• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Çoklu Çıkışlı DC Kaynaklar Esnekliği ve Güç Yoğunluğunu Birleştirir

NETES MÜHENDİSLİK

Tanınmış üye
Çoklu Çıkışlı DC Kaynaklar Esnekliği ve Güç Yoğunluğunu Birleştirir

AMETEK Programmable Power'ın iki yeni çok çıkışlı DC programlanabilir güç kaynağı serisi, askeri alanve havacılık testi, baskılı devre kartı montajı (PCBA) testi, otomotiv testi, telekomünikasyon testi, yarı iletken testi, ve proses kontrol uygulamaları gibi çok çeşitli uygulamaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Yeni ürünler arasında 1U yüksek şasiye uyan ve üç adede kadar bağımsız yalıtılmış çıkış sağlayan Sorensen™ Asterion® DC ASA ve Sorensen™ Asterion® DC ASM Serisi yer alıyor. 1U form faktörü, ATE uygulamalarında yerden tasarruf sağlarken, çoklu voltaj, fonksiyonel PCBA testi ve ayrıca yanma ve çevre testi gibi uygulamaları destekler.

Asterion DC ASA Serisi, sabit güç özelliğini korumak için maksimum çıkış voltajının maksimum çıkış akımıyla ters olarak değiştiği otomatik aralıklı çıkışlara sahiptir. Otomatik aralıklandırma özelliği, gerekli maksimum voltaj ve akım derecelendirmelerinizin test edilen ardışık cihaz türleri ile değişebileceği ATE sistemleri için maksimum esneklik sağlar. ASA Serisindeki mevcut dört çıkış kanalı, toplam 1.800W çıkış gücü sunan üç çıkışlı beslemeyle, kanal başına maksimum derecelendirme 42A'da 60V, 22A'da 80V, 17A'da 200V veya 6A'da 400V ile 600W I-V eğrisini takip eder. (Şekil 1).

sekil1amt%281%29.jpg


Şekil 1. ASA Serisi, kanal başına 600W I-V eğrisini takip eden dört model içerir.

Buna karşılık, Asterion DC ASM Serisi üç bağımsız, yalıtılmış dikdörtgen çıkış kanalına sahiptir. Bununla birlikte, ASM Serisi, 1U kasada üç kanallı bir besleme için toplam 5.100 W çıkış için kanal başına 1.700 W'ta daha yüksek güç derecelendirmeleri sunar. ASM Serisi, 42A'da 40V ile 4.3A'da 400V arasında değişen sabit voltaj ve akım değerleri sunan sekiz kanal konfigürasyonuna sahiptir (Şekil 2).

sekil2amt.JPG


Şekil 2. ASM Serisinin , sabit voltaj ve akım değerleri sunan sekiz konfigürasyonu bulunur.

Özel Uygulamalar

Yeni cihazları kullanan belirli müşteriler arasında, geliştirmiş olduğu yeni bir uzun menzilli füze sistemi için Hava Kuvvetleri mühendislik ve üretim geliştirme ödülü alan bir ana yüklenici de bulunmaktadır. Bu müşterinin uzun yıllık milyar dolarlık sözleşmesi boyunca çeşitli AC ve DC Asterion programlanabilir güç kaynaklarına ihtiyacı bulunmaktaydı. Müşteri içinde ASA serisinden de bulunan birçok Asterion cihazlarını satın almıştı.

Bu cihazların ana satış etkeni ise iki ASA serisi cihaz birleştirildiğinde 2U raf yüksekliğine sahip altı izole cihaz şeklinde kullanılan bir test sistemi oluşturmuştur.Bu işlem ile alandan tasarruf da sağlanmıştır. Ek olarak müşteri AMETEK Programlanabilir Güç’ün uzun vadeli destek konusundaki itibarından bahsetmiştir. Ayrıca müşteri, Asterion serisi yeni nesil ürün olduğunu rakipleri tarafından önerilen cihazların ise eski nesil olduğunu eklemiştir. Müşteri Hava Kuvvetleri ile olan sözleşmesi tamamlanana dek daha fazla Asterion cihazlarından almayı planlamaktadır.

