• Hoş geldiniz,

Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Doğruluk Kritik Olduğunda

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
Kalibrasyon laboratuvarları, zorlu ihtiyaçları karşılamak için yüksek kaliteli test kablolarına, problara ve konnektörlere ihtiyaç duyar
Artan endüstri ve hükümet standartlarının olduğu bu çağda, kalibrasyon laboratuvarlarına olan talepler giderek artıyor. İster kurum içi bir laboratuvar ister bir saha birimi olsun, yüksek doğruluk derecesini korurken kısa sürede daha fazla kalibrasyon yapılması için baskısı vardır.
Fluke Corporation servis mühendisi Mike Brown, “QS9000 standardı otomotiv endüstrisi için parça tedarik eden insanları zorlarken, AS9100 standardı da havacılık ve uzay için parça üreten insanları zorluyor ve ISO 17025 gereklilikleri yalnızca kalibrasyon laboratuvarlarını değil, test laboratuvarlarını da kapsayacak şekilde genişlemeye başlıyor, ardından giderek daha fazla insan daha fazla kalibrasyona ihtiyaç duyuyor," dedi.
Herhangi bir kalibrasyon laboratuvarındaki kritik bileşenler arasında yüksek kaliteli test kabloları, problar ve konnektörler bulunur. İyi kablolar ve konnektörler, kalibrasyonları hızlandırmaya yardımcı olabilir; kalitesiz kablolar ise, sorun gidermede bir mühendisin saatlerine mal olabilir.
Crane Aerospace and Electronics kalibrasyon laboratuvarı teknik sorumlusu Michael White, "Buraya güvenle gelebilmek ve test kurulumunuzla ilgili sorunları gidermek zorunda kalmayacağınızı bilerek işinizi yapabilmektir," dedi. "Sorunun nerede olduğunu bulmaya çalışırken saatlerce zaman harcayabilirsiniz. Alt katta ekipmanını geri isteyen bir üretim süpervizörünüz varsa, 'kablolar kötü ve yedek takımım yok' demek zorunda kalmazsınız.”
1999 yılında kurulan Crane Aerospace and Electronics, teknik özellikleri, kanıtlanmış ürün güvenilirliği, yenilikçi çözümleri ve genel değeri ile tanınmaktadır. Her bir Vinç bölümü, ISO 9001 ve AS9100 sertifikalıdır ve birinci sınıf süreçlere kendini adamıştır.
Crane'in Redmond, Washington, kalibrasyon laboratuvarında, güç kaynakları, sayaçlar, osiloskoplar gibi genel ekipmanların yanı sıra yanmalı panolar ve özel dahili uygulamalarla özelleştirilmiş armatürleri test ederler.
Daha yüksek doğruluk talep ediyor
White, “Yakma testleri sırasında göremediğimiz hiçbir ucun yanmadığından emin olmak için test ediyoruz” dedi. "Dolayısıyla, test altındaki ürünlerin her birinin aslında olması gerektiği gibi uygulanabilmeleri için sahip olmaları gereken gücü ve yükleri aldığını biliyoruz.
“Kalibrasyondan çok bir doğrulama, ancak doğruluğu istedikleri için bize getiriyorlar. Bu dirençlerden bazıları 0,3 ohm'dur ve dört kabloya ve yetenekli, gereksinimlerin ne olduğunu anlayan, ölçümde ne okuduklarını ve daha iyi ekipmanı nasıl kullanacaklarını bilen eğitimli insanlara ihtiyacınız vardır.”
Vinç ekibi için, kablolarda ve problarda güvenilirlik, dayanıklılık ve kalite, ihtiyaç duydukları şeylerdir.
White, "Dayanıklılık ve güvenilirlik anahtardır" dedi. "Bir dizi Kelvin probuna çok fazla para harcadığımda, onları altı ile sekiz ay içinde değiştirmek istemiyorum. Onlardan yedi yıl veya daha uzun süre verim alabilmek istiyoruz çünkü ne zaman yenisini almak zorunda kalsak, bize maliyetli oluyor.
“Aradığım bir diğer şey de düşük kayıp. Çok fazla direnç istemiyorum çünkü o zaman telafi etmem gerekiyor ve her telafi ettiğimde hata alıyorum. Telafi etmek istemiyorum - bu sadece belirsizliğime dahil etmem gereken başka bir hata."
Crane, kalibrasyon laboratuvarı için Pomona ürünlerine güveniyor.
White, "Güvenilir - bu yüzden Pomona'yı tercih ediyorum" dedi. "Daha önce farklı ürünler kullandım ve kalıcı değiller. Kabloda bir parça alıyorum, sonra onu takip ediyorum - 'dişli mi, kalibratör mü... hayır, bu kablo.' Bu yüzden onları atıp baştan başlıyoruz çünkü bununla uğraşacak zamanımız yok."
gorsel%201%2817%29.jpg

