• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Darbe Radar Sinyal Analizi

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye

Radar.jpg

Günümüzde radar uygulamaları, ister savunmada ister havacılıkta olsun, birden fazla kanalda analiz yapılmasını daha fazla gerektirmektedir. AESA anteni için, verici ve alıcı modülü kalibrasyonu önemlidir ve verimli kalibrasyon için birden fazla kanalı senkronize edebilmek zor olabilir.
FPGA, ASIC'ler ve diğer çip üzerinde silikon (silicon-on-chip ,SOC) tasarımlarında çalışan radar DSP ve sistem entegratör mühendislerinin gerçekçi elektronik savaş (electronic warfare ,EW) senaryolarını çoğaltmaları ve oluşturmaları gerekir. Hem radarı hem de test edilen hedef simülatörünü analiz edebilmeleri gerekiyor. Bu aynı zamanda radarın gelişmiş analizini yapmak için ışın şekillendirici işlemeyi, doppler filtrelemeyi ve darbe sıkıştırma aşamalarını da içerir.
Bunu mümkün kılan araçlar arasında Tektronix spektrum analizörleri veya osiloskoplar ile Tektronix SignalVu VSA veya vektör sinyal analiz yazılımı bulunur. İkincisi, çeşitli donanım enstrümanlarında kapsamlı ve tutarlı bir görünüm sunar. Ayrıca darbe analizi gibi daha gelişmiş şeylerin yanı sıra spektrum analizi, vektör sinyal analizi ve sinyallerin demodülasyonu için çok alanlı bir araç setidir.
Senaryo Oluşturma ve Analizi Radar/EW Sistem Mühendislerinin Karşılaştığı Zorluklar
Senaryolar ve zorlukların üstesinden gelmeyi düşünmenin bir yolu, osiloskobun her kanalında otomatik darbe parametresi analizini keşfetmektir. Tipik bir radar test sistemi senaryosunda, hem radar test edilir hem de radar hedef simülatörüne bağlanır. Bunun ortaya çıkardığı zorluk, tüm sistemin grup gecikmesini ölçebilmektir, bu da menzil simülasyonunu etkileyebilir. Radar hedef simülatörü, konum ve hızı simüle etmek için bir miktar gecikme veya doppler kayması uygular. Dolayısıyla, simülatörün olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için bu gecikmenin veya kaymanın karakterize edilmesi gereklidir.

Figure%201%20kopya.jpg

Şekil 1. Radar Test Sistemi

Frekans ve kazanç farklılıkları hatalara neden olabilir ve zamanlama hatalarının da çeşitli kaynakları vardır. Sinyalimizin önceki ve sonraki durumunu görebilmemiz için radar çıkışlarının ve hedef simülatörünün çıkışlarının her birini atamamız veya araştırmamız gerekiyor. Çok kanallı bir osiloskop ile radar hedef simülatörümüzün hem öncesi hem de sonrasına kolaylıkla bakabiliyoruz. Aşağıdaki resim kurulumumuzun neye benzediğini temsil ediyor.

Figure%202%20kopya.jpg

Şekil 2. Osiloskop ve Spektrum Analiz Yazılımına Sahip Radar Test Sistemi.

6 Serisi B MSO osiloskopunda çalışan çok kanallı SignalVu yazılımı kullanılarak bir radarın ve hedef simülatörünün nasıl kalibre edilip doğrulanabileceğini gösteren gösterimi izleyin.

View:https://youtu.be/G-qsu8MBq0Y?si=tXNTUOGSzgkwviEg
 
Top