Havacılık endüstrisindeki başka bir müşteri, bir ürün tanıtımını değerlendirdikten ve AMETEK Programmable Power'ın satış ve uygulama ekipleriyle yakinen değerlendirme yaptıktan sonra birkaç ASA modeli satın aldı. Müşteri, cihazıi yeni otomatik test sistemlerinde kullanacaktır. Müşteri, her bir test sistemi için gereken altı besleme kanalını 2U raf yüksekliğine sığdırma olanağından, ASA'nın yeni nesil olduğundan, AMETEK Programlanabilir Güç'ün yıllardır kapsamlı bir destek geçmişine sahip olduğundan bahsetti. Ayrıca küresel lokasyonları desteklemek için ASA Serisini ortak satın alma listesine ekledi.

Yerinde ve Uzaktan Kontrol

Müşteriler, uygulamalarını yerindeveya uzaktan kontrol açısından optimize etmek için ASA ve ASM Serisinin birçok özelliğinden yararlanabilir. Yerel kullanımda, ön panel dokunmatik ekranı ve kodlayıcı seçim düğmesi ile kullanıcıların çıktı parametrelerini, ölçümleri, konfigürasyonları ve sistem ayarlarını kontrol etmesine olanak tanır (Şekil 3).

sekil3amt.jpg


Şekil 3. ASA (resimde) ve ASM Serisi bir dokunmatik ekran, döner kodlayıcı ve LED'ler içerir.

Ana ekrandan birkaç üst düzey menüye gidebilirsiniz. Örneğin Gösterge paneli (Dashboard), çıktı parametrelerini değiştirmenize ve her kanal için çıktı ölçümlerini görüntülemenize olanak tanır (Şekil 4).

sekil4amt.jpg


Çıkış Programı menüsü, her kanal için voltaj, akım, güç, düzenleme modu, çıkış durumu ve aşırı gerilim koruma (OVP) seviyesinin ayarlanmasını sağlarken, Ölçüm menüsü her kanal için bu parametrelerin, durumların ve modların mevcut değerlerini gösterir. Diğer üst düzey menüler arasında, açılış durumlarının ve kullanıcı V/I sınırlarının ayarlanmasını sağlayan Konfigürasyonve aygıt yazılımı sürümlerini, son kalibrasyon tarihini görüntüleyen, ekran parlaklığını ve zaman aşımını kontrol eden Sistem Ayarları bulunur. Ön panel ayrıca her kanalın açık/kapalı durumunu gösteren ve besleme çıkışının kapanmasıyla sonuçlanan dahili arıza koşullarını gösteren LED'ler içerir.

Yine başka bir ön panel LED'i, arka panel bağlantıları aracılığıyla, beslemenin analog veya dijital uzaktan kumanda altında olduğunu gösterir (Şekil 5). Hangi arayüzün kullanılacağını seçmenize ve ilgili ayarları girmenize izin veren Kontrol Arayüzü üst düzey menüsünü kullanarak uzak arayüzleri ayarlayabilirsiniz.

sekil5amt.jpg


Şekil 5. ASA (resimde) ve ASM Serisi arka panel, analog ve dijital arayüzlere erişim sağlar.

İsteğe bağlı izole analog programlama arayüzlerini kullanıyorsanız, Kontrol Arayüzü menüsü, bir voltaj veya direnç kaynağı kullanıp kullanmadığınızı belirtmenize olanak tanır ve 5V ila 10V arasında tam ölçekli voltajı veya 5kW ila 10 kW tam ölçekli direnci seçebilirsiniz. Analog arabirim ayrıca, tam ölçekli çıkış voltajı ve akımının %0 ila %100'üne karşılık gelen varsayılan 0V ila 10V değerleriyle monitör sinyalleri sağlar.

