• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kablosuz Test Araçları Endüstriyel Tesislerde Yüksek Gerilimin İyileştirilmesine Yardımcı Oluyor

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye

Örnek Olay İncelemesi​

Araçlar: Fluke Connect™ Uygulaması
foto1_kucuk.jpg

Fluke v3000 FC Kablosuz AC Gerilim Modülü
Fluke a3001 FC Kablosuz iFlex® AC Akım Modülleri
Fluke v3001 FC Kablosuz DC Gerilim Modülü
Fluke iFlex i2500-10 Esnek Akım Probu
Operatörler: Linamar Corporation Gelişmiş Sistemler Grubu
Uygulamalar: Gerilim ve akımın kablosuz olarak izlenmesi
Endüstriyel ortamda üç fazlı motorları izleme
"Tabletimde çalıştırdığım Connect Uygulamasıyla verilerin grafiğini görüntüleyebilmeyi ve aralarındaki ilişkiyi görebilmeyi seviyorum. Bu cihazlara bağlanıp sonraki analizler için verileri de saklayabiliyorum."

Frank Hasenfratz, 1955'te Macaristan'da zorunlu askerlik görevine çağrıldığında Budapeşte'deki bir motor yapım işletmesinde stajyer makinist olarak çalışıyordu. Bir yıl sonra, önce Avusturya'ya geçti, ardından da İtalya üzerinden Fransa kıyılarına vararak buradan Atlantik Okyanusunu geçecek bir gemiye bindi.1964'e kadar Ontario, Kanada'da oturan Hasenfratz, teknik eğitiminden yararlanarak kendi işini kurdu. Bodrum katına bir metal torna tezgahı kuran Frank, metali işleyerek ısıtmak için eşinin fırınını kullandı. Şirketi Linamar, şu anda dünya genelinde 45 üretim tesisine sahip. Yönetim kurulu başkanı Hasenfratz ise artık bir milyarder.
Merkezi Toronto'nun batısında küçük bir şehir olan Guelph'te bulunan Linamar milyar dolarlık bir şirket ve Kanada'nın ikinci en büyük otomobil parçası üreticisi. Odak noktası makineyle hassas işleme olan Linamar'ın pek çok ürünü arasında Dodge Viper ve Chevrolet Corvette için motor blokları da bulunuyor. Adı, kurucunun kızlarının ve eşinin adlarından (Lin-da, Na-ncy ve Mar-garet) türetilen Linamar, çoğu motor ve şanzımanın makineyle işlendiği Guelph bölgesinde şu anda en geniş üretim kapsamına sahip.
FOTOORTA_KUCUK.jpg
Guelph Operasyonları

Guelph'teki 25 tesisin güvenli ve verimli şekilde çalışmasını sağlamak, 17 yaşında Linamar'da işe başlayarak üniversite eğitimi sırasında da görevini sürdüren elektrik mühendisi Leigh Copp'un önderliğindeki ekibin sorumluluklarından biri. Linamar'ın Gelişmiş Sistemler Grubu Mühendislik ve İş Birimi Müdürü olan Copp, otomasyon sistemleri tasarlayıp geliştiren, elektrik sistemlerindeki ve elektronik aletlerdeki sorunları gideren, proses kontrollerini yapan ve sistemlerin kumanda ve kontrol işlemlerini yürüten 38 kişilik bir ekibi yönetiyor. Bu görevin doğası gereğince, tesisteki tüm sistemlerin güvenliğine ve sürekli olarak değerlendirilmesine titizlikle önem veriliyor. Copp, grubunun çalışmaları hakkında şu sözlerle espri yapıyor: "Bizde garanti hiç bitmez". "Ama bazı işlerde, şirket dışındaki en düşük teklifi veren rakiplerle de mücadele etmemiz gerekiyor."
Copp'un ekibine son atanan iş, Linamar'ın tesislerinden birindeki uyarıcı enerjide ark parlaması riskini azaltma projesiydi. "Tıpkı bizim şirketin büyüklüğündeki diğer üreticiler ve pazarımızdaki istasyonlarda olduğu gibi tesislerimizde yaklaşık 3000 ile 5000 KVA arasında dağıtım panolarımız var," diyor Copp. "Yani Kanada'da ağırlıklı olarak 600 volt kullanıyoruz. Dolayısıyla, dışarıda 3000 - 5000 KvA bir transformatör ile 5000 amp elektrik panosuna gelen 5000 (amp) bara sistemimiz mevcut." Buradaki sorun, standart şalter ve havalandırmalı panoların arka dayanıklı olmaması nedeniyle güvenlik bakımından büyük risk oluşturmasıydı. "Bu, eski Kategori 4 sınırlarına göre 5 kat daha yüksek bir risk olduğundan dolayı uygun KKE de yok," diyor Copp. "Bu yüzden oldukça endişeliydik ve bu durumu nasıl iyileştirebileceğimize yönelik alternatifler aramaya başladık."

