• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kısmi Deşarj Nedir?

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
KISMİ DEŞARJ

Giriş

IEC-60270 standardı, kısmi deşarjı (PD), iletkenlerin yalıtımını kısmen köprüleyen yerel bir elektrik deşarjı olarak tanımlar. Elektrik mühendisliğinde PD, yüksek gerilim stresi olduğunda bir elektrik yalıtım sisteminin küçük bir bölümünün belirli bir bölgedeki dielektrik bozulması olarak tanımlanır. Genel olarak, PD'ler, bir yalıtkandaki gaz kabarcığı, yalıtkan bir malzemedeki gazla doldurulmuş boşluk veya bir gazdaki elektrot etrafındaki gibi, yalıtımın yüzeyindeki veya yalıtımdaki yerel elektriksel stres nedeniyle oluşur. Kısmi deşarjlar, transformatör yalıtım sistemlerindeki deformasyonların çoğunu karakterize edebilir. Kısmi deşarjlar, yüksek gerilimli bir cihazın hasar görmesine neden olabilir. Hasar kısa sürede gerçekleşebilir veya yıllarca sürebilir. Bu nedenle, PD yoğunluğundaki değişikliklerin değerlendirilmesi gerekir ve izleme sistemleri ile gerçekleştirilebilir. Elektrik deşarjı (Q veya q), SI sisteminde birimi coulomb'dur (C). Bir amperlik sabit akımın bir saniyede taşıdığı yük olarak tanımlanır.

II910’un işleyişi hakkında bilgi tazeleme:

II910 da, belirli bir dizi deseninde düzenlenmiş 64 adet mikrofon bulunur. Dizinin ortasında, sahnenin bir görüntüsünü sağlayan görünür bir kamera bulunur. Cihaz, ses kaynaklarının bir ses haritasını veya görüntüsünü oluşturmak için karmaşık algoritmalar kullanır ve ardından oluşturulan ses haritasını görüntünün üzerine bindirir. ii910'un görüş alanı dahilinde, ses kaynağının konumuna bağlı olarak, her mikrofon, sesi kısmen farklı zamanlarda alır. Mikrofonlar arası zaman farkları, ses kaynağının konumunun bulunmasını sağlar: Ses cihazın sağ tarafından geliyorsa, dizinin sağ tarafındaki mikrofonlar, sesi, cihazın sol tarafındaki mikrofonlarından bir saniye önce alır. ii910, o sesin görüntüsünü ekranın sağ tarafında görüntüler.

ii910 kısmi deşarjları nasıl tespit eder?

Elektrik enerjisinin bir kısmı (%1–5) PD sırasında mekanik enerjiye dönüşür ve bu dönüşüm akustik emisyon (AE) dalgaları üretir. AE dalgaları, malzemeler deforme olduğunda moleküller arası bağ enerjisi salınımının bir sonucu olarak üretilir. AE dalgalarının işlenmesi genellikle inşaat yapılarının koşullarını, kesme makinelerinin ve kesme işleminin teşhisini ve malzeme kusurlarının tespitini değerlendirmek için kullanılır. Elektrik mühendisliğinde, akustik emisyon dalgaları, büyük güç transformatörlerinde PD kaynaklarının yerini tespit etmek için ipucu görevi görür. PD tespitinde AE yöntemi nispeten yenidir. Ancak AE yöntemi, geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında en uygulanabilir ve en ucuz PD tespit yöntemi olarak adlandırılmıştır (Sikorski ve Ziomek, 2012, Tablo 1). ii910, elektrik deşarjları tarafından üretilen akustik emisyon dalgalarını algılar.

foto1_29112021.JPG


Yazının devamı için tıklayınız!
 

Ekler

  • social29112021.jpg
    social29112021.jpg
    671 KB · Görüntülenme: 0
Top