• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Profesyonel Sınıf, Cep Boyutundaki Termal Görüntüleme Cihazlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Termal görüntülemenin, sorun giderme ve bakım için fazlasıyla yaygın hale gelmesiyle, sunulan büyük bir özellik yelpazesinin yanı sıra aralarından seçebileceğiniz ve kendi çalışma şeklinize uygun birkaç form da bulunmaktadır.

Akıllı telefon boyutundaki bir görüntüleme cihazının sunabileceği işlevlerin miktarı ve sahip olabileceği dayanıklılık düzeyi sizi şaşırabilir. Elektronik cihazların boyutları küçülmeye devam ettiğinden, daha küçük alanlara, giderek daha fazla işlev sığdırmak mümkün hale gelmektedir. Dolayısıyla artık cep boyutunda bir profesyonel sınıf termal görüntüleme cihazına sahip olmanız mümkündür.
Bu boyuttaki bir termal görüntüleme cihazı, sorun gidermede kullanılacak ilk seçenek olarak idealdir. Elektrikli ekipmanları, pompaları, motorları, bina sistemlerini, HVAC ve soğuk ile sıcak nokta proses kontrol ekipmanlarını hızlı şekilde taramak için kullanın ve sorun belirtilerini erkenden yakalayın. Cep boyutunda termal görüntüleme cihazları, bir gömleğin veya pantolonun cebine kolayca sığar ve bu yüzden taşıması kolaydır. Ayrıca genellikle her teknisyenin kolayca sahip olabileceği kadar uygun maliyetlidirler.
Tam boy görüntüleme cihazları için olduğu gibi çözünürlük, dayanıklılık ve kapasite açısından önemli farklar olabileceğinden, cep boyutunda bir termal görüntüleme cihazını seçerken dikkatli olmanız gerekir.

Aşağıda, cep boyutunda termal görüntüleme cihazlarını değerlendirirken kullanılabilecek bazı önemli kriterler verilmiştir:

1. Sağlamlık

Tıpkı cep telefonunuz gibi, cep boyutunda bir termal görüntüleme cihazı da kötü kullanıma karşı dayanıklı olmalıdır. Zorlu ortam koşullarında sert kullanıma ve hatta yanlışlıkla düşürmeye bile dayanmalıdır. Cep boyutunda bir termal görüntüleme cihazında sağlamlık, ünitenin yere düşürüldükten sonra çalışabilmesinden fazlası anlamına gelir. Endüstriyel bir ortamda aletler toza, yağa ve suya karşı dayanıklı olmalıdır. Yapı kalitesi, en küçük ayrıntılara kadar çok önemlidir. Pil yuvası kapağı kolayca kapanıyor ve kapalı kalmaya devam ediyor mu? Dokunmatik ekran sürekli kullanıma ve cepte taşınmaya ne kadar dayanabiliyor? Üreticinin benzer ürünlerde kaliteli yapı sunma açısından itibarını göz önünde bulundurun. Örneğin Fluke, uzun zamandır sağlam ve güvenilir el tipi test araçlarıyla tanınmaktadır. Yakın bir süre önce, bu sağlam performansı profesyonel kalitede birçok özellik içeren PTi120 Cep Tipi Termal Görüntüleme Cihazına da taşımıştır.

2. Ekipman etiketleme ve kablosuz olarak görüntü yükleme
Topladığınız görüntüleri hızlı şekilde yükleyebilmek ve bu dosyaları bağımsız ekipmanlara bağlamak, zamandan tasarruf etmenizi ve bu görüntülerin doğru ekipman ile birlikte saklanmasını sağlayabilir. Fluke PTi120 ayrıca Fluke Connect® Asset Tagging (Ekipman Etiketleme) özelliğini de içerir. Bu özellik bir varlığın barkodunu veya QR kodunu taramanızı ve ardından görüntüleri bir bilgisayardaki veya buluttaki doğru ekipman dosyasına kablosuz olarak aktarmanızı sağlar. Bu, herhangi bir yerden hızlı şekilde ve kolayca erişebileceğiniz, analiz edebileceğiniz ve karşılaştırma için kullanabileceğiniz tek bir bağlı ekipman geçmişi sunarak ekipman yönetimi iş akışını iyileştirmenizi ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

3. Çözünürlük
Termal görüntüleme cihazı çözünürlüğü, görüntünün kalitesini ve topladığınız sıcaklık bilgilerinin hassaslığını belirler. Termal bir görüntüdeki her piksel, bir sıcaklık ölçümünü temsil eder. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa incelemeler sırasında tespit ettiğiniz sorunların önem düzeyini belirlemeniz de o kadar kolay olur. Detektör çözünürlüğü, detektör pikselleri olarak belirtilir yani rakam ne kadar büyükse çözünürlük de o kadar yüksektir. Tipik olarak hedefe ne kadar çok detektör pikseli odaklanırsa ölçümünüz o kadar hassas olur. Sıcak ve soğuk noktaları doğru şekilde tespit etmek için yeterli çözünürlüğe sahip olan ve görev açısından kritik sorunlarla ilgili erken belirtileri bulmanıza imkan tanıyan, temel düzeyde tanılama bilgisi sunan bir cep boyutunda termal görüntüleme cihazı aramanız gerekir.

