• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Nakliye seçeneklerine ihtiyacım var

melisturan

Yeni Üye
Merhaba, benim doğal sebze ve meyve üretip satan bir fabrikam var. Pandemi sürecinden önce deniz yolu ile ihracat yapıyordum, fakat bu dönemde işler oldukça zorlaştı. Bende alternatif seçenekler kullanmak zorunda kaldım. İşim genelde rusya nakliyat taşıması ile ilgiliydi. Bu dönemde karayolu taşımasının önem ve de faydalarını sizlerlede paylaşmak isterim. Umarım işinize yarar, iyi okumalar:)

Uluslararası ticaret planlanırken nakliye ve dağıtım önemli hususlardır. Doğru sevkiyat modunu seçmek, ithalat veya ihracat maliyetlerinizi, operasyonel verimliliği doğrudan etkiler.
İhracat ve ithalat sevkiyatınız tek bir taşıma yöntemi ile gerçekleşeceği gibi, birden fazla taşıma yönteminin birlikte kullanılması (multimodal) olarakda yapılabilir. Karayolu, demiryolu, hava ve denizyolu. Seçimlerinizi yaparken, sevk aracının maliyeti, malın gideceği ülkeye ulaşım imkanları ve coğrafi konum, sevk edeceğiniz malın özellikleri, termin, hava şartları, iklim koşulları başta olmak üzere pek çok belirleyici vardır. Bazen önünüzde pek çok seçenek varken bazen tek bir seçeneğe mecbur kalırsınız.
Lojistik süreçleri kimin gerçekleştireceği, hangi incoterms’ün seçileceği ticaretin başında belirlenir. Örneğin bir ithalatçı, ihracatçıdan, exworks, FOB, DAP gibi çeşitli fiyatlar alarak, birim maliyeti açısından hangisinin daha uygun olacağını hesaplamalıdır. Bazı firmalar sevkiyat operasyonlarını takip eden lojistik personeli barındırırken, kimi firmalar bu süreçleri tamamen, kontratlı çalıştıkları lojistik firmalarına bırakmışlardır.
Bu kılavuz, her bir sevkiyat modunu inceler ve ele almanız gereken sorunlara genel bir bakış sağlar. Gümrük süreçlerini, uluslararası taşıma yönetmelikleri açısından uyulması gereken kuralları ve seçilecek nakliye tipine göre kullanılacak sevkiyat araçlarının artı ve eksilerini orataya koyar.21. yüzyılda karayolu ulaşımı dünya genelinde ülkeler arasında taşıma işlemleri içinde en çok kullanılanı olmaktadır. Özellikle de İkinci dünya savaşından sonra gelen motorlu kara taşıtları yapımı ve sonrasındaki gelişmeler ile kara yolu taşımacılığı önemli bir yeri almaktadır.

Karayolunun güvenli ve ucuz hale gelmesi ile en çok tercih edilen taşımacılık olmuştur. Günümüzde de gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere kara yolu taşımacılığı, uluslararası kara yolu taşımacılığının yüzde 50 ile 75’ini eşya üzerinden yüzde 70 ile 95’ini ise yolcu taşımada kullanmaktadır.


Karayolunun bir diğer önemi ise ulaştırma konusundaki sisteminin coğrafi elverişliliğe göre olan esnekliğidir. Yani, diğer ulaştırma sistemleri olan hava ve deniz ulaşımının katkısına ihtiyaç duyulmadan gerçekleşecek olan taşıma “kapıdan kapıya” denilen taşımacılık ile iletilebilme kolaylığı sağlar.

Bunun yanında kara yolu taşımacılığı seçeneğinin en önemli avantajı olarak ucuz olan maliyeti diyebiliriz. Maliyetinin düşüklüğü ise daha çok kısa ve orta mesafeler içinde gidebilmesine bağlı olmaktadır. Esnek diyebileceğimiz bir şartları bulunurken hızlı olması da işleri kolaylaştırmada önemli yer almaktadır. Ayrıca karayolundan yürütülen taşımacılık sipariş veren alıcıya kapıda hizmet sunduğu için de tercih edilir.

Deniz yolu ile yapılan taşımacılık gibi limana yanaş, bekleme ve yükleme süresi gibi sıkıntıları da içirmez. Bunun yanında kara kıtası üzerinden hayat süren insanların ulaşım için yol ve asfalt çalışmalarını yüzyıllar öncesinden başladıkları için oldukça tecrübeli ve gelişmiş durumda olması da büyük bir avantaj olma niteliğindedir. Bu bakımdan ulaşım sorunu yaşaması neredeyse çok azdır. Her yerde karayolu olması ve uluslararası alanda da önem verilmesi karayolu ulaşımını kolaylaştırmıştır.

Bununla birlikte yükleme esnasında da sorun yaşamazken her türlü malzemeyi hızlı bir şekilde yükleyip boşaltabilmektedir.
 
M

MetroportLogistics

Guest
Türkiye merkezli sınırlar ötesi taşımalarda, Yunanistan'ın her noktasına ulaşabilme imkanını bir ya da birbiri ile bağlantılı taşıma modellerini kullanarak en optimum süre ve maliyet fırsatlarını yaratarak Yunanistan Nakliye hizmetine sunar. Yunanistan’da bulunan Acenta ve gümrük ağımız ile tüm ihtiyaçlara yönelik lojistik çözümler sağlamaktayız. Yunanistan ve Türkiye’de bulunan bir çok büyük firmaya lojistik çözümleri sunmaktayız. Atina’da ve Selanik’te bulunan bürolarımız ile Yunanistan Nakliye süreçlerinde oluşacak sorunlara direkt olarak müdahil olma ve çözümleme konusunda uzman ekibimiz sorunların sonuçlandırılmasında önemli rol oynamaktayız.
 
Top