• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Robot, Yarı Robot, Otonom Robot, İnsansı Robot nedir?

Moderatör

Tanınmış üye
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, robotlar ve robot türlerine ilişkin paylaşım yaparak, temel prensipleri ve farkları ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Yarı robotlar veya cyborgların, bazı kaynaklara göre varsayımsal veya kurgusal; bazı kaynaklara göreyse hem biyolojik hem de teknolojik bileşenlere sahip bir organizma olarak tanımlandığı ifade edildi.

İnsansı/Humanoid robotların, zahmetli ve tehlikeli olan görevlerde insanların yerine kullanılan, insan formuna ve insan özellikleri bulunan makinalar olduğu belirtildi.

İnsanlar gibi kendi kararlarını verebilen ve bu doğrultuda hareket edebilen otonom robotların, çevrelerini algılamalarına ve karar almalarına imkan veren araçlara sahip olduğu belirtilirken, kullanım alanlarıyla ilgili şu bilgiler verildi:

"Kanalizasyon ve nükleer santraller gibi tehlikeli yerleri temizlemekten, yoğun hastanelerde laboratuvar sonuçları ve hasta numuneleri teslim etmeye kadar çeşitli yerlerde kullanılırlar."

Haberin detayları için; https://www.stendustri.com.tr/robot...otonom-robot-insansi-robot-nedir-h111632.html

Robot tanımlamaları ve hayatımızdaki yerleri konusunda siz ne düşünüyorsunuz?
 
Top