• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Daha Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Emisyonsuz Bir Dağıtım Sistemi Geliştirmek

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
Amazon'un iki günlük teslimatından GrubHub ve Uber Eats'e, kapınıza kadar teslim edilen hemen hemen her şeyi alabilirsiniz. Bu, COVID-19 salgını sırasında uygun ve inanılmaz derecede avantajlı olsa da, olumsuz bir yan etkisi de vardır. Yollarımızdaki araba ve dağıtım kamyonlarındaki artış, karbon emisyonlarında önemli bir artışa neden olmuştur.
EPA'ya göre, 2019'daki toplam ABD sera gazı emisyonlarının büyük bir kısmını (%29) ulaşım endüstrisi oluşturdu. Ve 2020 tarihli Dünya Ekonomik Forumu raporu, dünyanın en büyük 100 kentindeki teslimat araçlarının sayısının 2020 ile 2030 arasında %36 artacağını ve bunun da teslimat trafiğinden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarında %32'lik bir artışa yol açacağını belirtti.
Neyse ki Magway'deki ekip bir çözüm üzerinde çalışıyor.
Arabaları Yoldan Çekerek Karbon Emisyonlarını Azaltmak
Londra'da yenilikçi bir girişim olan Magway, Birleşik Krallık genelinde bir yeraltı boru ağı aracılığıyla parsel ve mal teslim etmek için emisyonsuz bir sistem geliştiriyor. Devrim niteliğindeki yeni dağıtım sistemi, malları taşımak için manyetik raylar ve bir dizi küçük vagon kullanıyor. Şirket, emisyonsuz boru hattı tabanlı dağıtım sistemlerinin dağıtım merkezlerinden gelen paketlerin teslimatında devrim yaratacağını ve dağıtım araçlarının %90'ını yollardan çekerek kirliliği ve tıkanıklığı azaltacağını umuyor.
Magway'deki araştırmacılar ve mühendisler, bu dağıtım sistemini geliştirirken, 106 süreksiz stator lineer senkron motora sahip 213 fitlik bir pistte tasarımlarını test ediyorlar. Arabaların kendilerine bağlı mıknatısları vardır ve motorları geçerken, saniyede ortalama 50 fit hızla ileri doğru itilirler. Şu anda, pistte aynı anda üç vagon çalıştırılabilirler.
Ancak mühendisler sistemlerini test ederken çok fazla elektrik gürültüsü olduğunu fark ettiler. Bu istenmeyen elektrik sinyallerinin kaynağını bulmak için ekibin güçlü bir cihaza ihtiyacı vardı.

Elektrik Motorlarının Performansını Karakterize Etmek
Güç kaynaklarının performansını doğrularken ve karakterize ederken çoğu zaman olduğu gibi, Magway ekibinin aynı anda dörtten fazla analog kanalı yakalaması ve analiz etmesi gerekiyordu. Ancak birçok osiloskopta sadece iki veya dört kanal bulunur. Bu nedenle, uygun sayıda sinyali yakalamak ve gürültünün temel nedenini belirlemek için Magway ekibinin daha gelişmiş bir cihaza yatırım yapması gerekiyordu.
Ekip, iş için sekiz kanallı 5 Serisi Karışık Sinyal Osiloskopuna (MSO58) karar verdi. MSO58'in sekiz kanalı, Magway tarafından geliştirilen karmaşık sistemlerde daha iyi görünürlük sağlar. MSO58'de sinyaller yakalandığında, cihaz bu sinyalleri dalga biçimleri, spektrumlar veya her ikisini aynı anda geniş 15,6 inç, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranında görüntüler.
ana%20gorsel%20kopya.jpg

Magway'de İnovasyon Mühendisi olan Aanchal Mittal, "Cihazı her çalıştırdığımızda, akımlar, gerilimler, konumlar, hızlar ve torklar dahil olmak üzere binlerce satırlık veri topluyoruz" dedi. “Tektronix ile, çok sistematik, metodik bir yaklaşım uygulayabilir ve tüm bu verileri herhangi bir sorunu tespit etmek ve bir çözüm bulmak için analiz edebiliriz. Magway'de yaptığımız her şey veriler tarafından yönlendiriliyor, bu nedenle bu verileri toplamak için doğru kaynaklara sahipsek işimiz çok daha kolay hale geliyor."

