• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Su Hasarlarının Restorasyonu İçin Nem Ölçer Seçimi

NETES MÜHENDİSLİK

Tanınmış üye
Restorasyon uzmanları, su hasarının üstesinden gelinmesi zor ve çoğu zaman pahalı bir sorun olduğunu bilirler. Su hasarları bazen bir dış veya iç duvarda aylarca kritik hasara neden olan gizli bir kaçak gibi sinsi olabilir. Bazen de , patlamış bir boru veya rüzgarın hasar verdiği bir çatının yağmur veya kar girmesi gibi daha belirgin bir hasar olabilir. Su hasarının nedeni ne olursa olsun, bir restorasyon profesyonelinin elindeki en önemli araçlardan biri de nem ölçerdir. Sorunu gidermek için doğru nem ölçeri nasıl seçeceğinizi anlamak, su hasarı restorasyon projenizin daha hızlı ilerlemesine, daha etkili olmasına ve hatta daha az maliyetle tamamlanmasına yardımcı olabilir.

MANSET_15032022.jpg

Doğru nem ölçeri seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör:

Malzeme tipi:
Su hasarı onarımı ile uğraşırken, ne tür malzemelerin ıslandığını veya nemlendiğini bilmek önemlidir. Bunlar farklı türde ahşap, alçıpan, beton veya farklı malzemeler olabilir. Doğru nem ölçeri seçmek, üzerinde çalışacağınız malzemeleri kapsayan bir nem ölçer seçmek veya bazı durumlarda birden fazla nem ölçer satın almak anlamına gelir.


Neyse ki artık , çeşitli malzemeler ve ahşap türlerinde ölçüm yapabilen nem ölçerler var. Navigator™ nem ölçer serisi, 37 farklı malzemeye kadar nem ölçümü yapabilir, böylece her malzeme için nem içeriği seviyelerini anlayabilirsiniz ve nihayetinde restorasyon uzmanları tüm binada tek bir cihazla daha verimli ve düşük maliyetle çalışabilir.

Hasarın Kapsamı: Büyük ölçekli su hasarı, sel de dahil olmak üzere birçok nedenden kaynaklanabilir. Federal Acil Durum Yönetim Ajansı'na (FEMA) göre, oluşan sellerden ötürü sigorta şirketleri yılda ortalama 3 milyar doların üzerinde tazminat ödemek zorunda kalıyor – 2,5 cm yüksekliğinde sel suyu bile 25.000 dolara kadar hasara neden olabilir. Bunun yanında, su hasarları sadece selden tamamen yıkılmış ev veya işyerlerinde görülmez. Çatı sızıntıları, damlayan musluklar veya sızdıran borular veya hatalı atık su ekipmanı (ör. tıkanmış oluklar) gibi bazı küçük çaplı su hasarları da vardır.

Hasarın boyutunu anlamak, su hasarı restorasyon projeniz için doğru nem ölçeri seçmenize yardımcı olabilir. Geniş bir alanı kurutuyorsanız, HT-4000 termo-higrometre, alanın bağıl nemini izlemenize yardımcı olur ve restorasyon başladığında daha spesifik inceleme yapabilmenizi sağlar.

Hasarın Yeri: Su hasarının tamamı zeminler ve duvarlarda meydana gelmez veya halı ve ahşap paneller gibi diğer malzemelerin altına kolayca gizlenemez. Bazı su hasarları, daha fazla zarar görmesi halinde maddi olarak üstesinden gelemeyeceğiniz yüzeylerde ortaya çıkar. Nemlenmiş alanın haritasını çıkarmak ve ayrıca daha fazla araştırma gerektirebilecek yüksek nem alanlarını belirlemek için iğnesiz(pinsiz) bir nem ölçer kullanışlı olur.

Pinsiz nem ölçer, düşük seviyeli elektromanyetik sinyaller yayarak ve alarak nem seviyelerini ölçmek için kapasitans kullanır. Bu tür ölçü aletleri genellikle yüzeyde duran bir sensör plakasına sahiptir, bu nedenle elde edilen ölçüm, plakanın alanı boyunca ortalama bir değerdir. Kullanıcı, daha yüksek veya daha düşük nem seviyelerini kontrol etmek için ölçü aletini söz konusu malzeme üzerinde hareket ettirebilir. Kullanıcılar, alçıpandaki çiviler gibi, ölçülen yüzeyin altında başka malzemelerin bulunma olasılığını hesaba katmalıdır. Çoğu restorasyon uzmanı, TechScan modeli gibi pinsiz ölçü aletleri kullanarak, su hasarı restorasyonu sırasında nem seviyelerini tahribatsız şekilde tespit ederek, bu potansiyel tutarsızlıkların farkında olacaktır.

Su Girişinin Kaynağı : Suyun binaya nasıl girdiğini bulmak, genellikle etkili restorasyona nasıl başlayacağınızı bulmanın ilk adımıdır. Su basmış binalarda, su hasarının kaynağı genellikle çok açıktır. Bununla birlikte, aynı blok veya bölgedeki diğerlerinin daha iyi durumda olduğu bir selde bir bina ağır hasar gördüyse, büyük su hasarının başka bir nedeni olabilir.

Etkili nem ölçerler, nem noktalarının yerini saptayarak su girişinin tam kaynağını bulmaya yardımcı olur. Bu sayede , restorasyon uzmanları ,bina sahipleri ve tesisatçılar gibi diğer profesyoneller, yalnızca mevcut hasarı onarmaya odaklanmak yerine önleyici, uzun ömürlü bir çözüm bulabilirler.

Kılcal bir harekette nemlenmeye yol açan ve mekanda yukarı doğru hareket eden gözenekli malzemelerin bulunduğu göz önünde bulundurulması gerekenler arasındadır. Restorasyon uzmanları ayrıca nemli bir alandaki hava akışını da göz önünde bulundurabilir - normal koşullar altında bile rutubetin devam etmesini önlemek yeterli mi? Kombine pinli ve pinsiz nem ölçer TechCheck PLUS gibi çok fonksiyonlu bir ölçüm cihazı, profesyonellerin tüm bir binayı değerlendirmesine ve farklı malzemeleri incelemesine olanak tanır. Böylece, nem seviyeleri hakkında daha fazla bilgi edinerek çok daha kapsamlı bir hasar değerlendirmesi yapabilirler.
 
Top