, tüm araçların ve proses ekipmanlarının gereksindiği yeterli miktarı sağlayamama riskini artırıyor. Basınçlı hava kaçakları aynı zamanda enerji maliyetini de yükseltiyor. ABD Endüstriyel Teknolojiler ve Enerji Bakanlığı'na göre basınçlı hava hattında tek bir 3 mm'lik (1/8 inç) kaçak, yılda 2500 ABD doları kadar mal olabilir.​

Hava Kaçağı Oluşması Muhtemel Bazı Yerler
3 yönlü bağlantı elemanları ve dirsek bağlantı elemanlarıMatkap tezgahı hava kuplörüHızlı çıkarılabilen bağlantı elemanları ve ayırma aparatları
Hava hortum bağlantı elemanları ve havalı kaldıraçFiltrelerKaynak yerleri ve contalar
Hava silindiri bağlantı elemanlarıAyak pedallarıKapatma valfleri
Hava kurutucusuÖğütücü konnektörleriSolenoid bağlantı elemanları
Hava araçları, pnömatik tabancalar, perçinleyiciler ve çark mandallarıHortum makarası bağlantı elemanlarıDepolama tankları
Torbalı süzgeç odalarıEndüstriyel veya işlenmiş gaz deposu tanklarıSonlandırılan hava hatları
Tavan valfleriYağlama aygıtlarıVidalı konnektörler
Kompresör valfiDağıtıcı hava hatları ve bağlantı elemanlarıBorular
Yoğunlaştırma kapanlarıBoru birleşim noktaları ve O halkalarıVakum hatları
Kontrol kolu ve valfleriPnömatik aktüatörleriVakumlu çekme kapakları
KuplajlarPnömatik silindirlerValf bloğu
Silindir piston kolu sızdırmazlarıBasınç regülatörleri
Hava Kaçağını Hızlı Bir Şekilde Belirlemek
Düşük hava basıncı risklerini azaltmak için firma, hava kaçaklarını bulma ve düzeltme konusunda dikkatli davranıyor. Bazı sızıntılar çatı kirişlerindeki hortumlarda ve bağlantı elemanlarında; diğerleri ise üretim bölümündeki torklu araçlarda oluşur. Geçmişte, aylık hafta sonu önleyici bakım (PM) çalışmaları sırasında firma, hava kaçaklarını bulmak için bir veya iki bakım teknisyeni görevlendirirdi. Teknisyenler önce bağlantı noktalarına ve hortumlara sızıntı yerlerinde baloncuk çıkarması için sabun ve su karışımı püskürtürlerdi. Daha sonra kaçakları düzeltip tekrar sabunlu su ile test ederlerdi. Firmanın bakım şefi , “Çok fazla insan gücüne dayalı bir süreç; çatı kirişlerindeki tek bir sızıntıyı bulmak 30 ila 45 dakika sürüyor, daha sonra onarım için gerekli malzemeleri almak için aşağıya in, sızıntıyı onarmak için tekrar yukarı çık ve sızıntının onarıldığını doğrulamak için sabunlu su kullan. Sabunlu su yöntemi işe yarıyor ancak çok yavaş ve onarım işleminden sonra kayganlıktan kaynaklanan riskleri önlemek için çok fazla temizlik gerektiriyor.”diyerek sürecin zorluğunu anlatıyor.
Şef ayrıca, kulaklığa bağlı ultrasonik parabolik disk yöntemini denemiş ancak kaçakların tam yerini belirlemek için ekipmana yeterince yaklaşamadıklarından, çok başarılı olamamışlar. Ayrıca, geleneksel ultrasonik kaçak detektörleri, birden fazla frekans aralığında gerçekleşen çok yüksek frekans kaçaklarını ve hava kaçaklarını tespit edebilir. Fluke, şirkete yeni ürünü Fluke ii900 Sonik Endüstriyel Görüntüleme Cihazını test etmeleri için önerdiğinde bakım şefi hemen bu teklifi kabul etti. ii900, hem insanın duyma aralığındaki (2 ile 20.000 Hz arası) hem de ultrasonik aralığındaki (20.000 Hz ve daha üstü) sesleri belirlemek için bir dizi çok küçük süper hassas mikrofon barındırır. Daha da eşsiz kısmı, bu cihaz kullanıcının "sesi görmesine" olanak tanır.

