• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

2022'de Dijital Multimetrenizin Kesinlikle Desteklemesini İstediğiniz Beş Konu

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
(Andrea Vinci)

Dijital multimetreler (DMM'ler) günümüzde en yaygın kullanılan elektronik test ekipmanı parçaları arasındadır ve ev tipi elektrik testlerinden, laboratuvarlara, saha hizmetlerine, masaüstü cihazlara, Nesnelerin İnterneti'ne (IoT) ve sensör testlerine, fabrikaların otomatik kurulumuna ve çok daha fazlasına kadar her yerde kullanılır. DMM'ler çoğunlukla elektriksel değerleri ölçmek için kullanılır. Günümüzde temel çözünürlüğe sahip en ekonomik DMM'ler bile standart olarak otomatik aralık, arkadan aydınlatma veya renkli ekran gibi özelliklere sahiptir. Zorunlu gerilim ve akım (AC/DC) ölçümlerine ek olarak direnç, sıcaklık, frekans ve kapasitans ölçümlerini de destekleyebilirler.

Teknolojik gelişmeler, özellikle laboratuvar tezgahlarında kullanılan üniteler için DMM işlevselliğine olan talepleri artırdı. 2022 ve sonrası için dijital multimetrenizde kesinlikle olmasına ihtiyaç duyacağınız beş özellik şunlardır:

● (Cloud) Bulut bağlantısı: USB stickler kullanmadan, anlık verileri doğrudan bulut havuzlarına ve interaktif sanal çalışma ekranlarına aktarma yeteneği

● Ünite üzerinde büyük hassas ekranlar ve dokunmatik ekran arayüzleri.

● Programlanabilirlik; birimin yerel olarak elde edilen verilere dayalı kararlar almasına izin verme ve çoğunlukla diğer uydu birimlerinin kontrolü dahil olmak üzere karmaşık eylemlerin yürütülmesini hızlandırma için.

● Üniteyi dizüstü bilgisayardan kontrol etmek ve otomatik raporlar oluşturmak için kapsamlı bir yazılım paketi.

● Herhangi bir veriyi kaçırmadan geçici yakalama için hızlı bir dijitalleştirme özelliği

1. Bulut Arayüz Yeteneklerine Sahip Dijital Multimetreler

Genel olarak DMM'ler elektronik test bilgilerini yalnızca cihaz ekranında görüntüleyen el tipi cihazlardır. Bu bilgiyi başka kişilerle kolayca paylaşmanın veya internete aktarmanın bir yolu yoktu. Şekil 1'de gösterildiği gibi son teknoloji ürünü DMM'ler, doğrudan DMM cihazından veri akışlarını izleyebilen ve kaydedebilen başlangıç seviyesi IoT veri akışı hizmetine bağlanmak için dahili basit bir yazılım kullanır. Kullanıcılar, doğrudan kontrol panelinden bir eşiğe ulaşıldığında ölçüm eşikleri ayarlayabilir, e-posta ve metin uyarıları alabilir.

figure1.jpg
Şekil 1. Bulut veri paylaşımı, sinyal analizini cihazlardan mobil cihazlara taşınabilir hale getirir.


Başlangıç Seviyesi Yazılım ; Bir hizmet platformu entegrasyonu olarak DMM’e uzaktan izleme yeteneği, ayrıca –bir PC veya harici yazılıma ihtiyaç duymadan - veri görselleştirme, tetikleme ve veri paylaşma yeteneği için gerçek zamanlı etkileşimli ekranlar sağlar. Uzaktan erişim özelliği, kullanıcıların dünyanın herhangi bir yerindeki mobil cihazlar da dahil olmak üzere herhangi bir tarayıcıda DMM'den gelen elektronik verileri uzaktan izlemesine ve analiz etmesine olanak tanır. Bu yetenek, çoklu sinyal izleme için tarama kartlarını destekleyen DAQ6510 gibi "veri kaydediciler (DataLogger)" olarak adlandırılan çok kanallı DMM'ler için de mevcuttur.

figure2%285%29.jpg
Şekil 2. Başlangıç seviyesi İnternet ve Bulut Özelliklerine sahip Tektronix- Keithley DMM6500

2. Büyük ekranlar ve Dokunmatik Ekran arayüzleri


Modern DMM'ler, birden fazla hattı görüntülemeyi, sanal düğmeleri kullanmayı ve DMM ekranında elektronik sinyallerin operatörün, üniteye laboratuvardan daha uzak olduğu fabrika ortamlarında bile açıkça görülebilmesini sağlayan büyük dokunmatik ekranlara ve etkileşimli gösterge paneline sahiptir.

