• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

IFR, 2020 robot araştırmasını yayınladı.

International Federation of Robotics ,2020 yılına ait endüstriyel/ticari robot araştırmasını dün yayınladı. Canlı yayında izlemek ve soruları da gözlemleme fırsatım oldu.
Öncelikle şunu söyleyebilirim ki ülke bazında hiç bir yerde ismimiz geçmiyor, Çekya ve Romanya dahi bizden çok daha ilerde ve aktif, sanırı robot popülasyonları da öyle zaten.
Yayınlanan raporların bence en önemli yanı ise bu sene ilk defa robot yatırımlarına da yer verilmiş olması. Bir takım indikatif değerler verildi, mesela, her 5 yeni robot firmasından birisinin startup olması gibi. Bir diğer değerleme de dünya çapında yatırımların robotlara kaydığı şeklinde idi. Yazılımların ağırlıklı olduğu bir yatrıım dünyasından yeniden donanımlara kayış net bir şekilde görülüyor.

Ülkemizde robotlara yönelik yatırım amaçlı sermaye hemen hemen hiç yok, olanlar da yamyamca yaklaşıyorlar. Yaklaşık bir milyon USD değerleme ile gündeme gelen bir robotik donanım yatırımı eğer 100k USD civarında bir prototip yatırımına ihtiyaç gösteriyorsa, sözde ilgilenen yatırımcılar %25-30 civarında pay istiyor genelde. Bu, melek ağlarında da, pre-seed yatırımcılarda da böyle. Zaten ağırlıklı olarak yatırımcı kültürünün olmadığı, dairesini satanın yatırımcıyım diye kart bastırdığı bir ortamda mantıklı bir yatırım hesaplaması ve anlayışı bekleyemeyiz ama en azından devletin sözde desteklerinin arasında mobil servis robotlarının isminin geçmesi güzel olurdu.

Dün bu raporların/sunumların bir kısmını LinkedIn profilimde yayınladım, buraya da sunumu ekliyorum:

Konu üzerinde tartışmak dileği ile.

Cem Karatay

Aktif Üye
@Masteryoda Paylaşımınız ve verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederiz Ali Bey. Önemli noktalara değinmişsiniz. IFR ve ENOSAD iş birliğinin daha da gelişmesiyle ve en önemlisi de pandeminin de tetiklemesine paralel her alanda robot yatırımlarının artmasıyla birlikte sanırım ülke bazında ismimiz geçmeye başlayacaktır diye düşünüyorum. Robotik ve yapay zeka konusundaki start up'lara "sözde" olmayan desteklerle geç olmadan destek vermemiz şart. Bir veri de ben paylaşayım: International Data Corporation (IDC) tarafından açıklanan verilere göre 2020’de 156,5 milyar dolar olan yapay zeka pazarı büyüklüğünün, 2024’te 300 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu forum vasıtası ile fikir paylaşabildiğimiz için ben size teşekkür ediyorum.

IFR verileri çok değerli tabii ama her ne kadar ismimiz geçmese de ülkemizde de ciddi kıpırdanlmalar oluyor. Ancak benim derdim yatırımcılar ile.
Aylardır yayınlanan tüm yarışmaları, yatırım haberlerini vs izliyorum, çok yakından takip ediyorum. Bu ülke hala mühendisliğe ve donanıma yatırım yapacak uzun süreli bir vizyona sahip yatırımcıların ülkesi değil. Bizimkiler istiyor ki önlerinde bir yazılım olsun ve 3-4 sene sonra exit sırasında koyduğunun en az on katını alıp çıksın - tefeci zihniyeti bu!

Halbuki donanım yatırımı, daha özelinde robot mekaniği yatırımı, zaman alır. ArGesi, prototipi, varsa patent başvuruları, laboravtuvar testleri, ortam testleri, arazi tesleri hep para ve zaman gerektirir. Buna yatırım yapmak da sabır gerektirir tabii ki.

Ülkemizde 10k USD'ye rahatlıkla üretilebilecek bir mobil servis robotu bazını Çin'den 17.5k USD'ye almak için birbiri ile çarpışan 3 firma tanıyorum bu günlerde, şaka gibi!

Merhaba
Üniversitede yapacağım bir çalışma için ülkelerin robot verilerine ihtiyacım var. Ancak bu veriler IFR'den ücretli olarak faydalanılıyor anladığım kadarıyla.
Benim ihtiyacım olan IFR (https://ifr.org/worldrobotics/) datalarına ulaşabilir miyim?
Bu konuda fikir verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
Merhaba,
IFR dataları bana kısa süreliğine açılıyor, tam üyesi değilim. Bir yolunu bulabilirsem sizinle hemen paylaşacağım.

Saygılarımla

• Beğen
Reactions: Gns

Gns

Yeni Üye
Merhaba,
IFR dataları bana kısa süreliğine açılıyor, tam üyesi değilim. Bir yolunu bulabilirsem sizinle hemen paylaşacağım.

Saygılarımla
Çok sevinirim. Datalara ulaşamazsam malesef bu çalışmayı yapamayacağım. Bana ne zaman dönüş yapabilirsiniz?

Teşekkür ederim.
İyi çalışmalar