• Hoş geldiniz,

  Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

  Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Tektronix Webinar : Next-Level Precision: When a DMM is Not Enough, February 24th, Time : 22:00

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
Webinar Title: Next-Level Precision: When a DMM is Not Enough
Webinar Date: February 24 th
Webinar Time: 22:00
Registration Link: https://go2.tek.com/am-m-tek-c-next-level-precision-webinar-lp/

Are you asking too much from your existing instruments?

Measuring the extremes of current, voltage, and resistance can very quickly require capabilities not found in even top-of-the-line bench digital multimeters. Working with materials, detectors, or next-generation semiconductor technologies like SiC and GaN can quickly exceed existing instrument capability. Switching to more sensitive equipment, like nanovoltmeters, picoammeters or electrometers, will enable you to characterize low-level phenomena at the edge of the measurement envelope, more accurately.

But moving from a DMM to sensitive equipment can seem daunting, with new connection requirements and considerations in speed and noise.


Sign up for our webinar to learn:

 • How to identify when sensitive equipment is required in your setup
 • What to watch for when using a sensitive instrument
 • Tips on getting best results when using a sensitive instrument

Join Keithley Applications Engineer, Liz Makley, to learn when you should consider more sensitive equipment, and discuss the tricks and pitfalls when moving to sensitive equipment.

Aşırı akım, #voltaj ve direnci çok hızlı bir şekilde ölçmek, birinci sınıf dijital multimetrelerde #multimeters bile bulunmayan özellikleri gerektirebilir. Daha hassas ölçüm araçlarını ne zaman dikkate alacağınızı öğrenmek için web seminerimize kayıt olun. https://bit.ly/3Bsg30I #sensitiveinstruments #webinar

Measuring the extremes of current, #voltage, and resistance can very quickly require capabilities not found in even top-of-the-line bench digital #multimeters. Register for our webinar to learn when to consider more sensitive measurement instruments. https://bit.ly/3Bsg30I
#sensitiveinstruments #webinar
 

Ekler

 • webinar2402 social.jpg
  webinar2402 social.jpg
  336,1 KB · Görüntülenme: 0
Son güncelleme:
Top