• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Denizcilik Endüstrisinde Basınç Ölçüm Teknolojisi Uygulamaları

NETES MÜHENDİSLİK

Tanınmış üye
Sensör teknolojisi, denizcilik sektöründe ve özellikle gemi yapımında önemli bir rol oynamaktadır. Çeşitli tanklardaki basınç, sıcaklık ve diğer değişkenlerin güvenilir ve doğru ölçümü, agresif sıvıların kaçaklarını önlemede, gemi operasyonlarında su sirkülasyon sistemlerini kontrol etmede ve ayrıca yükün açık denizlerde sorunsuz bir şekilde taşınmasını garanti etmede önemli bir önlemdir.
Burada kullanılan sensör teknolojisi çok sayıda katı gereksinimi karşılamalıdır. Bunlar, her şeyden önce, kullanılan malzemelerin uzun vadede kullanım için yeterince sağlam olmalıdır. Elektronikler ayrıca açık denizlerin zorlu koşullarına dayanabilmeli ve bu nedenle son derece dayanıklı kalmalıdır.

Kuru Ve Sıvı Yüklerin Takibi
Yükün ana bileşeni, deniz yoluyla taşınan hem kuru hem de sıvı kargolarla sevk edilecek mallardan oluşur. Kuru yük, tahıl ve hayvan yemi gibi dökme malların yanı sıra genellikle konteynırlarda tutulan parça mallar taşınırken kullandığımız terimdir. Bununla birlikte, benzin, petrol ve gaz yağı da dahil olmak üzere oldukça hassas maddeler genellikle burada taşındığından, sıvı kargolar özellikle dikkatli ve güvenilir izleme gerektirir. Agresif sıvı maddelerin kaçaklarını önlemek ve böylece en ciddi ekolojik sonuçları olan kazaları önlemek için kullanılan ürünler özellikle sağlam ve güvenilir olmalıdır. Bu, sensör sistemlerinin en yüksek talepleri de karşılaması gerektiği anlamına gelir.

Tatlı Su Ve Atık Su Tankları
Kargo gemilerinde tatlı veya içme suyu ya özel içme suyu tanklarında taşınır ya da deniz suyundan arıtma işlemi ile elde edilir. Gemi atık sularının dahili depolama sistemlerinde toplanması, arıtılması ve bertarafı da uygun bir teknoloji kullanılarak izlenmelidir. Bu atık su genellikle yağlar veya temizlik maddeleri gibi zararlı maddelerle kirlendiğinden, işlenmesi de belirli ek gerekliliklere tabidir. Hem tatlı su hem de atık su tankı sistemleri, yerleşik sensörler kullanılarak kontrol edilir ve izlenir. Bu şekilde, sistemler en verimli şekilde izlenebilir ve bu da açık denizlerde optimum su teminini garanti eder.

Balast Tankları
Balast tankları nakliyenin önemli bir parçasıdır. Bu tankları yüklemeden büyük kargo gemileri bazen çok hafif olabilir, bu da pervanelerinin suda yeterince derine oturmayacağı anlamına gelir. Yeterli çekişi sağlamak için, balast tankları deniz suyuyla doldurulur ve hatta yüklü bir gemideki ağırlık dağılımını eşitlemek için kullanılabilir. Bu tanklar tuzlu su ile doldurulduğundan hem tankların malzemeleri hem de kullanılan sensörlerin malzemeleri sağlam ve korozyona dayanıklı olmalıdır. Yüksek güvenilirlik ve dayanıklılığa da özellikle dikkat edilir, çünkü sensörler araç üstü işletim sırasında neredeyse erişilemez durumdadır ve bu nedenle herhangi bir manuel bakım veya incelemeye gerek kalmadan kusursuz bir şekilde çalışması gerekir.

image006.png

Şekil1: Seviye ölçümü kurulum seçenekleri

Özel Sensör Gereksinimleri
Son birkaç yılda, gemi inşa endüstrisi, kullanılan sensörlerin üretiminin buna göre yanıt vermesi gereken kararlı bir yenilik akışı gördü. Örneğin, 15 yıl önce paslanmaz çeliğin dayanıklılığı hala büyük bir endişe kaynağıyken, bugün 21 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklarda tuzlu su ile temas ettiğinde paslandığını kabul ediyoruz. Günümüzde bunun yerine titanyum kullanılmaktadır. STS bu sorunu erken fark etti ve titanyumu algılama teknolojisinin kalıcı bir bileşeni olarak kullanan ilk şirketlerden biriydi. Bu son derece kararlı ve sağlam malzeme, en olumsuz koşullara bile dayanabildiğinden, artık çok çeşitli basınç vericileri ve daldırma probları için standart olarak kullanılmaktadır.
Sektörün kendisi büyüdükçe ve geliştikçe teknolojik gereksinimler sürekli değişmektedir. Kısa bir süre önce standart olarak kabul edilenler, bugün için zaten yetersiz olabilir. Bu nedenle STS sürekli olarak sunduğu algılama teknolojisini daha da geliştirmek için çabalıyor, böylece artan endüstriyel talepler karşısında bile güvenilirliği ve doğruluğu garanti ediyor. Bununla birlikte, bu esneklik ve kalite, geri dönüş oranlarının ihmal edilebilecek kadar düşük olması ve problemlerin hatalı teknolojiden ziyade insan hatasından kaynaklanma olasılığı daha yüksek olduğu için karşılığını vermektedir.

AE Sensörleri ile İşbirliği
27 yılı aşkın bir süredir STS, Hollandalı aile şirketi AE Sensors ile birlikte çalışıyor. Birlikte, gemi inşa endüstrisindeki büyük müşterilere algılama teknolojilerini tedarik ediyoruz. Yetkili danışmanlık ve esnek çözümlerin kullanımı ile müşterilerimiz kısa sürede muazzam bir büyüme kaydetmeyi başardılar. Şimdiye kadar, dünyanın her yerindeki tersanelerde, dalgıç sondaların, basınç vericilerinin ve STS'nin diğer özel çözümlerinin kullanıldığı son teknoloji gemiler inşa ediliyor. Her şeyden önce, titanyumdan yapılmış ve Teflon kablolarla donatılmış ATM/N ve ATM.1ST/N sensörlerimiz standart olarak kullanılıyor.
Modüler montaj sistemleri sayesinde sensörlerimizin kurulumu, mevcut gereksinimlere göre değişken şekilde uyarlanabilir. Pozitif veya mutlak basınç gibi çeşitli ölçüm biçimleri de uygulanabilir. STS ve ortağımız AE Sensors'un yüksek esnekliği, algılama teknolojimizin kusursuz kalitesiyle birleştiğinde, memnun müşterilerimizle uzun yıllar süren işbirliğiyle kendini kanıtlamıştır.
 
Top