• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

729 Otomatik Basınç Kalibratörü ile Kalibrasyon Süreleri Nasıl Düşürülür?

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
solyanPNG.PNG


ABD'de kömür yakan bir güç üretimi tesisi, proseslerin güvenli ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak için ciddi bir önleyici bakım programına gerek duyar. Proses enstrümantasyonunda hassas ve tutarlı basınç kalibrasyonu gerçekleştirmek, bu programın önemli bir parçasıdır. Tesisin enstrümantasyon kalibrasyon ekibi, katalitik proseslerden emisyonlara kadar her şeyi izleyen ve kontrol eden yüzlerce verici ve basınç anahtarının hem bakımından hem de bunlarla ilgili sorunların giderilmesinden sorumludur. Tesisin onlarca yıldır kullanılan belgeleme prosesi kalibratörünün değiştirilmesi gerektiğinde, tesisin enstrümantasyon şefi, verimliliği artırmak amacıyla yeni nesil basınç kalibratörlerini araştırmaya başladı. Bu araştırma sonucunda Fluke 729 Otomatik Basınç Kalibratörüne ulaştı.
Yeni Nesil Basınç Kalibrasyonu
Enstrümantasyon şefi, "729 Otomatik Basınç Kalibratörünü seçme nedenimiz, otomatik bir pompaya ve en son standartlara sahip olması, ayrıca kalibrasyon sonuçlarını otomatik olarak kaydetmesi." diye açıklıyor.
Cihazın sunduğu otomatik özellikler, basıncı kontrol eden ve düzenleyen dahili otomatik pompadan
çok daha üstün nitelikte.
Fluke 729 ayrıca hortumlarda ve test düzeneklerindeki küçük sızıntıları telafi etmeye yardımcı olan otomatik dahili hassas basınç ayarına da sahip. Örneğin depolanmış sıkıştırılmış hava ve minyatür hava valfleri, test bağlantı noktasından havayı serbest bırakarak azalan adım testlerinde basıncı kontrol eder.
İş Yükü Çıktısında Artış
Kalibrasyon personeli, Fluke 729 ürününü birkaç ay kullandıktan sonra verimde artış gözlemlemeye başladı. Enstrümantasyon amiri, "729 ile tek seferde birden fazla basınç noktasını otomatik olarak test edebiliyoruz." diyor. "Basıncı boşaltıp tekrar artırmaya gerek kalmadan doğrudan basınç düşürme ayar noktasına ulaşabiliyoruz ve bu da kesinlikle daha verimli olmamızı sağlıyor." Enstrümantasyon teknisyenleri ayrıca 729'da bulunan Otomatik Kademelendirme işlevinden de faydalanarak otomatik olarak çalışan bir kalibrasyon adımları sekansı ayarlayabiliyor. Amir, bir arada sunulan otomatik özellikler ve çok sayıda yerleşik işlevin, teknisyenlerin önleyici bakım sırasında rota başına yaklaşık %20 daha fazla cihazı kalibre etmesini sağlayacağını ve ayrıca sorun gidermeyi de hızlandıracağını öngörüyor. Üstelik tüm bunlar hala kağıt belgeleme kullanarak mümkün oluyor.
solfabrikaresmi%20kucuk.jpg


Tesis amiri, verimi daha da artırmak için tesisin kağıt belgeleme sisteminden uzaklaşmasını sağlamak amacıyla DPCTrack2™ Kalibrasyon Yönetimi Yazılımını kullanıma almayı planlıyor. DPC Track2 ile teknisyenler belgelenen kalibrasyon sonuçlarını, kağıt belge düzeninde kaydetmek yerine doğrudan bir PC'ye yükleyebilir ve yönetebilir. Böylece enstrümantasyonu yönetmek, programlı testler ve raporlar oluşturmak ve gerekirse bir sorunun kaynağını bulmak üzere tüm cihazların geçmiş bilgilerini aramak kolaylaşır. Fluke testleri, rota temelli bakım için 729 ürününü kağıtsız iş akışları ve belgeleme yazılımı ile birlikte kullanmanın %50'ye kadar zaman tasarrufu sağlayabileceğini öngörüyor.
Çok İşlevli Gerçek Verimlilik
Enerji santralinde enstrümantasyon teknisyenleri 729'u hem sahada hem de servis atölyesinde kullanmaktadır. Bir iş talebi oluşturulduğunda operasyonlardan sorumlu ekip, hedef cihazı izole eder ve çevrim dışına alır. Amir, "Mümkün olsa bu cihazın basıncını sahada artırırdık ancak bazı cihazların atölyeye getirilmesi gerekiyor" açıklamasını yapıyor.
Sahada veya atölyede, Fluke 729, birden fazla aletin yapacağı işi yapabiliyor. Daha önce, bir vericiyi ya da anahtarı test etmek için teknisyenin hedef cihazı bir güç kaynağına ve bir Hart İletişim Cihazına bağlaması gerekmekteydi. Fluke 729 ile artık buna gerek yok. Amir şöyle açıklıyor: "729, devreye kendisi güç sağlıyor ve yerleşik olarak Hart iletişimini içeriyor; dolayısıyla bu işlerin hiçbiriyle uğraşmamıza gerek kalmıyor." "729'nin HART iletişimini, vericinin menzilini doğrulamak amacıyla kullanıyoruz. Ardından test etmek istediğimiz noktaların sayısını ve hata yüzdesini ayarlıyoruz ve çalıştırma düğmesine basıyoruz. 729, geri kalan her şeyi otomatik olarak yapıyor." Fluke 729 yalnızca zaman tasarrufu sağlamıyor, aynı zamanda çoklu işlevleri sayesinde alet çantasında yer açmış oluyor.
Enstrümantasyon şefi sözlerini şöyle noktalıyor: "Teknisyenler yanlarına bir basınç kalibratörü, Hart iletişim cihazı, el pompası ve ekstra basınç modülleri almak yerine, sadece Fluke 729'u alıyor. Bu da hem zaman kazandırıyor hem de onları zahmetten kurtarıyor."
 

Ekler

  • SOCIAL.jpg
    SOCIAL.jpg
    667,8 KB · Görüntülenme: 0
Top