• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Sıcaklık Banyoları, Tıbbi Cihaz İmalatında ve Temperleme İşleminde Kararlılığı Artırır

NETES MÜHENDİSLİK

Profesyonel Üye
Nitinol, süper esneklik ve şekil hafızası dahil olmak üzere benzersiz özelliklere sahip bir nikel ve titanyum metal alaşımıdır. Vücuda yerleştirilmek için katlanabilir, ardından yerindeyken orijinal döküm şekline ve boyutuna geri dönebilir.

Fluke tuz banyoları, tipik bir ısıl işlem banyosunun 10 katına kadar kararlılık ve homojenlik özellikleri sağlayarak tıbbi cihaz üretimi, Nitinol oluşturma için tutarlı ve tekrarlanabilir süreçlerin sağlanmasına yardımcı olur.

Hassas ısıtma ve söndürme, metal tıbbi cihazların kalıplanması için kritik öneme sahiptir. Bu nitinol cihazları, son boyutlarının bir kısmına kadar sıkıştırabilmeli ve ilk döküm tasarımlarından herhangi bir kırılma veya deforme olma korkusu olmadan tasarlanan şekil ve boyuta geri dönebilmelidir. Örneğin, stentler veya kan pıhtı filtreleri için kullanıldığında, bu cihazlar bir kateter içine katlanır ve burada kişiye veya implanta zarar vermeden kıvrımlar ve doğal yollar izlenerek vücutta yönlendirilirler. Hastanın vücudunun doğal sıcaklığı, yerine oturduğunda, cihazın ısıl işlem sürecinde oluşturulduğu orijinal döküm şekline/boyutuna dönmesine neden olur.

Bir nikel titanyum alaşımı olan nitinol gibi metaller, bu tıbbi uygulamalar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Metal alaşımı hem termal şekil hafızalı davranış hem de süper elastikiyet sergiler. Bir tel veya ağ, bir temperleme işlemi kullanılarak bir forma sokulabilir, böylece sıkıştırıldıktan sonra bile bu formu hatırlarlar.

Nitinol Temperleme İşlemi

Nitinol cihazlarının tıbbi kullanıma hazırlanabilmesi için cihazların temperlenmesi veya ısıl işlem görmesi gerekir. Bu genel tıbbi cihaz söndürme ve temperleme işlemi, nitinol kablonun inanılmaz derecede yüksek sıcaklıklara ısıtılmasını ve ardından şekil hafızasını oluşturmak için soğutulmasını içerir. Tıbbi cihaz üretimi yapan her firma süreci -örneğin, farklı sıcaklıklara ısıtma veya kabloyu farklı hızlarda soğutma gibi -biraz farklı şekillendirir.

Ancak, tüm şirketlerin çabaladığı tek şey, süreçte tutarlılık ve tekrarlanabilirliktir. Üretim sırasında bir cihazdan diğerine mümkün olduğunca az sapma ile sonuçlanır. Yalnızca tutarlı sonuçlarla tekrarlanabilen değil, aynı zamanda standart, yüksek kaliteli parçalar oluşturan gelişmiş bir sürece sahip olmak, tıbbi cihaz imalat endüstrisinde çok önemlidir.

Daha İyi Kararlılık Ve Homojenlik İçin Bir Tuz Kalibrasyon Banyosu Kullanın

Bir tıbbi cihaz üreticisi ısıl işlem süreçlerinin tutarlılığını iyileştirmeye çalışırken bu sektöre girmenin yolunu bulduk. Kum kalibrasyon banyolarını kullanarak mevcut süreçte gözlemlenen geniş sıcaklık dalgalanmaları ile mücadele ediyorlardı ve ayrıca süreçteki verimi iyileştirmeye çalışıyorlardı. Birkaç görüşmeden sonra Fluke 6050H Aşırı Yüksek Sıcaklık Kalibrasyonlu Tuz Banyosu ile her ikisine de bir çözüm bulabildik.

Başlangıçta kalibrasyon için tasarlanan Fluke 6050H tuz banyosu, kullanılan tipik ısıl işlem banyolarına göre 10 kata kadar daha iyi kararlılık ve homojenite özellikleri sağladı. Bu özellik, sıvı kütlesi (yaklaşık 56,6 kg erimiş tuz) ve isteğe bağlı 1000 W aksiller ısıtıcı ile birleştiğinde, sadece daha fazla tutarlılık sağlamakla kalmadı, aynı zamanda oda sıcaklığındaki formu söndürme, geri kazanma, temperleme ve kablolama özelliğinden dolayı daha hızlı bir verim sağladı. Böylece, cihaz üretim sürecinde daha kararlı, tekrarlanabilir ve daha hızlı sonuçlar sağlandı.

Kalibrasyon Banyoları İle Kablo Şekillendirme
İş akışına tuz banyosunu ekleyerek, banyo içindeki cihazları ısıtmak ve söndürmek için bu şirket, nitinol kablo cihazlarının kalite kontrolünde bir artış gördü. Kalibrasyon banyoları, tıbbi cihaz imalat firmasına temperleme işleminin ayrıntıları üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak inanılmaz derecede hassas ve kararlı olacak şekilde tasarlanmıştır. Fluke Calibration banyoları, sıcaklık hassasiyeti, kararlılık ve homojenlik ve çok yönlülük sunar.

salt-calibration-bath.jpg


Tuz kalibrasyon banyoları, nitinol kablolu temperlemede hassasiyet, kararlılık, homojenlik ve çok yönlülük sunar.

Sıcaklık hassasiyeti

Bir Fluke sıcaklık kalibrasyonu tuz banyosu, 180-550 °C aralığında +/-1.0C ile tam bir sıcaklığa ayarlanabilir, bu da tıbbi cihaz üretimi için yüksek oranda kontrol edilebilir ve tekrarlanabilir bir süreç oluşturur. Isıtma kısmı için sıcaklığı ayarlayabilmenin yanı sıra, kablo şekillendirme işleminin ilk su verme işlemi sırasında 1000 Watt'lık hızlı ısıtma sonucunu çıkarmak, daha kaliteli bir ürün elde ederek ve üretim sapmasına dayalı olarak riski azaltıp, tekrarlanabilir ve tutarlı bir işlem oluşturmaya yardımcı olur.

Kararlılık ve homojenlik

550 °C'lik maksimum sıcaklıkta, bir tuz sıcaklık banyosu sıcaklığı ±0,008 °C kadar sabit tutacaktır ve homojeniteyi de ±0,002 °C kadar (yukarıdan aşağıya/bir yandan diğer yana) sabit tutacaktır. Bu hassasiyet düzeyi, daha kaliteli bir ürünle sonuçlanan ısıl işlem cihazları için en ideal ortamı yaratacaktır.

Çok Yönlülük

Tuz kalibrasyon banyosu dışında Fluke kompakt, derin kuyulu, sıcak, soğuk, rezistör ve özel banyo türlerinden çeşitli kalibrasyon banyo türleri sunarken ayrıca 100 °C ile 550 °C sıcaklık aralıklarını kapsayan yağ çetiştleri de sunar. Bu veya diğer benzersiz sıcaklık uygulamalarını görüşmek için [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
 
Top