• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Sanayiciler pandemi dönemindeki elektrik faturalarını nasıl yorumluyor?

Koronavirüs salgını süresince birçok fabrika üretime ara verdi, bir kısmı da üretim kapasitesini düşürdü. Bu süreçte ise sanayide enerji tüketiminin azaldığı konuşuldu.

Son dönemde PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu: "Nisanda düşen üretime bağlı olarak gerileyen elektrik tüketimiyle daha düşük fatura bekleyen sanayici, yüzde 100 artan YEKDEM bedeliyle sarsıldı. Sanayici, ağır YEKDEM bedelinin mücbir sebep kapsamında yılsonuna kadar alınmamasını istiyor." sözleriyle kamuoyu açıklaması gerçekleştirdi.

Diğer taraftan ise enerji sektörünün tüm dernekleri (GÜNDER, GENSED, GÜYAD, JESDER, EÜD, ETD, TÜREB, HESİAD) bir araya gelerek yenilenebilir enerji sektöründe hizmet sunan sivil toplum kuruluşları olarak bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışma sonuçlarını şu sözlerle aktardı: "Eğer YEKDEM mekanizması olmasaydı, 2019 yılında elektrik üretiminde yüzde 60’lara varan payları ile yenilenebilir santrallerinin olmayacağını, 2019 yılında YEKDEM santrallerinden üretilen 77 TWH enerjiyi ya doğalgaz ya da ithal kömürden ya da bunların karmasından karşılanacaktı. Her yıl ithal yakıtlara ortalama 5 milyar USD ödeyecektik."

Bu noktada sanayicinin görüşünü merak ediyorum. Faturalarınız ne kadar arttı, artan faturalar birim maliyetinizi nasıl etkiledi, kendi enerjinizi üretiyor musunuz ve enerji verimliliği ile ilgili nasıl projeler geliştiriyorsunuz?
 

Ekler

  • Yenilenebilir Enerji Dernekleri YEKDEM.pdf
    509 KB · Görüntülenme: 0
  • PAGEV Açıklaması.pdf
    144,4 KB · Görüntülenme: 0
Top