• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Endüstri 4.0 İlk Nerede Ortaya Çıkmıştır

festo

Yeni Üye
Endüstri 4.0 ilk olarak Almanya’da ortaya çıkmıştır. Hannover fuarında ilk temelleri atılan endüstri 4.0 daha sonra büyük firmalar tarafından oldukça ilgi çekerek gelişmelere başlanmıştır. Endüstri 4.0 üretimin tamamen yapay zekalar ile sağlandığı bir sanayi devrimini temsil etmektedir. Teknolojinin her geçen gün daha da arttığı bu günlerde, eski teknikleri kullanmak firmalar açısından doğru bir seçim olmayacaktır.

Yapay zekanın gelişmesi sonucunda, sadece bir tuş yardımıyla yapılabilecekler çok etkileyici olduğunu görmekteyiz. İnsan gücünün yerini robotlar alarak, ihtiyaç yavaş yavaş azalmaya başlamıştır. Çok eski yıllarda sadece insanlar yardımıyla yapılabilecek olan işler, artık insanların yapmış olduğu makineler sayesinde kolayca gerçekleştirilebilmekte. Makineler insanlara göre çok daha verimli çalıştığın gören firmalar, çalışanlarının sayısını azaltarak makinelerin sayısını arttırmaktadır. Hemen hemen bütün alanlarda yerini alan teknoloji ile teknoloji 4.0 her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Endüstri 4.0 sayesinde makineler içerisine insan beyninin bir benzeri olan yazılımlar kurulmaktadır. Bu yazılımlar halk arasında yapay zeka olarak isimlendirilmektedir. Teknoloji sayesinde makineler tamamen insan gibi düşünerek karar verebilme, kendi kendini yönetebilme özelliklerine sahiptir. Bu yapay zekaların kendini yönetmesini ve karar vermesini insanların oluşturdukları programlar gerçekleştirmektedir. Ayrıca makinelerin kullanımının ve bakımının oldukça kolay olması sebebiyle daha da tercih edilir olmuştur. Teknoloji tüm kullanım kolaylığıyla insanların hizmetine sunulmuştur.
Endüstri 4.0 İlk Nerede Ortaya Çıkmıştır.jpg

İnsanların kendi zekaları sayesinde oluşturmuş oldukları robotlar, insanların fiziksel olarak güçlerini kullanmasının önüne geçmiştir. Bu şekilde yorulmadan çok daha verimli üretimler sağlanacaktır. İşler devam ederken zaman üzerinden tasarruf sağlayan bireyler vakitlerini çok daha değerli çalışmalara harcayarak güzel bir hayat sürebileceklerdir. Yapay zekalara yüklenen bazı yazılımlar, insanların hayatlarını daha kolay bir hale getirmektedir. Her alanda kullanılabilen yapay zeka sistemi, son zamanların en önemli gelişmesidir. Uzaktan kontrol sisteminin gerçekleşmesiyle beraber, her şey kumanda yardımıyla uzaktan yönetilerek kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Örneğin akıllı evlerde bulunan otomatik perde açıp kapama sistemi, ev içerisinde bulunan tüm aydınlatmaların tek bir kumanda üzerinde toplanması ev sakinleri evde olmasalar bile uzaktan yapay zeka yardımıyla ev içerisinde aydınlatmalarda açıp kapatma işleminin gerçekleştirilmesi.
Yıl içerisinden en kaliteli otomasyon üreticisi olan festo yıllardır Endüstri 4.0 / IoT – Ürünler ve çözümleri'de üretmektedir festoyu ve ürünlerini https://www.festo.com/cms/tr_tr/56644.htm burdan inceleyebilirsiniz türkiye ve global pazar'da çok değerli markadır.
 

AtillaBirinci

Yeni Üye
festo çok iyi bir marka ancak türkiye'de satış anlamında mühendis kadrosu rakip firmalarınıza göre çok fazla değil. bu yüzden festo'nun birçok uygulamalarını bilemiyoruz.
 
Top