Elektrik Panosundaki El Bombası
Sorun sinyali alınan bir olayda, dışarıdaki bir contanın arızalanması nedeniyle muhafazadan içeriye sızan yağmur suyu yavaş yavaş panonun içine dolarak baranın arıza yapıp patlamasına neden oldu. "Pano dışarıda olduğu için yakınında hiç kimse bulunmuyordu, ama olayın tam anlamıyla panonun içine bir el bombası konmasından hiçbir farkı yoktu," diyor Copp.
Copp'un ekibi sistemi detaylı olarak inceledi ve yüksek uyarıcı potansiyelinin yüksek risk olarak değerlendirildiği değerin çok üzerinde olduğunu tespit etti. Santimetre kare başına 190-212 kalori arasında olan değer, tipik olarak kullanılan en ağır KKE sınıfı için kabul edilebilir güvenlik eşiğinin 4-5 kat üzerindeydi. Bu durum, Copp ve ekibini tesise gelen besleme hatları çevresinde bir yüksek gerilime karşı koruma sistemi tasarlayıp kurmaya yöneltti. Yerel elektrik şebekesinden gelen bu 13.800 kV besleyiciler şimdi transformatöre gitmeden önce standart bir 15 kV yüksek gerilim sigortasından geçiyor. Akım sınırlayıcı sigortalar, arıza akımı tehlikeli seviyeye ulaşmadan önce bir döngünün dörtte biri süre içinde tepki veriyor. Ne var ki, bu yüksek gerilim sigortaları yeterince hızlı tepki vermiyor, "Sigortalı yalıtım anahtarımızdan yukarı yönde hareket ediyor ve ek bir koruma noktası oluşturuyor," diyor Copp.
Ayrıca, sigortalara kapalı bir kasada yüksek teknolojili bir şalter olan yüksek hızlı çok hatlı bir devre kesici de ilave edildi. Copp sözlerine şöyle devam ediyor: "Transformatörün birincil ve ikincil taraflarındaki akımı izliyoruz ve bu iki akımın oranı ile bireysel mutlak değerlerini gördüğümüz bir koruma farklılık değeri tablosu oluşturuyoruz". "Bu şekilde, transformatör oranlarını aşmadığımdan emin olabiliyorum. Bu oran, her zaman transformatörün dönüş oranı olmalı. Bunun aksi bir durum, bir arızanın olduğunu gösteriyor ve devre kesiciyi açabiliyoruz." Yeni ekipman, akım seviyelerini eski kategori derecelerini kullanan kategori 2'ye veya 3'e çekiyor ya da bakım çalışanlarını korumak amacıyla pratik KKE'nin kullanılabildiği bir seviyeye getiriyor.

fotosonkucuk.jpg
Fluke Connect™: Kestirimci Bakım Artık Daha Kolay

Uzaktan izleme uygulamalarının önemli güvenlik özelliklerinin yanı sıra, verileri test edilen ekipmanla alıp kaydettiğinizde kestirimci bakım programı da kolaylaşıyor. Bir akıllı telefon uygulaması ile pensler, multimetreler ve termal görüntüleme cihazları gibi bağlantılı araçlar içeren Fluke Connect™ sisteminde bir ekipman kayıt özelliği de bulunur.
Fluke müşterilerinin daha hızlı ve akılcı bir şekilde çalışabilmeleri için geliştirilen Fluke Connect™ EquipmentLog, ekipman durma sürelerini kısaltmaya ve maliyetleri azaltmaya yardımcı olabilir. Kullanıcılar her nesne için nesne açıklamasını ve konumunu içeren bir klasör oluşturur. Zaman içinde bu nesne için alınan tüm ölçüm verilerini de depolayarak bakım teknisyenlerinin önceki kontrollerle yan yana karşılaştırma yapmalarını mümkün kılar. Böylece hız kazanan trendler kolayca belirlenerek bakım yapılması gereken durumlar tespit edilebilir. Bu, ekipmanınızın daha uzun süre çalışmasını sağlar,zaman ve para kazandırır ve planlanmamış durma süresi riskini azaltır.
Fluke Connect'in ShareLive video çağrısı adındaki bir başka özelliği, teknisyenlerin incelenen bölgeyi terk etmeden kritik verileri anında iletmelerini, yanıt ve diğer iş onaylarını almalarını sağlar.
“Oyunun kurallarını değiştiren” Kablosuz Araçlar
Yüksek uyarıcı enerjinin bulunduğu alanlardaki elektrik panolarında ya da Linamar'ın ark parlamasını önleme projesi gibi önleyici bakım projelerinde çalışırken Copp ve ekibi en yeni kablosuz test araçlarını kullanıyor. Söz konusu yüksek gerilim çalışması olduğunda Copp bu bağlantılı araçları teknisyenleri tehlikeli elektrik yüklü alanlardan uzak tuttuğu ve gerçek zamanlı veriler sağladığı için "oyunun kurallarını değiştiren araçlar" olarak adlandırıyor.
Örneğin, tesis genelinde kullanılan üç fazlı motorlar kablosuz pens metreler asıldıktan sonra kullanım sırasında izlenebiliyor. Android telefonuna Fluke Connect™ uygulamasını yükleyen Copp, iFlex cihazlarıyla donatılmış Fluke ac ve dc penslerini kullanıyor. "Bu şekilde, cihazları açıyorum, kapıyı kapatıyorum, makineyi çalıştırıp telefonumla bağlantı kuruyorum, ardından karşısına geçip makine çalışır durumdayken kapı güvenli bir şekilde tamamen kapalı bir halde gerilimi ve akımı izleyebiliyorum."
Kanada'daki ticari, endüstriyel ve devlet kurumlarıyla bakım programları üzerinde çalışmalar yapan mühendis, yazar ve danışman Ken Bannister'a göre bu tip bir yaklaşımı bakım işlemlerinde uygulamak (sorunları ekipman çalışır durumdayken gidermek), endüstriyel prosesleri kesintiye uğratmadan yürütmek bakımından ideal bir senaryo.
Yazının devamı için tıklayınız : https://www.netes.com.tr/blog/kablo...k-gerilimin-iyilestirilmesine-yardimci-oluyor