• Hoş geldiniz,

  Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

  Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Kobi ler Dijital Dönüşüme Geçerken Dikkat Etmeleri Gerekenler

 • Geç kalmak psikolojisine girmemek, panik yapmamak,
 • Yanlış yatırım önlemek için detaylı araştırmak yapmak,
 • Danışmanlık ve uygulama firmalarını doğru seçmek,
 • Standart ve/veya hazır bir Dijital Dönüşüm çözümü yok. Doğru analiz ve durum tesbiti yapılmadan çözüm almamak,
 • Sanayide Dijital Dönüşüm (Endüstri 4.0) çözümü talep edildiğinde, istenilen çözümün aşağıdaki gibi üç grupta belirtilen bileşenlerin tamamının uyumlu bir şekilde sağlanması durumunda doğru çözümün elde edileceği göz ardı edilmemelidir.
  • Mekanik & Robot
  • Elektrik & Otomasyon
  • Bilişim & İletişim & Yapay Zeka
 

Ekler

 • DR. HH-DİJİTAL DÖNÜŞÜM-ENDÜSTRİ 4.0-TOPLUM 5-KOBİLERİN DİKKAT ETMELERİ.png
  DR. HH-DİJİTAL DÖNÜŞÜM-ENDÜSTRİ 4.0-TOPLUM 5-KOBİLERİN DİKKAT ETMELERİ.png
  1 MB · Görüntülenme: 4
Hüseyin Bey,

"Standart ve/veya hazır bir Dijital Dönüşüm çözümü yok." Bu konu da çok değerli.

Uygun bir zamanınızda bu konuyu açıklayan bir yazı yazabilirseniz çok yararlı olabilir diye düşünüyorum.

Recep Bey,

Evet gerçekten de en önemli konulardan birisi de bu. Tamamdır bu konu ile ilgili en kısa zamanda açıklayıcı bir yazı hazırlayacağım.

Selamlar.
 
Recep Bey,

Evet gerçekten de en önemli konulardan birisi de bu. Tamamdır bu konu ile ilgili en kısa zamanda açıklayıcı bir yazı hazırlayacağım.

Selamlar.

Merhaba Recep Bey,

Çok yoğun bir dönem geçirdiğim için ancak cevap yazabildim. Kusura bakmayın lütfen.

Yapay Zeka önderliğinde temelde Siber Fiziksel Sistemler, Endüstriyel Yazılım ve Yatay-Dikey Entegrasyon, Büyük Veri ve Analitik, Robotlar/Otonom Robotlar, İleri Otomasyon Sistemleri, Akıllı Sensörler, Bulut Teknolojileri, Nesnelerin İnterneti (IoT), Arttırılmış (Zenginleştirilmiş) Gerçeklik, Eklemeli Üretim (3D Printer-Üç Boyutlu Yazıcı) ve Siber Güvenlik gibi teknolojilerden oluşan Dijital dönüşümün standart bir çözümü yok. Hal böyle olurken, her bir tesisin dijital dönüşümü sağlanması için yukarıdaki bileşenlere ihtiyacı vardır. Mevcut tesislerde yukarıdaki bileşenlerden bazıları mevcut olabilir bazıları yeterli olmayabilir ya da hiç olmayabilir. Hiç olmayan ya da yeterli olmayanlar yeni teknolojiler ile değiştirilmelidirler. Bunu için her bir tesis için iyi bir analiz yapılarak eksiklikler saptanmalıdır.

Kısaca daha anlaşılır olması için, futboldan örnek verirsek, tıpkı bir takımı güçlendirmek için eksik mevki deki oyuncuların yerine yenileri değiştirilmesi gibi, endüstride de eksik yada zayıf kalan yönler ihtiyaç duyulacak teknolojiler ile değiştirilmelidir. Buda her tesisin ayrı ayrı analizinin yapılarak ve bu analize ve ihtiyaca göre ayrı çözüm sunulmasını getirir.

İlgili makelemde detaylar mevcuttur.

 
Top