F__GURE3.jpg
Şekil 3.
Osiloskop “benzeri” sinyal analizine sahip Büyük Dokunmatik Ekran Arayüzü

Bir dokunmatik ekranın “dokun ve yakınlaştır" özelliği, bu son derece karmaşık cihazları günlük bir cep telefonu kadar basit ve yeni nesil mühendisler için son derece tanıdık hale getirir.

3. Modern DMM'lerde Programlanabilirlik

DMM'ler genel olarak, test ve ölçüm cihazlarının kontrolü için tek tip ve tutarlı bir dil olarak Programlanabilir Cihazlar için Standart Komutlar (Standard Commands for Programmable Instrument- SCPI) programlama arayüzünü kullanmıştır. Önceden bu, DMM'de kullanılabilen tek programlama yöntemiydi. Bununla birlikte, modern DMM'ler, zamandan tasarruf etmek ve çoğunlukla zorlu üretim gereksinimlerini karşılamak için ölçümleri otomatikleştirmek için programlama esnekliğine ihtiyaç duyar.

figure4.1.jpg

figure4.2.jpg

Şekil 4.İşlevler ve ölçüm ayarlarına, sezgisel kullanıcı arayüzlerinden, API'den ve ayrıca işlevlerden erişilebilir olmalıdır.


Modern DMM'ler genellikle kullanıcıların üniteyi kontrol etmek için Python gibi dillerde kendi kodlarını yazmalarına izin verir. Ek olarak, DMM'ler, kullanıcıların kullanıcı arayüzünü özelleştirmesine, ekranı değiştirmesine veya bilgilerin nasıl otomatikleştirildiğine dair fabrikada yüklenen uygulamaları içerebilirler. Şekil 2'de gösterilen DMM, gömülü bir mikroişlemci içerir ve kullanıcıların kontrol komutlarını girmesine ve cihazın kendi içinde indirilip, saklanabilecek test komut dosyaları yazmasına olanak tanıyan bir Test Komut Dosyası Programlama (TSP) komut dosyası dili içerir.4. Kapsamlı Yazılım Paketi ve Diğer Birimlerle Etkileşim

Modern DMM'ler artık kapasitans, sıcaklık (RTD, termistör, termokupl) ve değişken akım kaynaklarıyla diyot testi dahil olmak üzere diğer elektronik ölçümler için genişletilmiş yetenekler içeriyor. Şekil 1'de gösterilen DMM, KickStart adlı bir yazılım uygulaması tarafından desteklenmektedir. Kickstart, kullanıcıların birden fazla cihazdan (DMM'ler, güç kaynakları, SMU cihazları, veri kaydediciler, elektrometreler gibi hassas birimler ve hatta birkaç Tektronix osiloskop modeli dahil) verileri yapılandırmasına, test etmesine ve toplamasına izin veren bir Cihaz PC Kontrol Yazılımıdır. Kullanıcılar aynı anda sekiz cihaza kadar kontrol edebilir ve her cihazdan milyonlarca veri okuyabilir. Yazılım, anormallikleri ve eğilimleri keşfetmeye yardımcı olan çizim ve karşılaştırma araçları içerir.

figure5%281%29.jpg
Şekil 5: Tüm cihazların kontrolüne ve ölçüm raporlamasına izin veren Tektronix Keithley yazılım paketi kontrol paneli


Kullanıcılar, ek analiz veya test güncellemelerini paylaşmak için test yapılandırmalarını kaydedebilir ve verileri dışa aktarabilir. Bu gelişmiş yazılım paketleriyle ilgili en önemli nokta, bunların düzenli olarak bakımının yapılması, geliştirilmesi ve lisans modellemesinde kalıcı lisans satın alımına daha uygun maliyetli bir alternatif olarak, değişken süreli lisans kullanımının yanı sıra yıllık lisans satın alımlarına da izin verilmesidir.

Blog yazımızın devamı için Tıklayınız.
 
Top