• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Pandemi ev tasarımında hangi ihtiyaçları doğurdu?

Moderatör

Tanınmış üye
Pandemi süreciyle birlikte evde daha çok zaman geçiren birçok kişinin ihtiyacına cevap veren tasarımlarda imzası bulunan mimar Mustafa Çiçek, günümüz koşullarının da düşünülerek yapılacak yeni bir evin, tasarlanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi. Mimar Çiçek, günümüz koşullarının da düşünülerek yapılacak yeni bir evin tasarlanırken öncelikli olarak kişinin yaşantısının büyük önem arz ettiğini söyledi.

Haberin devamı; https://www.stendustri.com.tr/insaa...iminda-hangi-ihtiyaclari-dogurdu-h110975.html

Sizce pandemi döneminde ev tasarlanırken nelere dikkat edilmeli?
 

Yeliz Yirmibeş

Aktif Üye
Öncelikle bazı ihtiyaçların bir lüks değil temel ihtyaç olduğunu ortaya çıakrdığını düşünüyorum. Virginia Woolf'un Kendine Ait Bir Oda Kitabına, pandemiyle ilişkilendirerek cinsiyet ayrımı yapmaksınızın bakacak olursak her bireyin kendini var edebilmede bir odaya ihtiyaç duyduğunu gösterir. Bu durum pandemi sürecinde de temel ihtiyaç olarak daha fazla karşımıza çıktı. her çocuğun kendisine ait bir odası olabilmeli, bu bir lüks değil standart olmalı. Dolayısıyla inşa edilen evlerin metrekarelerinde bir standart oluşturulmalı. bir çocuk odası avuç içi kadar olmamalı mesela... Bu süreçte kent merkezlerinde sayısı her geçen gün azalan yeşil alanlara ne kadar özlem duyduğmuzu anladık. Yeni ev arayışında olanlar da bahçeli en azından moda diye hayatımızdan kaldırılan balkonu yeniden tercih eder olduk. Binayı çevreleyen yapı malzemelerinin niteliği ne ise soluduğumuz havada o.. Artık ne ağaç ne de kerpiç evlerde yaşıyoruz, ancak en azından daha sürdürülebilir malzemelerin tercih edilemsi gerektiğini bilmeliyiz. Örneğin ses yalıtımı mahremiyet için gerekli değil mi... Tüm bu standarlara ulaşabilmeliyiz . Mimarinin toplumla yakın ilişksi var, pandemi bunu daha da gösterdi. Yatırımcılar bu doğran ihtiyaçlara göre yeni projelerini geliştirmeye başladı. Ancak birey sorgulari talep ederse bu ihtiyaçlar bize sunulabileceğii unutmamalyız.
 
Top