AC Etki Alanındaki Bir Sistemi Analiz Etmek İçin Benzersiz Çözümler Bulmak
Sürücü sistemlerini test ederken, üç fazlı AC sinyallerine dayalı olarak kontrol mantığına hassas ayar yapmak çok önemlidir. Ancak, AC alanındaki sistemi analiz etmek zordur. Bu nedenle, Magway ekibi Tektronix MSO58'e ek olarak, Tektronix 'in üç fazlı AC dalga formlarını DC sinyal haline getiren Inverter Motor Drive Analysis (IMDA) yazılımına da yatırım yaptı. Ölçüm ve hesaplamalar DC sinyaller üzerinde daha kolay yapılır. Bu, Magway'e kontrol sistemlerini ve güç elektroniğini genel sistemin performansıyla ilişkilendirmenin daha kolay bir yolunu sağlar.
Mittal, "Tüm kontrol sistemimiz, DQ eksenindeki akımlarımızı ve voltajlarımızı ölçmek üzerine kuruludur," diye açıkladı. “IMDA yazılım çözümü ve problarla birlikte 5 Serisi osiloskop, DQ eksenindeki akımlarımızı ve gerilimlerimizi ölçmemize ve bunları üç fazlı akımlardan dönüştürmemize gerçekten yardımcı oluyor. Bu sadece aklımıza bile gelmemiş bir yöntem. Bu yöntem elektrik sistemimizin sağlamlığını geliştirmemize yardımcı olacaktır.”

Hızlı Aksiyon İçin Destek Alma
Maqway'i hızlı bir şekilde çalışır duruma getirmek için Tektronix mühendislik uzmanlarından oluşan bir ekip destek sağladı. Ekip, yeni osiloskoplarından tam olarak nasıl yararlanacaklarını anladıklarından emin olmak için Magway'in personeliyle birlikte çalışarak ekibi tüm özellikleri ve yetenekleri konusunda inceledi.
Mittal, "Tektronix ile çalışmak gerçekten faydalı oldu ve teknoloji desteği harikaydı. diye ekledi. Bize yardım etmek için çok zaman harcadılar ve artık cihazın nasıl kullanılacağını biliyoruz. Kurulum için gereken yardımı aldık ve şimdi ihtiyacımız olan tüm ölçümleri alabiliriz."
Magway ekibi hala elektrik sistemlerindeki bazı sıkıntılar üzerinde çalışıyor olsa da, artık hızlı bir şekilde sorun giderme araçlarına sahipler. Baş proje mühendisi de dahil olmak üzere mühendisler, sahadaki her motor ve sürücüde Tektronix osiloskopu kullanıyor ve MSO58'in çalışmaları için inanılmaz derecede etkili bir cihaz olduğu kanıtlandı.

Doğru Partner ile Daha İyi Bir Dünya Yaratmak
Yenilik, Magway'in merkezinde yer alır. Bu, çoğu İnovasyon Mühendisinin iş unvanlarına yansımaktadır. Bu nedenle, Magway'in yenilikçi yaklaşımını destekleyen benzer düşünen ortaklarla çalışmak ekip için inanılmaz derecede önem teşkil etmektedir.
Mittal, "Birlikte iyi çalışabileceğimiz şirketler arıyoruz," dedi, "Yaptıkları işten heyecan duyan ve bizim yaptığımız mühendislik tutkusunu paylaşan şirketler. Ayrıca dünyayı daha iyi bir yer haline getirme tutkusu olan şirketlerle çalışmak istiyoruz. Hızla yenilik yapmamızı sağlayan bir Ar-Ge ortaklığına ihtiyacımız vardı çünkü dünyada görmek istediğimiz değişiklikleri bu yenilik sayesinde göreceğiz. Ve bunu Tektronix'te bulduk.”