• Hoş geldiniz,

  Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

  Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Nem Ölçerlerin Gayrimenkul Sahipleri İçin Önemi

NETES MÜHENDİSLİK

Tanınmış üye
manset_10032022.jpgNem ölçer, gayrimenkul sahibi, müteahhit veya denetleyici olmanız farketmeksizin, herkes için kullanışlı bir araçtır. Beton, ahşap, alçıpan, çatı kaplama, sıva, kiremit, tuğla ve kağıt ürünleri dahil olmak üzere çeşitli higroskopik malzemelerdeki nemi tespit edebilirsiniz. Nem ölçerler, nem seviyelerini ve malzemenin kullanıma hazır olup olmadığını veya aşırı nem nedeniyle hasar görme riskinin olup olmadığını belirlemenizi sağlar. Profesyonel düzeyde ölçüm cihazları son derece tutarlı ve yüksek doğruluktadır. Gizli nemli alanları tespit edebilmek, bir nem ölçerin üstünlüğünün göstergesidir. Böylece herhangi bir sorunu erkenden tespit ederek binlerce dolarlık masraftan kurtulabilirsiniz.

Nem Ölçerin Doğru Sonuç Vermesi Neden Önemlidir?
Forbes Advisor'a göre, su hasarı, tüm gayrimenkul sigorta taleplerinin yaklaşık %24'ünü oluşturuyor. Bu, her 50 mülk sahibinden yaklaşık birinin su hasarına karşı sigorta talebi olduğu anlamına gelir. Suyun çeşitli malzemeler üzerinde yarattığı etkiler nedeniyle güvenilir nem ölçer değerleri çok önemlidir. Bu ölçüm sonuçları, aşağıdakilere neden olabilecek kontrolsüz nem hasarını önlemenize yardımcı olabilir:

 • Küf, bakteri ve ahşapta çürüyen mantarların kolonizasyonu
 • Kablolama, metal çatı kaplama, yapı malzemeleri ve diğer yapısal bağlantı elemanları gibi yapı malzemelerinin korozyonu
 • Alçıpan gibi suda çözünür yapı malzemelerinin parçalanması
 • Ahşap malzemelerin eğilmesi, çatlaması ve bozulması
 • Duvar cilalarının kabarması ve soyulması
 • Yalıtımın hasarlı veya azaltılmış etkinliği
Nem Ölçerinizin Etkinliğini Sağlamak İçin İpuçları
Mümkün olan en doğru okumayı aldığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz şeyler vardır:

 • Ölçüm için doğru cihazı kullandığınızdan emin olun.
  Her nem ölçerin belirli bir fonksiyonu vardır. Örneğin, "iğne ucu olmayan,pinsiz" bir ölçüm cihazı, daha büyük alanları hızlı ve kolay bir şekilde tararken, "pimli" bir ölçüm cihazı, nem içeriğinin belirli bir malzeme boyunca veya pinsiz bir ölçüm cihazının pratik bir uygulama olmadığı engebeli alanlarda dağılımını daha doğru bir şekilde tanımlar.
 • Test ettiğiniz malzeme için nem ölçerinizi kalibre edin.
  Nem ölçerlerde her duruma uyan tek bir çözüm yoktur. Farklı malzemeler farklı miktarlarda nem tutar, bu nedenle ölçüm cihazınızın test ettiğiniz malzeme için kalibre edildiğinden veya en azından daha ıslak alanları daha kuru alanlardan ayırmaya yardımcı olacak göreceli bir ölçeğe sahip olduğundan emin olun.
 • Nem ölçer ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun.
  Delmhorst'un nem ölçerleri, USDA standardı olduğu için Douglas Fir için temel bir referans kalibrasyonu ile birlikte gelir. Malzeme türlerinin nem kapasitesi farklılık gösterdiğinden, ölçüm cihazınızı bunagöre ayarlamanız önemlidir. Sıcaklık ve ayrıca elektrot yalıtımlı veya yalıtımsız pinler için ayarları kontrol edin.
Nem Ölçerin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?
Cihazınızın ömrü, büyük ölçüde, ne kadar iyi tasarlandığına ve elbette ona nasıl baktığınıza bağlı olacaktır. Delmhorst, yüksek kaliteli, sağlam sayaçlar üretmesiyle tanınır ve yeni Navigator™ ailesi de bu özellikleri taşır. Yıllarca güvenilir hizmet sunan Delmhorst ölçüm cihazınıza güvenin.

Aşağıdaki uygulamalarla nem ölçerinizin ömrünü artırabilirsiniz:

 • Kullanmadığınız zamanlarda nem ölçerinizi sert taşıma çantasında saklayarak koruyun. Farklı durumlara maruz kalmak ölçüm cihazınızın ömrünü kısaltabilir.
 • Nem ölçerinizi sıradışı hava koşullarına maruz bırakmayın.Nem ölçerler tüm iklimlerde kullanılır, ancak sıradışı koşullara maruz kalmak onlar için iyi değildir. Sürekli olumsuz koşullara maruz kalmak, devrelerde ve bileşenlerde erken hasara neden olarak hatalı okumalara ve ölçüm cihazınızın ömrünün kısalmasına neden olur.
 • Aşırı neme maruz bırakmayın.Nem ölçer, asla suya daldırmamamız veya aşırı miktarda suya maruz bırakmamanız gereken hassas elektronik ekipmandır. Organik bir temizleyici ile nemli bir bez kullanarak temiz tutun. Elektrotları denatüre alkolle silin.
 • Daima tam şarjlı piller kullanın. Düşük piller hatalı okumalara neden olabilir ve ayrıca nem ölçere yeterli elektrik akımının gelmemesi nedeniyle kalibrasyonun dışına çıkmasına neden olabilir.
Nem Ölçer Size Nasıl Tasarruf Sağlar?
Binanızdaki küçük sorunları büyümeden ve ciddi hasarlara yol açmadan yakalayarak tasarruf edebilirsiniz. Su hasarı için sigorta kapsamları tipik olarak sel ve şiddetli yağmurları içerir, ancak patlayan bir boru, eriyen kar, sızdıran çatı ve temel çatlaklarının tümü, evinizde veya işyerinizde sinsi hasarlar oluşmasında rol oynayabilir. Su hasarını halıların altında ve duvarların arasında görmek zor olabilir, bu nedenle hasar çok büyük olana ve son derece maliyetli bir sigorta tazminatına neden olana kadar bunu tespit edemeyebilirsiniz.

Nem Ölçer Satın Alırken Dikkat Edilecek Özellikler
Bir nem ölçere yatırım yaparken akılda tutulması gereken bazı unsurlar şunlardır:

Üreticinin itibarı: Elbette kalitesi ve satış sonrası ürün ve uygulama desteği ile bilinen bir ürünü satın almak istersiniz.

Kolay Okunan Ekran:En iyi nem ölçerler, çoğu koşulda kolayca görülebilen ve bir bakışta gerekli tüm bilgileri içeren LED ekranlara sahiptir.

Yerleşik düzeltmeler:En iyi doğruluk, tür, sıcaklık ve elektrot tipi için düzeltmeler gerektirir. Kullanıcı gerektiğinde hangisinin uygulanacağına karar verebilir.

Çoğu nem hasarı önlenebilir. Mülk sahipleri, müteahhitler ve inşaat denetleyicileri, Delmhorst Nem Ölçerler hakkında daha fazla bilgi edinerek, sorunları başlamadan önce kontrol edebilirler.
 
Top