• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

HVAC kompresör motorları için yalıtım direnci ve elektrik testi nasıl yapılır?

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
HVACR teknisyenleri bir işlevin veya sürecin başarılı veya başarısız olduğunu belirlemek için nadiren tek bir teste güvenir. Yoğuşmalı bir birimin yanına gittiklerinde, dinlerler, kondansatör boşaltma havasının üzerinden ellerini geçirirler ve emme hattını, sıvı hattını ve boşaltma hattını kavrarlar (ve bunu yapmıyor olmayı dilerler). Bütün bunları alet kutularını açmadan önce yaparlar.

Ardından, daha kesin bir tanılama için ölçüm cihazlarını ve termometrelerini kullanırlar. Daha fazla kontrol ve ikinci kontrollerin ardından kendilerini daha iyi hissederek doğru bilgilere daha fazla yaklaşırlar. Kompresörlere gelince, soğutucu, yağ nemi ve asit testleriyle birlikte yapılan yalıtım direnci testi (IRT), zaman içinde işlevselliği kanıtlanmış olan kullandıkları bir diğer testtir.

Yalıtım direnci test cihazı kaçak akım oranını ölçmek için motorun bobinlerine ve yalıtım noktalarına "zararlı olmayan" DC gerilimi verir. Mükemmel yalıtıcı diye bir şey yoktur ve hepsi kaçak yapar. Asıl soru şudur: Ne kadar kaçak yaparlar ve yalıtım arızası veya kirlenmesinden dolayı zaman içinde yalıtımın kaçak oranı değişir mi? İkinci soru kestirimci bakım açısından önemlidir.

IRT süreklilik, sargı veya bobin direnci, ısıtma elemanlarının dirençleri, termistör direnci değerleri gibi bilgileri kontrol eder. Topraklamadaki kısa devrelerin haricinde bu ölçümlerin tamamı yalıtıcıdaki devrelerde yapılır.

Topraklamada kısa devre tespit edildiğinde, cihazda yıkıcı arıza meydana gelir ve kesti- rimci bakım ve proaktif düzeltmeler için artık çok geçtir. Yağ ve soğutucu içeren (yarı) hava geçirmez kompresördeki yıkıcı motor arızası en iyi ihtimalle kapsamlı temizlik prosedürünü gerektirir ve en kötü ihtimalle de bileşenden ziyade cihazın değişmesini gerektirir ve bunun yanında üretim zamanı ve gelir kaybına neden olur. Değişikliklerin hemen fark edilmesi için en iyisi yalıtım değerlerini düzenli olarak kontrol etmek ve bir sonraki kontrolde karşılaştırma yapabilmek için kaydetmektir.

Neyi aramalı

Yalıtım direnci değerlerini yorumlamak için kesin bir başarılı/başarısız kuralı yoktur ancak üreticiler ve kurumlar IRT değerlendirmesinin motorun öngörülen sağlığının net bir göstergesi olduğu konusunda hem fikirdir.

Elektrik motorlarının IR testi için IEEE 43 standardı kabul edilebilir değer olarak minimum 1 megohm artı kilovolt başına 1 megohm motor çalışma gerilimi verir. 460 volt motor için başarılı/ başarısız eşiği 1,46 megohm veya 500 V dc / 1.460.000 ohm ≈ 342 mikroAmper kaçak akım oranı olacaktır.

Ancak bu standart yağ veya soğutucu ile hava geçirmez şekilde mühürlenmemiş motorlar içindir. Sıvı içine batık bir motor üretici tarafından önerildiği üzere daha düşük değerler kullanacaktır. Sıvı içine batık bir motor 500 V dc uygulanarak 600.000 ohm'da veya 500 volt / 600.000 ohm ≈ 833 mikroAmper kaçak akım oranı ile kabul edilebilirdir.
Yaklaşık 1975'ten beri kullanılan bazı modern yalıtımlar, yalıtım değerlerini kaçak akıma izin vermeyecek şekilde geliştirmiştir ve bunlar 20.000 megaohm'a (20 gigohm) yakın IRT değerlerine sahiptirler ve bobinlerin üzerinde yüzey kirleri olmasına bakılmaksızın IRT değerlerinin 100 megohm'un altında olması halinde kullanımlarına izin verilmez.
Blog metninin devamı için tıklayınız.

Ekler

• HVAC kompresör motorları için yalıtım direnci ve elektrik testi nasıl yapılır_social.jpg
    HVAC kompresör motorları için yalıtım direnci ve elektrik testi nasıl yapılır_social.jpg
    654,6 KB · Görüntülenme: 0