4. IR Fusion®
Görsel ve termal görüntülere aynı anda ulaşın. Günümüzde birçok termal görüntüleme cihazı, tek bir ekranda görsel görüntü ile termal görüntüleri birleştirir. Cep boyutunda bir termal görüntüleme cihazında da aynı işlevi aramanız gerekir. Birleşik görüntüler, termal anormallikleri bulmanıza yardımcı olur. Termal görüntüde bir sorun fark ettiğinizde bunu görsel görüntüsü ile birleşik halinde inceleyebilir ve gerçek ekipman parçasında endişeye yol açan alanı hızlı ve doğru şekilde tespit edebilirsiniz. PTi120, diğer Fluke termal görüntüleme cihazlarında da bulunan aynı patentli IR Fusion® teknolojisini içerir. IR Fusion, eşzamanlı olarak hem bir dijital görünür ışık görüntüsünü hem de bir termal görüntüyü otomatik olarak yakalar ve sonucu, tamamen termal görüntüden tamamen görünür ışık görüntüsüne kadar değişen farklı birleştirme dereceleriyle görüntülemenizi sağlar.

5. Görüntüleri uzaktaki ekip üyeleriyle paylaşma
Görüntüleme cihazınızdaki termal görüntüleri bir akıllı telefonda veya bilgisayarda başkalarıyla paylaşabilme imkanı, sorun çözmeyi hızlandırmaya veya iyileştirmeye yardımcı olabilir. Müşterilere veya iş arkadaşlarınıza potansiyel sorunları gerçek zamanlı olarak anında göstererek bundan sonra atılacak adımlar konusunda karar vermeyi hızlandırabilirsiniz. Fluke Connect mobil uygulamasını kullanarak Fluke Cep Tipi Termal Görüntüleme Cihazındaki görüntüleri internet üzerinden uzaktaki ekip üyeleriyle paylaşabilirsiniz. Termal görüntüler Fluke Cloud ortamına kaydedildikten sonra sizin için ve ekibinizdeki diğer yetkili üyeler için kalıcı olarak erişilebilir hale gelir. Ayrıca yöneticilere veya müşterilere sunmak için neredeyse anında, profesyonel raporlar da oluşturabilirsiniz.

6. Pil ömrü
Cep boyutunda bir termal görüntüleme cihazının iki şarj arasındaki kullanım sayısı, özellik seviyesine ve cihazınızın güç yönetim sistemine bağlı olarak değişir. İki şarj arasında en az iki saat kullanım kapasitesi beklemeniz gerekir. Şarj edilebilir lityum iyon piller (cep telefonlarında kullanılanlara benzer) yüksek enerji yoğunluğu sunar ve kendi kendine boşalma hızları yavaştır. Ayrıca bu lityum teknolojisi tipik olarak beş yıllık çalışma ömrü sunar ve geri dönüştürülmesi de genellikle mümkündür. Lityum iyon pilin ömrünü maksimuma çıkarmak için ilk 5-10 kullanımda, pili tamamen boşalana kadar kullanmak ve ardından tamamen şarj etmek iyi bir uygulamadır.

7. Sağlam bellek
Normal dijital görüntüleme cihazı sahibi olan herkesin bildiği gibi görüntüler hızla bellek harcayabilir. Bu oran termal görüntüler için daha da yüksektir. Dolayısıyla cep boyutunda bir görüntüleme cihazı almak istediğinizde ihtiyaçlarınız için yeterli miktarda yerleşik bellek olmasına dikkat edin. 4 gigabayt başlangıç için iyidir ve yaklaşık 500 görüntü kaydetmenize imkan tanır. Görüntüleri .is2 formatında kaydetmek, daha fazla görüntü işleme ve analiz yapmanızı ve görüntüleri sık kullanılan birçok dosya formatında dışa aktarmanızı sağlar. Yeterli miktarda bellek alanına sahip olmak, karşılaştırmalar için istediğiniz zaman kullanabileceğiniz bir termal görüntü veritabanını cebinizde taşımanıza imkan tanır.

8. Ergonomi
Küçük boyut ve düşük ağırlık, otomatik olarak cep boyutunda bir termal görüntüleme cihazını kullanmanın daha kolay olduğunu düşünmenize yol açabilir ancak ayrıntıları unutmamalısınız. Cihazı elinizde rahatça tutabiliyor musunuz? Güç düğmesi ve kontrollerin erişilebilirliği ne düzeyde? Cihaz, kolayca taşınmasını ve asılmasını sağlayan bir askıya sahip mi?

Bir bakışta Fluke PTi120 cep görüntüleme cihazı
Bu profesyonel sınıf termal görüntüleme cihazı, görev açısından kritik sorunları hızlı şekilde ve kolayca bulmanıza ve çözmenize yardımcı olabilir.

Temel özellikleri:
• 120 x 90 çözünürlük
• Barkod aracılığıyla Ekipman Etiketleme veya QR tarama
• IR Fusion termal ve görünür ışık görüntüsü birleştirme
• 1 metreden düşmeye karşı dayanıklı
• IP54 sınıfı

Endüstriler:
• Proses üretim
• Aralıklı üretim

Uygulamalar:
• Elektrik pompaları
• Motor prosesleri
• İnşaat sistemleri kontrolü
• HVAC​
 

Ekler

  • social.jpg
    social.jpg
    691,8 KB · Görüntülenme: 0
Son güncelleme:
Top