• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

OSB'lerde faaliyet gösteren fabrikalar da artık kendi enerjisini üretecek

Sanayicilerin uzun süredir beklediği güzel haberi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank verdi. OSB'lerde faaliyet gösteren fabrikalar kendi enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından üretebilecek. Bu yönetmeliğe göre sanayicilerin uygulamada yaşanan sorunların giderilmesi, öztüketim amacıyla elektrik üretim tesisi kurabilmesi, geri dönüşüm tesisi kurabilmesi ve sanayicinin mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Sizce güneş enerjisine yönelik yatırımlar artacak mı? Görüşlerinizi bekliyoruz.

Haberin detayı için ziyaret edebilirsiniz: https://www.stendustri.com.tr/enerj...ik-kendi-enerjisini-uretebilecek-h105727.html
 
Son güncelleme:

Mehmet Aybaş

Yeni Üye
2019 Mayıs ayında yayınlanan lisanssız elektrik yönetmeliği ile zaten çatı kurulumlarının önü açıldı. Özellikle 2020 ye girerken 2019 Mayıs ayından 2020 Mart ayına kadar Türkiye genelinde 1700 MW'lık sadece çatı özelinde çağrı mektubunun çıktığını da biliyoruz. Elektrik fiyatlarının yüksek olması ve Türkiye'nin güneşlenme potansiyeli ile sanayide Çatı GES yatırımları ortalama 4-6 yıl arasında amorti etmektedir. Son çıkan düzenleme ile de OSB içinde sanayi tesisinin boş parselinde de kurulum yapılabilecek. Türkiye'deki güneş enerjisi kurulumları özellikle önümüzdeki 1,5 2 yıl çok ağırlıklı olarak çatı özelinde gerçekleşecektir.
 
Top