• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Robotlaşma istihdamı nasıl etkileyecek?

Robot Gündemi

Yeni Üye
McKinsey & Company Türkiye tarafından McKinsey Global Enstitüsü iş birliği ile hazırlanan “İşimizin Geleceği” araştırması, robotlaşma ve Endüstri 4.0 yeni iş alanlarının açılmasına ve buna bağlı olarak da iş artışı yaşanabileceğini gösteriyor.

Rapora göre otomasyon, yapay zeka ve dijital teknolojiler Türkiye’de bazı işlerin kaybolmasına yol açsa da verimlilik kazanımları, yatırım artışı ve hizmet ekonomisinin büyümesi ile birlikte yeni işlerin oluşması ve 2030 yılına kadar 3,1 milyon iş artışı potansiyeli bulunuyor.

Raporda yer alan bilgiler doğrultusunda otomasyon, yapay zeka ve dijital teknolojilerin birçok sektörde işleri dönüştürerek daha çok sayıda yeni iş yaratması bekleniyor.

Türkiye’de 2030 yılında yaklaşık 33,3 milyonluk bir işgücü ihtiyacı olması öngörülüyor.

Dijitalleşmenin yaratacağı verimlilik ve ekonomik büyüme üzerindeki etkiler ile sosyal değişimlerle birlikte, 2030 yılına kadar 8,9 milyon yeni iş oluşabileceği öngörülüyor.

Siz robotlaşmanın istihdama etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
 

iyiyasam.11

Yeni Üye
Pek çok kişi robotlar insanların işsiz kalmasına neden olacak diyor ama aslında yeni iş kolları doğacak. Tabii ki bazı meslekler yok olacak ama onların yerine yenisi gelecek.
 
Top