Dijital arabirimler, LAN , RS-232C ve opsiyonel IEEE-488 arabirimi ile USB 2.0 içerir. Örneğin RS-232C için, baud hızı, bit sayısı, durdurma biti sayısı ve pariteyi ayarlamak için Kontrol Arayüzü menüsünü kullanabilirsiniz. LAN'ı seçerseniz, IP adresi ve ağ geçidi adresi gibi ayarlara erişebilir ve Kontrol Arayüzü menüsünü kullanarak Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolünün (DHCP) etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini belirleyebilirsiniz (Şekil 6).

sekil6amt.jpg


Şekil 6. Kontrol Arayüzü, LAN ayarlarına erişim sağlar.

USB için, Kontrol Arayüzü menüsünü kullanarak yapılandırılmış baud hızını görüntüleyebilirsiniz ve GPIB için IEEE-488 adresini ayarlayabilir ve kaynağın ana bilgisayara bir açılış servis talebi gönderip göndermeyeceğini belirleyebilirsiniz. Dijital bir arayüz kurulduğunda, kullanıcılar Asterion DC Virtual Panels™ GUI aracılığıyla bir bilgisayar ekranından çıkışları ve ayarları uzaktan kontrol edebilirler.

ASA ve ASM Serisi için programlanabilir işlevler, açma/kapama gecikmelerini, voltaj ve akım rampalarını ve sıralamayı içerir. Açma/kapama gecikmeleri, farklı zamanlarda açılıp kapanan birden fazla voltaj kaynağı gerektiren PCBA'lar gibi test edilen cihazlar için kullanışlıdır. ASA ve ASM modelleri, Gecikmeyi Yapılandır üst düzey menüsü veya uzaktan kumanda ile programlanabilen 0,1 saniyeden 100 saniyeye kadar gecikmeleri destekler.

Gerilim ve akım rampaları, 1ms'den 9.999s'ye kadar bekleme süreleri ile programlanabilir. Bunları Rampa üst düzey menüsü aracılığıyla veya uzaktan programlayabilirsiniz. Şekil 7'de gösterilen Virtual Panel segmenti, bir donanım tetikleyicisine yanıt olarak 12 saniye içinde 0V'dan 32V'a rampa yapacak şekilde programlanmış kanal 1'i ve bir yazılım tetikleyicisine yanıt olarak 15s'de 0V'dan 180V'ye rampaya programlanmış kanal 2'yi gösterir.

sekil7amt%281%29.jpg


Şekil 7. Sanal Paneller ekranının bu bölümü kanal 1 ve 2 için rampa programlamayı gösterir.

Sıralama

Uzak bir dijital arabirim kullanıyorsanız, ön panelden desteklenmeyen sıralamaya erişebilirsiniz. ASA ve ASM Serisi, her biri 20'ye kadar komuttan oluşan 50 dizi depolayabilir. Diziler, kapsamlı bir adım ve rampa fonksiyonları listesinden ve ayrıca döngü ve go-to komutlarından oluşabilir. Bir dizi, diğerini alt program olarak çağırabilir.

SEQ1 adlı bir dizi için bu SCPI kod bölümünü göz önünde bulundurun (kısa olması için sıfırlama ve bellek ayırma gibi diğer gerekli komutlar burada atlanmıştır):

s__ralama%20gorsel.png


Şekil 8, bu diziden kaynaklanan çıktı karakteristiğini göstermektedir. STOP komutundan sonra ünite, dizi içindeki son komut tarafından ayarlanan durumda kalır.

sekil8amt.jpg


Şekil 8. SEQ1 adlı örnek kod parçası bu yanıtı üretir.

Blog yazımızın devamı için tıklayınız: https://www.netes.com.tr/blog/coklu-cikisli-dc-kaynaklar-esnekligi-ve-guc-yogunlugunu-birlestirir
 
Top