Prob küçülür
Spectralux Üretim Mühendisi Charles Chu için doğru prob en büyük önceliktir. Spectralux Corporation, ticari ve askeri uçaklar için tescilli komponentler ve modüller üretmektedir. Şirket, yüzde 99'un üzerinde bir kalite verimi ve yüzde 99,8'in üzerinde bir zamanında teslimat oranı sağlıyor.
Spectralux'un ürettiği modüller küçüldükçe küçülür hassas bağlantılara zarar vermeden test edebilen problar kritik öneme sahiptir.
Chu, "Her şey çok fazla küçük, ağır problar kullanışlı değil" dedi. “Yay yüklü uçları tercih ederim. Çünkü onlarla cihazı delmek ve cihaza zarar vermek oldukça zor. Lehimli bir bağlantıyla, ona bir kez zarar verdiğinizde, bu gerçek bir sorun olur. Uç yay yüklü olduğunda, iyi bir temasınız olduğunu bilirsiniz. Onları günlük olarak kullanıyorum - genel amaçlı problardan çok daha kullanışlılar."
Chu'nun kabloları ve probları için kalite, güvenilirlik ve değer de önemli özelliklerdir. Chu, "Uzun süre dayanan ve güvenilir olan kaliteli potansiyel kablolar satın almak istiyoruz" dedi. "Uzun süre dayandığından emin olmamız gerekiyor çünkü özel test kabloları ucuz değil. Pomona güvenebileceğimiz iyi bir marka, bu yüzden çalıştığından emin olmak ve kalite kontrolleri yapmak için üzerinde fazla zaman harcamıyoruz."
gorsel%202%2810%29.jpg

Saha kalibrasyonu
Pek çok şirket, kendi laboratuvarlarında personel çalıştırmamayı tercih ettiğinden ve ekipmanlarının binadan ayrılmasını istemediğinden, saha kalibrasyonu hızla gelişen bir iş haline geldi. Saha kalibrasyonu aynı zamanda mühendislerin ihtiyaç duyabilecekleri her şeye sahip olmalarını gerektirir; bu da geniş kablolar, problar ve konektörler seçeneklerine sahip eksiksiz kitleri herhangi bir saha çalışmasının uygun bir parçası haline getirir.
Fluke'tan Brown, "Kitler saha hizmeti için harika çünkü sahaya gittiğinizde ne alacağınızı asla bilemezsiniz" dedi. “Bir saha kalibrasyon şirketinde çalışırken, laboratuvar ekipmanımın dörtte üçünü bir minibüse yükler ve kalibrasyonları uygulamak için müşterinin tesisinde kurardım. Her yıl birkaç şirkette kalibrasyon yaptım. Bir haftada 460 birime gidip kalibre ederdik. Bu yüzden tüm ekipmanımızı, tüm adaptörlerimizi ve konektörlerimizi alıp bir haftalığına mağaza kurup tüm envanterlerini kalibre ettik.”
Fluke Corporation, elektronik test araçları ve yazılımlarının üretimi, dağıtımı ve hizmetinde dünya lideridir. Taşınabilirlik, sağlamlık, güvenlik, kullanım kolaylığı ve sabit kalite standartları konusunda haklı bir üne sahiptir. Kendi laboratuvar mühendisleri, hem kurum içinde hem de Brown gibi saha çalışmalarında çok zengin bir deneyime sahiptir.
Brown, "Diğer insanlar oldukça pahalı eşyalara sahip ve nakliye sırasında hasar görme riskini almak istemiyorum, bu yüzden oraya gidip yerinde kalibre etmek daha mantıklı geliyor" dedi. Tüm kablo ve adaptörler için ihtiyaç duyduğunuz yer burasıdır. Sahaya çıktığınızda ve bir BNC'niz olmadığını fark ettiğinizde, şansınız kalmaz. Ertesi gün gelene kadar yapabileceğiniz bir şey yoktur."
Fluke’da bir metrolog Neil Faulkner, "Her iki ucunda BNC veya banana konektörlü bir kablo bulunması oldukça yaygındır, bu nedenle çok çeşitli adaptörlerle bundan herhangi bir cihaza ulaşabilirsiniz," dedi. “UHF için bir adaptörünüz, banana uç için bir adaptörünüz olurdu. Artık sınırlı sayıda kablo ve çok sayıda adaptör kullanıyorsunuz. Çok fazla özel kablo taşımıyorsunuz. ”
Laboratuvarda daha hassas kalibrasyonlar için özel test kabloları gereklidir.
Faulkner, "Üst uçta, iki iletken korumalı dengeli hat, HI, LO ve daha yüksek uç metrelerde korumaya bağlamak için kullanacağımız şeydir," dedi. "Korumalı düşük termal EMF kürek pabucu bağlantı kablosu da daha doğru ölçümler için harikadır."
Kalite ve güvenilirlik Güvenilir, dayanıklı, yüksek kaliteli test kabloları, problar ve konektörler bir kalibrasyon laboratuvarının önemli bir parçasıdır. Kolay, doğru kalibrasyonlar ve hataların nerede meydana geldiğini bulmak için bir test kurulumunda sorun giderme için kaybedilen saatler arasındaki farkı yaratırlar.