• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Son Kaynak Tedarik Tarifesi Hakkında Merak Edilenler

Son Kaynak Tarifesi kapsamında mı elektrik kullanıyorsunuz?

• Evet

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görüntülenebilir.

BulentCebin

Yeni Üye
2018 yılında EPDK'nın belirlemiş olduğu tüketim limitini aşana abonelerin aktif enerji birim fiyatının artık tarife ile belirlenmeyeceğine dair bir karar alındı. Bu kapsama giren abonelere de Son Kaynak Tedarik Tarifesi üzerinden elektrik kullanan aboneler denildi. Her sene bu limit düşüyor ve daha fazla elektrik abonesi Son Kaynak Tedarik Tarifesi kapsamına giriyor. Peki nedir bu kısa adı SKTT olan Son Kaynak Tedarik Tarifesi?

Birçok işletmenin konu hakkında ciddi anlamda bilgiye ihtiyaç duyduğunu gördüğümüz için SKTT hakkında başlık açmak istedik. Merak ettiğiniz soruları sorarsanız elektrik piyasası uzmanı olarak sizlere cevap verebilirim.

BulentCebin

Yeni Üye
Bülent bey Son Kaynak Tedarik Tarifesinde SKTT limitini aşmasak bile yine de SKTT anlaşması yapabilir miyiz?

Merhaba,
Serbest tüketici hakkı kazanmış her bir abone arzu ettiği bir elektrik tedarik anlaşması yapabilir. Bu konuda engelleyici bir mevzuat yoktur. Aslında SKTT anlaşması demek doğru değil. SKTT, belirlenen tüketim limitimi aşan bir aboneyi ifade etmek için kullanılır. Bu tarife grubuna girdikten sonra aktif enerji birim fiyatınızın EPDK tarafından açıklanan elektrik tarifesinde yayınlanan aktif enerji birim fiyatı ile ilgisinin kalmayacağı anlamı çıkartılmalıdır.

Lisans sahibi elektrik şirketlerinin abonelere sunduğu üç tip teklif vardır. SKTT anlaşması diye tasvir edilen de aslında teklif türlerinden birisidir. Bu PTF + YEKDEM birleşiminin üzerine lisans sahibi elektrik şirketinin kar marjını koyması ile sunulan tekliftir. Siz bu tarz bir anlaşma talep ettiğinizde SKTT olup olmamanız önemli değildir. Yeterli tüketim büyüklüğüne sahipseniz bu tercihte bulunabilirsiniz. Ayrıca SKTT sınırını aşan bir abone sabit fiyatlı veya tarifeye endeksli bir anlaşma da yapabilir. Bu konuda da mevzuat tarafından yapılan bir sınırlama bulunmaz.

PTF + YEKDEM teklif tipi haricinde sabit fiyatlı elektrik teklifleri ve EPDK tarifelerine üzerinde mutabık kalınan indirimin uygulandığı tarifeye endeksli teklif tipleri piyasada en çok karşılaşacağınız tekliflerdir.

Bizim okuyuculara tavsiyemiz ise popüler olan veya lisans sahibi elektrik şirketlerinin onlara önerdiği tekliflerden ziyade kendi ihtiyaçlarına yönelik teklif tiplerini tercih etmelilerdir. Tüketim alışkanlığı, işletmenin risk iştahı ve piyasa koşullarına göre doğru teklif aranmalıdır. Eğer kendi işletmeniz adına bunları yapmakta zorlanıyorsanız bizim gibi konu hakkında uzman desteği veren şirketlerden yardım alınabilir. Bu tarz bir destek almak size maliyet oluşturmaktan ziyade sağlayacağınız faydayı arttıracaktır. İyi bir danışman kendi maliyetini çıkaracaktır. Sizde güvenli ve doğru bir anlaşmaya imza atmanın rahatlığını yaşayacaksınız.