Sesi Görmek
Fluke ii900, kaçağın yerini belirlemek için özel algoritmalar kullanır.
Kaçağın tam olarak yerini gösterebilmek için sonuçlar, ekipmanın gerçek görüntüsüyle birleştirilmiş renkli bir Sound- Map™ görüntüsü üretir. Kullanıcı, sonuçları 7 inç LCD ekranda resim veya gerçek zamanlı video olarak görüntüleyebilir. “Sorunun nerede olduğunu ve büyüklüğünün ne olduğunu görselleştirebilmek başka bir boyut, sorunun hangi bağlantı elemanlarında veya hortumda olduğunu anlayabilirsiniz. Kaçağın tam olarak nereden kaynaklandığını bu görüntüden çıkarabilmek gerçekten heyecan verici. Farklı açılardan görüntüleyebilir ve ‘Evet, bu bağlantı elemanını besleyen, şu hortumun karşısındaki o bağlantı noktasında.’ olarak sorunu belirleyebilirsiniz” . 50 metreye kadar (164 fit) uzaklıktan geniş alanları görsel olarak tarayabilen ii900, firmada kaçak belirleme işlemini hızlandırmış ve çalışanların bu görev için harcadıkları zamanı önemli miktarda azaltmış. Bir teknisyen “En az bir saat süren inceleme alanındaki her şeyi kaldırmak, lifti konumuna getirmek, bağlantı noktasına karışımı püskürtmek ve ardından her şeyi geri yerleştirmek yerine ii900 kamera ile bir hava sızıntısını 30 saniye ila bir dakikada bulabiliyorum. Bazı günler 30-40 sızıntıyı birkaç saat içince tespit edip onarabiliyoruz,ayrıca, ii900 cihazını, üretim sırasında, buranın inanılmaz gürültülü olduğu zamanlarda bile, 6 ile 9 metredeki (20 ile 30 fit) yükseklikte çatı kirişlerindeki kaçakları yakalamak için kullanabiliyoruz.”diyor.
Üretim Sırasında, Çalışmaları Engellemeden Test Yapabilmek
Üretimi etkilemeden kaçakları tarayabilmek büyük bir avantaj. “Daha önceleri, üretim sırasında hava kaçaklarını test etmeyi hiç düşünmedik çünkü olası kaçağa bakabilmek için koridorları kapatıp insanları alanın dışına çıkaramazdık.Şimdi, yük arabaları ve insanlar yukarıdaki hava hattının altında ilerlerken biz de kenardan onu tarayabiliyoruz. Kimsenin işine engel olmadan kaçağı etiketleyebiliyor ve hafta sonu PM vardiyasını beklemeden öğle arasında bu bölgeye bir lif ile çıkabiliyor ve kaçağı onarabiliyoruz.” Başlangıçta, bakım şefi için öncelikli konu Fluke ii900 Sonik Endüstriyel Görüntüleme Cihazı ile test yaparken enerjiden tasarruf etmekti. İlk kaçak incelemeleri ve düzeltmelerinden sonra,şef, basınçlı hava kapasitesinde %25,7 oranında bir iyileşme olduğunu gördü. “Kompresör sistemimizin verebileceği en üst noktaya yaklaşmıştık,ii900 kullanılarak bulunan sızıntıları düzelterek dört kompresörümüzden biri çoğu zaman neredeyse boşta.” Kompresör kullanımının azaltılması ile yıllık elektrik enerjisi kullanımında tahmini $48.754 ABD doları tasarruf edildi. Ancak bakım şefi, kompresör kapasitesine ekleme yapılması zorunluluğunun ortadan kalkmasının başka bir avantaj sağladığına inanıyor.​
Blog makalesinin devamı için tıklayınız!
 

Ekler

  • social15102021.jpg
    social15102021.jpg
    679,3 KB · Görüntülenme: 0
Top