• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Daldırma Derinliği Gerçekten Önemli Mi?

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye

Uygulama Notu

Sıcaklık probu ile ölçüm yapmak iddialı olabilir. Fluke Calibration'da en sevdiğiniz sıcaklık uzmanlarıyla iletişime geçtiğinizi ve yıllardır yaptığınız ölçümlerin düşündüğünüz kadar iyi sonuç vermediğini öğrendiğinizi hayal edin. Endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. Fluke Calibration'daki sıcaklık uzmanları yardım etmek için burada. Bu uygulama notu, daldırma derinliğinin, sıcaklık aralığının ve uyumun sıcaklık ölçümlerinizi nasıl etkilediğini açıklar ve sıcaklık ölçümlerinizden en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacak bazı yararlı yönergeler sağlar.



Kabul edilebilir daldırma derinliği

Birçoğumuz “kabul edilebilir daldırma derinliği.” sözlerini duyduk. Ama bu gerçekten ne anlama geliyor? Kabul edilebilir bir daldırma derinliği duruma bağlı olarak değişebilir. Örneğin, Birincil Standart Kalibrasyon Laboratuvarımızdaki kişiler, belirsizlikleri 1 mK veya daha az olan standart bir platin dirençli termometreyi (SPRT) kalibre ederken çok derin daldırmalar arayacaklardır. Öte yandan, test etmekte olduğunuz yanıcı motorun soğutma sıvısını izlemek için kullanılan sıcaklık probunun çok derine daldırılması gerekmeyebilir. Peki daldırma derinliğinizin yeterli olduğunu nasıl anlarsınız? Basit bir genel kural uygulamak karar vermenize yardımcı olabilir. Endüstriyel bir deneme sıcaklık kalibrasyonu uygulaması için, prob çapını on beş ile çarpmanız ve ardından dahili sensör uzunluğunu sonuca eklemeniz yeterlidir. Bu nedenle, örneğin, bir inç dahili sensör uzunluğuna sahip çeyrek inç çapında bir probunuz varsa, probu minimum daldırma derinliği (0.25 inç x 15 inç) + 1 inç = 4.75 inç olacak şekilde daldırmanız gerekir. SPRT'ler gibi çok daha düşük belirsizliğe sahip problarla çalışıyorsanız, çarpanı 20'ye hatta 30'a çıkarmak iyi bir fikirdir.

1551Ex_300dpi_354x236mm_C_NR-11190%20kopya%202.jpg


Birincil standart seviye sıcaklık ölçümleri çok daha derin daldırma derinlikleri gerektirir.

Sıcaklık aralığı

Kısa veya düzensiz probları ölçerken ortaya çıkan bir diğer endişe de sıcaklık aralığıdır. Bir probun sıcaklık aralığı büyük bir rol oynayabilir. Bir sıcaklık sensörünün çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklarda, belirli bir doğruluk seviyesinde çalışmasını bekliyorsanız, ortam havasının prob üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurmalısınız. Bunu bir soğutucu/ısıtıcı düşünün. Örneğin, probun bir ucu 500 ° F (260 ° C) 'de ve probun ortam havasındaki tutacağı / fikstürü varsa, sensörün tutacağının veya fikstürünün bir soğutucu/ısıtıcı görevi göreceğini ve muhtemelen yaptığınız ölçümü değiştireceğini hayal edebilirsiniz. Buradaki anahtar kavram, ilgilendiğiniz sıcaklığın ortam havasından ne kadar çok uzak olursa, gövde iletiminin veya "ısı kaybının" ölçümünüzü değiştirme olasılığının o kadar yüksek olduğunu anlamaktır.



Uyumluluk

Diğer önemli konu ise uyumdur. Bir sıcaklık probu, çevredeki ortamın sıcaklığını bir algılama elemanına iletme yeteneğine dayanır. Örneğin hava sıcaklıkları, ölçülmesi en zor olanlardandır. Hava çok etkili bir ısı yalıtkanıdır ve sıcaklık ölçümlerini biraz sorunlu hale getirir. Sıcaklık probunuz ölçtüğünüz sıcaklık kaynağı ile iyi bir termal temas kurmazsa, gerçek sıcaklığının doğru bir temsilini alamazsınız. Bu hava boşluğunu en aza indirmek çok önemlidir. Başka bir deyişle, daldırma derinliği temel kuralını izlemiş olsanız bile hava boşluğu yalıtkan görevi görecektir ve ölçülen sonuçlar üzerinde bir miktar etkisi olacaktır.

GORSEL%202%282%29.jpg


Doğru sıcaklık ölçümleri yapmak için önerilen yollar

Yaptığınız sıcaklık ölçümlerinin mümkün olduğunca doğru olmasını sağlamak için ne yapabilirsiniz? İşte bazı genel öneriler:

  • Probunuzun dahili olarak nasıl bir araya getirildiğini anlayın. Eğer belirtilmemişse, sensör uzunluğunu ve prob kılıfı ucuna göre konumunu üreticiden istemek iyi bir fikir olabilir. Bu bilgi, uygun daldırma derinliğini hesaplamanıza yardımcı olacak ve ölçüm işlemini probun hangi bölümünün gerçekten yaptığı konusunda size bir fikir verecektir.
  • Uygulamayı bir bütün olarak düşünün. Mümkün olduğunca doğru bir şekilde ölçeceğinizden ve gerçekten ölçmekle ilgilendiğiniz şeyi ölçtüğünüzden emin olmak için uygun daldırma derinliğini, uyumunu ve yönlendirmesini ayarlayın.
  • Peki ya uyum? Örneğin kuru blok kalibratöre bir prob yerleştiriyorsanız, probun mümkün olduğu kadar küçük bir hava boşluğu ile sığmasını beklersiniz. Bu probun sıkışması mümkündür, bu yüzden bu adımda biraz dikkatli olun. 0,25 inç veya daha küçük prob çaplarıyla çalışırken, genellikle probun dış çapı (OD-outside diameter) ile kuyunun iç çapı (ID-inside diameter) arasında yaklaşık 0,005 inçlik bir fark aramalısınız. Daha büyük çaplı problar için, 0,010 inç seviyesinden başlamak idealdir.
 
Top