• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Rollform nedir?

resim_2022-03-18_113418.png

Rollform; levha halindeki sacın istenilen forma getirebilmesini rulo halindeki kalıplarla sağlayan, formlama esnasında kademeli olarak adım adım saca form veren kapalı ve açık profil üretimi için kullanılan ve profil uzunluğunun abkantlardaki gibi sınırlandırılmadığı seri imalat makineleridir.

M profil, J profil, U profil ve alçı köşebent gibi profillerin seri üretimini sağlarlar.

Rollform makineleri; rulo açıcı ve servo sürücü ile birlikte hat halinde çalışır. Hatta yer alan tüm sistemler ihtiyaçlar dahilinde seçilir. Örneğin rulo açıcılar yükün türü ve ağırlığına göre hidrolik ve mekanik rulo açıcı olarak ikiye ayrılır. 4 tona kadar olan ağırlıklarda mekanik rulo açılar tercih edilirken daha yüksek ağırlıklarda hidrolik rulo açıcılar tercih edilir. Rulo açıcının açımını yaptığı sac, sürücü vasıtasıyla rollforma iletilir ve üretim süreci bu şekilde devam eder. Gerekli durumlarda sürücü doğrultmalı veya kasasız gibi farklı türlerde seçilebilir.