• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Robotlarda ve Makinalarda Emniyet - Öngörülemeyen Riskler

Cem Karatay

Aktif Üye
Leuze Türkiye Makina Emniyeti Ürün Grubu Sorumlusu Çağatay Uçar, robotlarla güvenli ve emniyetli çalışma konusunda risk değerlendirmesinin altını çiziyor ve soruyor: “Öngörülemeyen risklerin farkında mısınız?”

Uçar, öngörülemeyen riskler ile ilgili şunları söylüyor:

"2006/42/AT Makina Emniyeti Direktifi, makina üreticileri ve kullanıcıları için kanun niteliğindedir. Bu direktifin ilk maddesinde 'Risk Değerlendirmesi' tabiri geçer. Risk değerlendirmesi, makina üreticileri ve son kullanıcılar için çok önemlidir ve mutlaka olmazsa olmazlardandır. Öngörülemeyen risklerin ortaya çıkarılması ve uluslararası standartlara uygun formatta raporlanması ise ayrı bir uzmanlık alanıdır. Özellikle üretim tesislerinde, işletme körlüğünün var olduğunu hepimizin kabullenmesi gerekir. Bu nedenle dışarıdan üçüncü bir gözün, işletmelerdeki makinadaki riskleri incelemesi, öngörülemeyen durumların önüne geçmekte oldukça faydalıdır."

Röportajın devamını linkten okuyabilirsiniz: https://www.stendustri.com.tr/robot...meyen-risklerin-farkinda-misiniz-h105739.html
 
Son güncelleme:
Top